Strona główna Konopnica GOSPODYNIE Z GMINY KONOPNICA ZAZNAJOMIŁY UCZNIÓW Z DAWNYMI TRADYCJAMI

GOSPODYNIE Z GMINY KONOPNICA ZAZNAJOMIŁY UCZNIÓW Z DAWNYMI TRADYCJAMI

„Jak to było kiedyś…” –  pod takim hasłem w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Konopnicy odbyło się spotkanie, poświęcone zwyczajom i tradycjom wielkanocnym. Dzieci mogły się uczyć od trochę bardziej dojrzałych mieszkanek gminy przygotowywania tradycyjnych świątecznych potraw oraz dekoracji. Była to też okazja, aby posłuchały opowieści o dawnych czasach.

Ludowa gawędziarka „babcia” Jadwiga Freusowa opowiadała dzieciom, które 31 marca, w piątek, wzięły udział w warsztatach o tym, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyglądały przygotowania do obchodów Świąt Wielkiejnocy. A wszystko zaczynało się od Wielkiego Postu, który dawniej narzucał o wiele więcej ograniczeń w diecie. Nie tylko ze względu na wymogi religii, ale też na dostępność pokarmu. Dzieci słuchały o „wieszaniu śledzia”, psikusach chłopców czy Śmigusie Dyngusie.

W GCKiBP pojawili się uczniowie z klas I-IV Szkoły Podstawowej im. 72. Pułku Piechoty „Radom” w Konopnicy wraz z nauczycielami. W rolę instruktorek wcieliły się panie z Klubu Senior +, członkinie Zespołu Nadwarcianki oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Rychłocicach. Dzieci zdobiły palmy kolorowymi kwiatami z bibuły, piekły baby, ale przede wszystkim doskonale się integrowali z przedstawicielkami innego pokolenia. Organizatorka wydarzenia, dyrektorka GCKiB, Anna Krześniak nie kryła, że właśnie o współpracę międzypokoleniową jej najbardziej chodziło. Na czas warsztatów zmieniła całe Centrum w wiejską zagrodę. Pojawiły się tu kurczaki i króliki, które wzbudziły duże zainteresowanie dzieci.

– Uważam, że podobne spotkania są bardzo ważne, sama kocham tradycję i chciałabym, aby dzieci o tych dawnych zwyczajach pamiętały, to się jednak nie uda bez przenikania się pokoleń – mówi Krześniak.

– Obserwuję jak się wszyscy wspaniale bawią razem, dzieci są zadowolone. Same urządziły konkurs na to, komu uda się trzeć chrzan bez łez. Kolejka ustawiała się do każdego stolika. I do dekorowania palemek, i do zdobienia pisanek. A tutaj panie pokazywały, jak je  wykonać tradycyjnie. Czyli najpierw barwić w cebuli, a następnie zdobić za pomocą wosku – relacjonowała dyrektorka, która sama przygotowała dla wszystkich uczestników warsztatów zupę chrzanową.

– Bez chrzanu świąt sobie nie wyobrażam – zaznacza.

A szkołę tarcia chrzanu dała młodym Eleonora Grondowa.

–  Miałam sporo pomocników, ustawiały się kolejki, przeważnie chłopców, choć dziewczynki też nie brakowało. Dzieci się zmieniały, słyszałam, jak się przechwalały potem, kto dłużej wytrzymał, widać, że mieli radochę – relacjonuje.

Grondowa zaznacza, że w tradycyjnym koszyczku oprócz chrzanu, kiełbasy czy chleba powinien też się znaleźć ocet.

– Tutaj, w tym regionie, jest taki zwyczaj, na pamiątkę tego, że Chrystus by pojony octem.

Obchodzenia z makutrą uczyła dzieci Jadwiga Wesołowska.

– Sekret dobrze wyrośniętej baby to dobre utarcie, zawsze się tak tarło, makutra ma porowatą część, daje się całe jaja, uciera, aby były puszyste – tłumaczyła.

– Dzieci były bardzo zainteresowane, chciały popróbować tego ucierania, pytały dlaczego w środku jest porowata ta makutra – podawała.

– Ja dodaję jeszcze do ciasta na babę skórkę i i sok z cytryny. Kwas powoduje reakcję z proszkiem do pieczenia i ciasto lepiej.

Sporo radości wśród uczestników warsztatów wywołały dyngusówki, które poszły w ruch.

Komenatrze

Polecamy!

WIĘCEJ KASY DLA OSIEDLI, POMIMO OPORU BURMISTRZA

Budżety wieluńskich osiedli wzrosły czterokrotnie – z kwoty 5 do 20 tys. zł rocznie. Aby dopiąć swego, zarządy osiedli musiały stoczyć w tej sprawie...

PRZEDSZKOLAKI PIŁKĘ KOPALI

W Szkole Podstawowej w Konopnicy 5 czerwca został zorganizowany Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Przedszkolaków. W zawodach wystąpiło osiem drużyn.  Pierwszą powiatową imprezę sportową dla przedszkolaków...

WIELU MIESZKAŃCÓW WIELUNIA WZIĘŁO UDZIAŁ W PROCESJI Z OKAZJI BOŻEGO CIAŁA

8 czerwca obchodzona była w tym roku w kościele katolickim Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana popularnie Bożym Ciałem.  Głównym punktem obrzędowym jest...

PROCESJA BOŻEGO CIAŁA W STRÓŻY (ZDJĘCIA)

W czwartek, 8 czerwca, obchodziliśmy Boże Ciało, czyli jedno z ważniejszych świąt dla katolików. Z tej okazji w parafii św. Kazimierza w Stróży odbyła...

W ANTYRZĄDOWYM PROTEŚCIE WZIĘŁY UDZIAŁ SETKI TYSIĘCY LUDZI. NIE ZABRAKŁO MIESZKAŃCÓW ZIEMI WIELUŃSKIEJ

4 czerwca, w Warszawie, odbył się marsz, zorganizowany przez lidera opozycji, Donalda Tuska. Frekwencja prawdopodobnie zaskoczyła nawet organizatorów. W wydarzeniu wzięły udział setki tysięcy...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ