Fundusze Europejskie pomagają w realizacji inwestycji z dziedziny kultury, zatrudnienia czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Od wielu lat środki unijne przeznaczane są też na cele związane z kształceniem młodych ludzi oraz poszukiwaniem nowych oryginalnych rozwiązań w dziedzinie edukacji. Skorzystali z tego uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu, gdzie dzięki wykorzystaniu nowego sprzętu oraz organizacji szkoleń, podwyższyła się jakość kształcenia zawodowego.
Szkoły często korzystają ze wsparcia Funduszy Europejskich przy organizacji kursów dla uczniów i nauczycieli oraz zakupu pomocy dydaktycznych. Ma to znaczący wpływ na rzeczywistość szkolną, ponieważ podnosi efektywność procesu edukacyjnego i terapeutycznego.
NOWE ROZWIĄZANIA EDUKACYJNE
Zawodowe szkoły specjalne przygotowują młodzież niepełnosprawną do wejścia na rynek pracy w zawodach niewymagających wysokich kwalifikacji. Proces dydaktyczny opiera się w dużym stopniu na nauce posługiwania się podstawowymi narzędziami oraz wykształceniu umiejętności pozwalających w efektywny i bezpieczny sposób wykonywać wybrany zawód. Przekonali się o tym dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu, którzy uczestniczyli w projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską. Projekt „Sercem Tworzone” obejmował specjalistyczne kursy i szkolenia, zarówno dla uczniów kształcących się w zawodzie: stolarz, krawiec, cukiernik, barista oraz kelner, jak i dla nauczycieli przedmiotów. Dzięki udziałowi w unijnym projekcie młodzi wielunianie mogli nieodpłatnie podnieść swoje kwalifikacje i zdobyć dodatkowe umiejętności w swoim zawodzie. Doskonalenie kompetencji objęło również grono pedagogiczne. Przeprowadzone szkolenia pogłębiły wiedzę nauczycieli w obszarze wykorzystywania nowych metod nauki zawodu w pracy z niepełnosprawną młodzieżą.
OD NAUKI DO PRACY
Uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia uczestniczyli w szkoleniu z cukiernictwa, gdzie dowiedzieli się, jak powstają alternatywne słodycze i desery, na przykład bezglutenowe czy niskotłuszczowe ciasta. Kształcący się w zawodzie krawca mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem pracowni krawieckiej. Dla przyszłych stolarzy dodatkowe zajęcia praktyczne odbyły się w tartaku. Floryści natomiast tworzyli dekoracje roślinne pod okiem specjalistów z jeden z wieluńskich kwiaciarni. Zespół Szkół Specjalnych w Wieluniu w ramach unijnego projektu zyskał nowoczesne wyposażenie do pracowni cukierniczej, krawieckiej i stolarskiej. Były to między innymi maszyny do szycia, maszyny do przetwarzania sztucznych tworzyw włókienniczych, żelazka parowe, sprzęt gospodarstwa domowego, urządzenia do obróbki drewna, czy urządzenia warsztatowe, które będą służyć uczniom w kolejnych latach. Wśród nowoczesnego wyposażenia nie zabrakło również sprzętu informatycznego, były to między innymi komputery przenośne i urządzenia do powielania. Wsparcie Funduszy Europejskich przyczyniło się do wzrostu umiejętności uczniów, rozwoju kompetencji nauczycieli oraz doposażenia placówki w sprzęt i materiały dydaktyczne. Absolwenci Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu wzmocnili również swoje umiejętności praktyczne, co zwiększyło ich szansę na znalezienie zatrudnienia w przyszłości.
Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 500 tys. zł, w tym dofinansowanie unijne to niemal 430 tys. zł.