Strona główna Konopnica INWESTYCJE Z DUŻYM ROZMACHEM

INWESTYCJE Z DUŻYM ROZMACHEM

Kolejne nitki kanalizacji, remonty na drogach, termomodernizacje – nawet zagorzali krytycy konopnickiego samorządu nie mogą narzekać na brak inwestycji. W gminie w tym roku prowadzono  kilka kosztownych zadań. Kolejne, wielomilionowe, będą realizowane również w kolejnych latach. W przyszłym roku wydatki na różnego rodzaju przedsięwzięcia przekroczą 20 mln zł.

Wójt Konopnicy, Grzegorz Turalczyk, informuje, że gmina jest na końcowym etapie rozliczeń z Urzędem Marszałkowskim, jeśli chodzi o budowę kanalizacji we Wrońsku. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich samorząd otrzymał kilkudziesięcioprocentowe dofinansowanie. Inwestycja kosztowała 2,45 mln zł. O środki zewnętrzne na jej realizację wójt zabiegał kilka lat, a mieszkańcy mocno naciskali, aby kanalizację w ich wsi wybudować.

– Bardzo się cieszę, że tę inwestycję udało się zrealizować – mówi Turlczyk.

-Już jesteśmy po wszystkich odbiorach, mamy pozwolenie na użytkowanie kanalizacji.

Mieszkańcy Wrońska powoli zaczynają przyłączać się do sieci. Z kilku gospodarstw ścieki już są odprowadzane do kanalizacji, właściciele kilku następnych posesji wystąpili o warunki techniczne, aby móc się podłączyć. Ku zdziwieniu samorządowców entuzjazm części mieszkańców Wrońska przygasł.

– Orędowników budowy tej kanalizacji było wielu, a na dzień dzisiejszy niektórzy mieszkańcy podchodzą bardzo powściągliwie do sprawy– nie ukrywa Turalczyk.

– Zapewne dlatego, że choć kanalizacja to wygoda, wiąże się z kosztami. Powoli jednak ścieki zaczynają płynąć do oczyszczalni w Rychłocicach. Przepompownia działa. To jest bardzo ważne, bo dzięki kanalizacji dbamy o środowisko. Liczę na to, że część nieprzekonanych mieszkańców, przekona się z czasem. Trzymam również za słowo tych, którzy deklarowali się, że  podłączą się do kanalizacji.

Zgodnie z regulaminem czystości i porządku, który obowiązuje w gminie, jeśli jest wybudowany kolektor, każdy mieszkaniec ma obowiązek podłączyć się do niego i w ten sposób pozbywać się swoich ścieków. Urzędnicy mają prawo zweryfikować, jak właściciele nieczystości utylizują. Ilość wywożonych ścieków powinna być porównywalna ilości zużytej w danym gospodarstwie wody.

– W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej mówi się o zielonej energii i czystym powietrzu, o glebie też trzeba pamiętać. Aby tych ścieków nie odprowadzać do ziemi, ale do oczyszczalni – przypomina wójt.

Gmina zdobyła również dofinansowanie na rozbudowę kanalizacji w Rychłocicach. Niestety ani jeden wykonawca nie chciał się podjąć zadania i w ogłoszonym w tym roku przetargu nie pojawiły się żadne oferty. Samorządowcy planują ogłoszenie kolejnego przetargu.

– Chcemy rozbudować sieć kanalizacyjną w Rychłocicach – opowiada wójt Konopnicy.

– Planowany jest przewiert pod Wartą, aby włączyć część wsi, tak zwany „Żabieniec” i wyjście bezpośrednio pod Małą Wieś. Myślimy przyszłościowo – dodaje.

W Małej Wsi ostatnio sporo się dzieje. Grzegorz Turalczyk wiele razy podkreślał, że jednym z priorytetów na tą kadencję jest budowa mostu na rzece Oleśnica. Udało się zdobyć pieniądze z zewnątrz nie tylko na samą przeprawę, ale i przebudowę drogi dojazdowej do i za przeprawą, odbudowę nawierzchni w części głównej wsi, od Rychłocic do skrzyżowania, oraz wybudowanie chodnika. Wysokość otrzymanego dofinansowania wynosi 6,65 mln zł.

– Wiem, że co poniektórzy wątpili w skuteczność moich działań w kwestii mostu,  oskarżano mnie o brak działań w tym względzie, ale zdobycie pieniędzy na przeprawę do miejsca, gdzie mieszka jedna rodzina, nie było łatwe – relacjonuje wójt.

– Nie wystarczy złożyć wniosek, należy jeszcze jeździć i rozmawiać z decydentami. Powtarzałem, że trzeba czasu i most powstanie. Słowa dotrzymałem.

Zadanie od kilkunastu tygodni jest w trakcie realizacji, jednak nie obyło się bez trudności, bowiem na kilka tygodni wykonawca zszedł z budowy.

– Na szczęście po nerwowym czasie, spowodowanym dość długą przerwą w pracach, roboty ruszyły – informuje wójt Konopnicy.

– Wykonawca tłumaczył się brakami w towarze. Potem był problem z recepturą betonu. Ostatecznie inspektor nadzoru osiągnął porozumienie z wykonawcą i robotnicy wrócili na budowę – mówi z ulgą.

Do tej pory zalano betonowe stopy mostu oraz wykonana została konstrukcja zbrojeniowa do wylania nadziemnych części filarów.

– Wykonawca zapewnił, że nic się nie zmieni jeśli chodzi o termin zakończenia robót – podaje Turalczyk.

– Zakładają, że w tym roku będą położone  belki stalowe nad rzeką Oleśnicą.  Jest to realna obietnica. Został co prawda miesiąc, ale pogoda na budowę nie ma dużego wpływu. Technologia pozwala prowadzić roboty przy stawianiu konstrukcji betonowych i żelbetowych przy mrozie nawet do -15 stopni, a prognozy są o wiele bardziej optymistyczne. Jedynym utrudnieniem jest teraz krótszy dzień.

Przeprawa, drogi i chodnik powinny być gotowe we wrześniu 2023 r.

– Zakres prac jest spory, ale samo wylanie masy asfaltowej nie jest problematyczne. Spodziewam się trudności przy pracach związanych z chodnikiem, przy zagęszczaniu przyczółków, najazdy muszą być zbudowane od podstaw, a to jest czasochłonne – zdaje sobie sprawę wójt Turalczyk.

– Jeśli tylko wykonawca zaangażuje odpowiednią ilość sił, jest w stanie dotrzymać terminu.

W tym roku gmina z sukcesem zakończyła kilka innych inwestycji, m.in. przebudowę drogi w Rychłocicach (Kolonia Wrzesień) i termomodernizację budynku urzędu gminy.

– W ubiegłym roku termomodernizację wraz z wymianą źródeł ciepła przeszło Gminne Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Konopnicy, w tym roku budynek urzędu gminy. Odbyło się to w ramach jednej inwestycji dzięki środkom zewnętrznym. Z kolei  jako samorząd dość pokaźną kwotą wsparliśmy druhów z OSP Konopnica przy termomodernizacji ich strażnicy – wylicza wójt.

W ramach dbałości o klimat gmina Konopnica nie tylko buduje kanalizację i modernizuje budynki użyteczności publicznej, ale weszła do programu, dzięki któremu w 100 gospodarstwach domowych pojawią się źródła energii odnawialnej, pompy ciepła i fotowoltaika.

– W lutym będziemy ogłaszać przetarg, a po jego rozstrzygnięciu przystąpimy do realizacji inwestycji – informuje wójt.

– Zadanie jest warte 2,7 mln zł – dodaje.

Sporym wydatkiem dla gminy jest dofinansowanie inwestycji na drodze powiatowej Rychłocice-Gabrielów. W ciągu czterech lat dołożą z budżetu prawie 1,9 mln zł w ramach wkładu własnego. Aktualnie trwają prace na odcinku drogi Konopnica-Osjaków. Sposób realizacji zadania nie do końca podoba się mieszkańcom.

– Wykorytowano drogę i wyłożono kamieniem informując, że za tydzień robotnicy przyjadą, aby rozłożyć drobne kruszywo i pierwszą masę asfaltu – opowiada wójt.

– Minęły dwa miesiące, a ich nie było. Dwa tygodnie temu znów się pojawili i wyrównali drogę drobnym kamieniem, ale kiedy znów przyjadą, tego nie wiem. Usłyszałem od wykonawcy, że zgodnie z umową mają czas na realizację zadania do końca 2024 r.

Turalczyk stara się monitować w tej sprawie w powiecie, chcąc przyspieszyć realizację inwestycji. Starostwo  jest właścicielem drogi i powinno nadzorować inwestycję, niestety to wójt jest przez mieszkańców obwiniany o całą sytuację.

– Rozumiem rozgoryczenie ludzi, w tej sprawie robię co mogę. Niestety, na niektóre rzeczy nie mam wpływu, a mimo to wysłuchuję pretensji mieszkańców – twierdzi wójt.

– Wykonuję mnóstwo telefonów do firmy, która inwestycję wykonuje. Jej szef nie odbiera już ode mnie połączeń. Dochodziło do nieprzyjemnych przepychanek słownych, przekazałem wykonawcy uwagi mieszkańców.

Nie tylko ten rok był w gminie pod względem inwestycyjnym obfity. Również przyszły zapowiada się bardzo ciekawie.

– Nie możemy narzekać na poziom inwestycji w przyszłym roku. Przeznaczymy na rożnego rodzaje przedsięwzięcia ponad 20 ml zł, z czego około 10 proc. stanowią środki własne gminy, a reszta  to środki pochodzące z zewnątrz – podsumowuje wójt Grzegorz Turalczyk.

Komenatrze

Polecamy!

CZTERY KOLIZJE, ALE NA SZCZĘŚCIE BEZ POSZKODOWANYCH

W miniony weekend policjanci z wieruszowskiej drogówki pracowali przy kilku kolizjach. Doprowadziły do nich niedostowanie prędkości do warunków na drodze, nieustąpienie pierwszeństwa czy jazda...

PRZEKROCZYŁ PRĘDKOŚĆ O PONAD 50 KM/H

Nieodpowiedzialnością i brawurą popisał się 43-letni kierowca citroena, który przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h. Został ukarany wysokim mandatem i punktami karnymi, na trzy...

MIELI PRZY SOBIE METAMFETAMINĘ

Dwóch mężczyzn w wieku 30 i 31 lat zatrzymali wieluńscy mundurowi w związku z podejrzeniem posiadania przez nich substancji odurzających.  Do zdarzenia doszło 3...

ZABAWA DLA DWÓCH POKOLEŃ

Babcie, dziadkowie oraz ich wnuki mieli okazję wspólnie pobawić się na imprezie zorganizowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rychłocicach. W niedzielę, 22 stycznia, w...

PIJANY 25-LATEK UDERZYŁ W PŁOT BETONOWY. WYDMUCHAŁ 3,5 PROMILA

Uszkodzone ogrodzenie i zniszczony samochód – tak zakończył swoją podróż kompletnie pijany kierowca seata. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 25-latka 3,5 promila alkoholu. Teraz...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ