Strona główna Wieluń GŁOSOWAŁ BEZ MANDATU

GŁOSOWAŁ BEZ MANDATU

Jarosław Rozmarynowski stracił miejsce w wieluńskiej radzie miejskiej. 6 grudnia uprawomocnił się wyrok w tej sprawie. To pokłosie faktur, jakie właściciel księgarni wystawił jednostkom budżetowym miejskiego urzędu. W sumie, w ciągu ponad trzech lat, sprzedał towar o wartości ok. 300 tys. zł. Chodzi głównie o książki, ale były radny handlował też np. kredkami czy nawet maseczkami. Decyzji sądu nie przyjął jednak do wiadomości.

Jarosław Rozmarynowski uczestniczył w posiedzeniu rady miejskiej 16 grudnia, choć 10 dni wcześniej uprawomocnił się wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym stracił mandat. Informacja w tej sprawie do biura rady dotarła dopiero 23 grudnia. Wtedy przewodniczący rady, Piotr Radowski, zdecydował o skreśleniu Rozmarynowskiego z listy na kolejną sesję i zdeponowaniu jego urządzenia do głosowania. Dieta za grudzień będzie mu też przysługiwała tylko za sześć pierwszych dni.

Kwestią do rozstrzygnięcia była ważność uchwał, które Rozmarynowski głosował, choć o wyrku WSA miał wiedzieć wcześniej.

– Po rozmowie z radcą prawnym poddaliśmy weryfikacji uchwały i decyzje, w których uczestniczył pan Rozmarynowski – informuje Radowski.

– Stwierdziliśmy, że w przypadku żadnej z uchwał i żadnej z decyzji rady miejskiej, głos byłego radnego nie był tym głosem, który rozstrzygałby i decydował. Nie było takiej sytuacji żeby jakąś kwestię głos pana Rozmarynowskiego rozstrzygał. Uchwały są więc ważne – podkreśla z ulgą.

Jak zaznacza przewodniczący rady miejskiej, uzasadnienie wyroku sądu było dla byłego radnego druzgocące.

– Rada miejska podjęła decyzję o pozbawieniu mandatu Jarosława Rozmarynowskiego kolegialnie, na podstawie dowodów – podkreśla Radowski.

– WSA potwierdził, że ta decyzja była właściwa i jak najbardziej słuszna. Bezsprzecznie doszło do naruszenia art. 24 f ustawy o samorządzie gminnym.

Przypomnijmy, że w czerwcu rada miejska Wielunia podjęła decyzję o wygaszeniu mandatu Jarosława Rozmarynowskiego. Stało się to po tym, jak członkowie komisji rewizyjnej odkryli, że sprzedaje towar ze swojej księgarni jednostkom budżetowym miasta. Rozmarynowski nie ukrywał, iż wiedział o zakazie czerpania korzyści z majątku komunalnego. Mimo to księgarnia „Globus” wystawiła ponad 200 faktur. Sprawa wyszła na jaw przypadkiem, wiosną, podczas kontroli komisji rewizyjnej w Miejskim Żłobku. Radni odkryli dwa dokumenty, za kredki i książki, wystawione przez „Globus”.  Koledzy z rady postanowili w kolejnych miesiącach temat faktur zgłębić. Okazało się, że zakupy w „Globusie” robili m.in. Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Wieluński Dom Kultury, Przedszkole nr 2 czy Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna.

Sam Rozmarynowski uważał, że ponad 120 faktur dla biblioteki, czy ponad 20 dla WDK, to nie jest bardzo dużo, zważywszy że chodzi o okres 3,5 roku. Innego zdania byli jego koledzy z rady, którzy w czerwcu głosowali za pobawieniem go mandatu. Radny odwołał się do WSA, jednak sąd zgodził się z decyzją rady miejskiej.

 

Komenatrze

Polecamy!

POLICYJNY POŚCIG ZA 27-LATKIEM

W miniony piątek (3 lutego) złoczewscy kryminalni zauważyli w Wiechucicach samochód, który był prowadzony przez znanego im mężczyznę. Według ich wiedzy kierowca ten nie...

RADNY TRAFIŁ DO SAMORZĄDU, BO WIDZIAŁ POTRZEBĘ ZMIAN

Tomasz Borgul od trzech kadencji zasiada w radzie powiatu pajęczańskiego. Startował z Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicja dla Powiatu EPJ. Uzyskał 427 głosów w okręgu...

JAK OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE DO MIKROINSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH?

Produkcja energii elektrycznej z promieniowania słonecznego zyskała w Polsce ogromną popularność i rozwija się w szybkim tempie. Program dofinansowań do domowej fotowoltaiki odniósł ogromny...

JECHAŁ PO „ESCE” OD BARIERKI DO BARIERKI

3,5 promila alkoholu wydmuchał kierowca, który 7 lutego został zatrzymany na MOK-u w Chojnach. O jego podejrzanym zachowaniu informowali mundurowych świadkowie, ponieważ zanim zjechał...

TAŃCOM I PODSKOKOM NIE BYŁO KOŃCA

W niedzielę, 22 stycznia, remiza strażaków z Dąbrowy (gm. Wieluń) zapełniła się dziećmi. Druhowie zaprosili w swoje progi maluchy na zabawę choinkową. Milusińscy spędzali...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ