Ostatnie lata to w powiecie wieluńskim czas wielkich i pozytywnych zmian. Przeprowadzenie dużej części z nich było możliwe dzięki dotacjom z Funduszy Europejskich. Jak unijne pieniądze zmieniają Wieluń i okolice? Sprawdźmy to na najważniejszych przykładach.
Północna obwodnica Wielunia
Wiosną 2017 roku do użytku oddana została długo wyczekiwana północna obwodnica Wielunia. Jej budowa pozwoliła na wyprowadzenie z miasta ruchu tranzytowego na kierunku Wrocław-Warszawa. Wieluń nie jest oczywiście jedyną odciążoną miejscowością – kolejnymi beneficjentami obwodnicy są mieszkańcy Dąbrowy, Olewina i Sieniec.
Liczącą sobie 13 kilometrów drogę zbudowano na skandynawski sposób 2+1. Oznacza to naprzemienne rozlokowanie na trasie dwóch pasów w jednym kierunku i jednego w przeciwnym. Wieluńska obwodnica powstała w ramach zadania, w zakres którego wchodziła również budowa analogicznej drogi w Bełchatowie. Projekt pochłonął środki o łącznej wysokości blisko 422 milionów złotych. Prawie 282,5 miliona złotych tej kwoty stanowiło dofinansowanie z Funduszy Europejskich.
Szlak Bursztynowy
Projekt, który zakładał uczynienie Szlaku Bursztynowego najważniejszą atrakcją Wielunia i okolic, objął swoim zasięgiem wszystkie gminy powiatu. Inwestycja była niezwykle złożonym przedsięwzięciem. Została podzielona na trzy części: drogową, związaną z rozwojem infrastruktury turystycznej oraz dotyczącą rozwoju infrastruktury kultury.
Etap transportowy projektu umożliwił przebudowę w sumie 23 dróg powiatowych, gminnych i leśnych. Z kolei zadania związane z infrastrukturą turystyki i kultury pozwoliły m.in. na wytyczenie i oznakowanie szlaków turystycznych oraz lepszą ochronę ponad 20 zabytków zlokalizowanych w powiecie. Koszt rozwoju Szlaku Bursztynowego wyniósł ponad 50 milionów złotych (blisko 37 milionów złotych tej kwoty pokryło unijne dofinansowanie). Projekt okazał się wielkim sukcesem – liczba turystów krajowych i zagranicznych znacząco wzrosła, co wywarło pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy powiatu wieluńskiego.