Strona główna Wieluń INSPEKCJA TRANSPORTU DROGOWEGO KONTROLUJE BUSY WIELUŃSKIEJ KOMUNIKACJI / komentarz

INSPEKCJA TRANSPORTU DROGOWEGO KONTROLUJE BUSY WIELUŃSKIEJ KOMUNIKACJI / komentarz

Gdy burmistrz zlecił obsługę komunikacji miejskiej nowej firmie, która zamiast autobusów używa do transportu busów, w mieście zawrzało. Szybko okazało się, że busy nie tylko nie spełniają oczekiwań wielu starszych i schorowanych mieszkańców, ale zdaniem radnych i dotychczasowego przewoźnika(PKS Wieluń) nie są zgodne z obowiązującymi przepisami.

Radni poważnie traktując sprawę, przedstawili przepisy rozporządzenia ministra infrastruktury, z których wynika, że firma obsługująca Wieluń w zakresie komunikacji miejskiej nie spełnia warunków tam przewidzianych. Ma to sprawdzić Inspekcja Transportu Drogowego.

Nim do niej dojdzie, burmistrz i jego urzędnicy „poczuli pismo nosem”. Wymyślono zatem, że skoro busy nie spełniają wymogów przewidzianych dla przewozów komunikacji miejskiej, to trzeba nazwać ją wieluńską komunikacją po prostu, pozbywając się słowa „miejska”.

Panie Burmistrzu koło nie zmieni kształtu, gdy nazwiemy je „kwadratem”. Może to uzmysłowi panu, że samą zmianą nazwy z „Wieluńskiej Komunikacji Miejskiej” na „Wieluńską Komunikację” nie rozwiąże pan problemu.

Prawnie rozwiązanie także się nie obroni, bo przecież nie o nazwę idzie, a o funkcję, jaką spełnia dany pojazd. I tak np. jeśli na ciągniku napisze pan flamastrem „samochód osobowy”, nie będzie to oznaczać, że zgodnie z przepisami, może nim kierować posiadacz prawa jazdy kategorii B.

W tej sprawie dużo jest znaków zapytania. Skąd tak wielka determinacja burmistrza, by komunikację miejską obsługiwała nowa firma? Skoro pojazdy nie spełniają warunków rozporządzenia, to dlaczego burmistrz zwyczajnie nie unieważnił tej umowy? Dlaczego już na etapie przetargu odmówił jednemu z oferentów (PKS-owi Wieluń) korzystania z zastępczych autobusów przez pierwsze kilka miesięcy, a w przypadku nowego przewoźnika nie widzi w tym problemu?

Dlaczego żadna z instytucji, odpowiedzialnych za kontrolę przewoźników, jeszcze nie zareagowała? Przecież komunikacją miejską jeżdżą dziennie setki osób. Dopóki nic się nikomu nie stało jest dobrze, ale jeśli dojdzie do wypadku, to kto weźmie odpowiedzialność – przewoźnik czy Urząd Miejski? No i kto zapłaci PKS-owi odszkodowanie, jeśli jako jeden z oferentów wykaże, że na etapie postępowania przetargowego nie był równo traktowany?

P.S.

Powyższy komentarz dopiero co ukazał się w papierowym wydaniu „Kulis …” a już dziś (środa, 7 listopada) Inspekcja Transportu Drogowego kontroluje busy, realizujące przewóz osób wieluńską komunikacją.

fot.: archiwum prywatne

Komenatrze

Polecamy!

CZTERY KOLIZJE, ALE NA SZCZĘŚCIE BEZ POSZKODOWANYCH

W miniony weekend policjanci z wieruszowskiej drogówki pracowali przy kilku kolizjach. Doprowadziły do nich niedostowanie prędkości do warunków na drodze, nieustąpienie pierwszeństwa czy jazda...

PRZEKROCZYŁ PRĘDKOŚĆ O PONAD 50 KM/H

Nieodpowiedzialnością i brawurą popisał się 43-letni kierowca citroena, który przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h. Został ukarany wysokim mandatem i punktami karnymi, na trzy...

MIELI PRZY SOBIE METAMFETAMINĘ

Dwóch mężczyzn w wieku 30 i 31 lat zatrzymali wieluńscy mundurowi w związku z podejrzeniem posiadania przez nich substancji odurzających.  Do zdarzenia doszło 3...

ZABAWA DLA DWÓCH POKOLEŃ

Babcie, dziadkowie oraz ich wnuki mieli okazję wspólnie pobawić się na imprezie zorganizowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rychłocicach. W niedzielę, 22 stycznia, w...

PIJANY 25-LATEK UDERZYŁ W PŁOT BETONOWY. WYDMUCHAŁ 3,5 PROMILA

Uszkodzone ogrodzenie i zniszczony samochód – tak zakończył swoją podróż kompletnie pijany kierowca seata. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 25-latka 3,5 promila alkoholu. Teraz...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ