Strona główna Wieluń I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MUZYKIEM. PRZESŁUCHANIA KANDYDATÓW DO SZKOŁY MUZYCZNEJ

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MUZYKIEM. PRZESŁUCHANIA KANDYDATÓW DO SZKOŁY MUZYCZNEJ

W Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Wieluniu trwa nabór nowych uczniów na rok szkolny 2023/2024. Propozycja ta skierowana jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat. Pierwszym etapem, który przejść muszą wszyscy kandydaci do gry na instrumentach, są przesłuchania. Odbędą się one w czwartek 25 maja i w poniedziałek 29 maja.

– Przesłuchania to bardzo ważny element naboru – mówi Arkadiusz Uchacz, dyrektor tej szkoły. – Jest to badanie przydatności kandydatów do nauki gry. Śpiewają oni wtedy piosenkę, sprawdzany jest ich słuch muzyczny, poczucie rytmu. Sprawdzane są też predyspozycje fizyczne. Przy instrumentach dętych jest to kwestia uzębienia, zgryzu, a przy smyczkowych, to układ ręki, palce. W czasie przesłuchania istnieje możliwość wybrania przez dziecko instrumentu, bo są też tacy kandydaci, którzy chcą się uczyć gry, ale nie wiedzą jeszcze na czym. I tutaj członkowie komisji pomogą w wybraniu instrumentu.

Nauka w szkole odbywa się w cyklu sześcio – lub czteroletnim. Ten pierwszy przeznaczony jest dla dzieci młodszych, które nie ukończyły jeszcze 10. roku życia, a ten drugi cykl dla troszkę starszych, które ukończyły 8 lat, ale nie przekroczyły16-stu.

Zajęcia odbywają się tylko w godzinach popołudniowych. Nie ma tu przedmiotów ogólnokształcących, są wyłącznie przedmioty muzyczne. Każdy uczeń ma w tygodniu dwie lekcje indywidualne ze swoim nauczycielem od nauki gry na instrumencie oraz zajęcia z teorii. Starsi uczniowie dodatkowo mają jeszcze chór lub zespół.

– A oprócz tego wszyscy muszą oczywiście poświęcić czas na ćwiczenia w domu – podkreśla Arkadiusz Uchacz. – I to jest taki dodatkowy obowiązek. Ale jak we wszystkim, żeby osiągnąć sukces, trzeba się zaangażować i coś poświęcić. Potem, gdy taki mały człowiek wychodzi na scenę pięknie ubrany, kłania się i gra, choć jeszcze kilka miesięcy temu nic nie umiał, dla rodziców, czy dziadków to jest radość niesamowita.

W szkole uczy się gry na akordeonie, fortepianie, skrzypcach, gitarze, saksofonie, klarnecie, trąbce i flecie poprzecznym. W ostatnich dwóch latach nauki dodatkowo, oprócz instrumentu głównego, dochodzi dla wszystkich nauka gry na fortepianie, chociaż w okrojonym czasie.

– Szkoła muzyczna nie jest szkołą obowiązkową, a dla wybranych, mających odpowiednie predyspozycje – zaznacza dyrektor. – Tutaj trafiają dzieci z zamiłowania, żeby ukształtować ich talent. Poza tym szkoła ta bardzo rozwija. By poszerzyć horyzonty naszych uczniów, organizujemy dla nich wyjazdy na koncerty symfoniczne, czy przedstawienia operowe do Katowic, Częstochowy, Łodzi, Wrocławia. Później niektórzy uczniowie po ukończeniu szkoły pierwszego stopnia kształcą się muzycznie dalej. Inni na tym etapie naukę już kończą, ale poprzez muzykę stali się bardziej wrażliwi. Zasilają szeregi melomanów i gdy idą do filharmonii, teatru, to wiedzą, czego słuchają. Ich świadomość jest inna, większa. A poza tym osoby, które kończą szkołę muzyczną, zazwyczaj mają większą łatwość wysławiania się, są bardziej śmiałe, co później procentuje w pracy zawodowej.

Udane przejście przez przesłuchania, nie jest jednak równoznaczne z przyjęciem do szkoły.

– Te przesłuchania, to klasyfikacja wstępna, która weryfikuje, kto nadaje się do szkoły muzycznej – tłumaczy dyrektor Uchacz. – A potem ogłoszona jest lista uczniów przyjętych. Spowodowane to jest możliwościami szkoły, która ma określoną ilość etatów i może przyjąć tylko określoną ilość uczniów.

Termin składania podań o przyjęcie do szkoły upływa 19 maja, ale jeśli ktoś nie zdąży z podaniem w tym terminie, może je oddać w dniu przesłuchania. Wnioski do pobrania są na stronie szkoły (www.gov.pl/psmwielun) lub w sekretariacie, w nowym budynku placówki przy ul. Ciepłowniczej 22.

Bliższych informacji na temat rekrutacji można uzyskać pod numerami telefonów: 43 843 36 82 lub 519 600 182.

Fot.: Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Wieluniu

Zdjęcia:

Dla tych młodych muzyków wszystko zaczęło się od przesłuchań

Szkoła muzyczna ma również swoje tradycje. Jedną z nich jest pasowanie pierwszoklasistów skrzypcowym smyczkiem

 

Komenatrze

Polecamy!

KWIETNE DYWANY NA BOŻE CIAŁO W WIEWCU

Uczniowie klas IV-VIII zaangażowali się w przygotowanie kwietnych dywanów, które są prawdziwym rarytasem kulturowym w naszej okolicy. Dziś w Boże Ciało, jedno z większych świąt...

PROWADZIŁ SAMOCHÓD Z CZTEREMA PROMILAMI

W poniedziałek (5 czerwca) funkcjonariusze kłobuckiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę, który w terenie zabudowanym poruszał się z prędkością 79 km/h. Podczas rozmowy policjanci...

4000 ZŁOTYCH MANDATU DLA PIJANEGO ROWERZYSTY

W poniedziałek (5 czerwca) na drodze wojewódzkiej nr 482 doszło do zderzenia rowerzysty z samochodem osobowym. Sytuacja miała miejsce w Łasku na ul. Warszawskiej....

DWÓR W OŻAROWIE WRÓCIŁ DO DAWNEGO WYGLĄDU

  Po ponad dwóch latach renowacji, Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie znów udostępniane jest zwiedzającym. Mogą oni zobaczyć, jak dużo w trakcie tych prac tu...

PRZYSZŁE MAMY WYSŁUCHAŁY WIELU CIEKAWYCH WYKŁADÓW

Po raz drugi z inicjatywy rezydentek pracujących na wieluńskiej ginekologii odbyła się konferencja „Zdrowa mama, zdrowe dziecko”. 1 czerwca przyszłe mamy w salonie „Terjan”...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ