Strona główna Pajęczno Jak zadbać o wzrok swojego dziecka?

Jak zadbać o wzrok swojego dziecka?

Specjaliści z zakresu okulistyki i optometrii przestrzegali o epidemii krótkowzroczności u dzieci jeszcze przed startem pandemii COVID-19. Działo się tak, ze względu na coraz częstszy kontakt dzieci z urządzeniami elektronicznymi – zarówno podczas nauki, jak i zabawy. Długotrwałe wpatrywanie się w przedmioty znajdujące się w bardzo bliskiej odległości od oczu jest destrukcyjne dla układu wzrokowego dzieci.

Sytuacja pogłębiła się, gdy po wybuchu pandemii, dzieci rozpoczęły naukę zdalną w domach. Większość czasu dzieci spędzały przed ekranami komputerów, czy telefonów. Kończąc kilkugodzinne lekcje on-line, często korzystały z rozrywki i zabawy, jakie umożliwiał im Internet. Obostrzenia te, idące w parze z ograniczeniem czasu spędzanego na świeżym powietrzu, spowodowały daleko idące konsekwencje. Jedną z nich było pogorszenie stanu wzroku dzieci.

Wyniki badań przeprowadzanych na całym świecie są niepokojące. Doświadczamy alarmującego przyrostu liczby młodych osób obarczonych krótkowzrocznością, a także dużo szybszy jej postęp (w szczególności u najmłodszych pacjentów, których układ wzrokowy jest plastyczny i bardzo podatny na zmiany środowiskowe). Obserwujemy większą częstotliwość występowania krótkowzroczności niż w latach poprzednich.

Czym jest krótkowzroczność?

To wada refrakcji, która znacząco wpływa na pogorszenie ostrości wzroku pacjenta. Ma także wpływ na stan siatkówki wewnątrz gałki ocznej. Oznacza to, że pacjenci z krótkowzrocznością są bardziej narażeni na takie schorzenia, jak odwarstwienie siatkówki, zaćmę i jaskrę w dorosłym życiu. Krótkowzroczność to wada, której nie da się cofnąć, ale dzięki profesjonalnej opiece optometrystów i okulistów można spowolnić jej postęp.

Co możemy zrobić, aby uchronić dzieci przed krótkowzrocznością?

Przede wszystkim dbać o regularne wizyty u specjalisty. W swojej praktyce często słyszymy: „moje dziecko jest jeszcze za małe na badanie wzroku”. Nic bardziej mylnego! Dziecko nie poinformuje nas o tym, że widzi źle. Jeśli wada rozwija się od jego najmłodszych lat, często nie jest nawet świadome, jak widzi się „poprawnie”.

Rolą rodziców i opiekunów jest zgłębianie tematu prawidłowego widzenia swoich dzieci. Wzrok to najważniejszy zmysł, umożliwiający prawidłowy rozwój, naukę i poznawanie otaczającego świata. Nie lekceważmy niepokojących objawów, takich jak: mrużenie oczu, pochylanie głowy podczas czytania, nadmierne przybliżanie lub oddalanie zabawek, pocieranie oczu, uciskanie ich piąstką. Wiele zaburzeń wzrokowych u małych dzieci można skorygować terapią i rehabilitacją wzroku. Pamiętajcie jednak, że układ wzrokowy jest najbardziej plastyczny do 6. roku życia. Im wcześniej rodzic podejmie decyzję o konsultacji ze specjalistą, tym większe szanse na poprawę widzenia dziecka.

Centrum Optyczno-Okulistyczne w Pajęcznie przy ul. Kościuszki 19B to miejsce, gdzie specjaliści kompleksowo i z uśmiechem zadbają o wzrok każdego pacjenta. Dzięki najnowszym urządzeniom, specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu, każdy pacjent wyjdzie z gabinetu zadowolony i wyedukowany.

W naszym Centrum badamy dzieci i dorosłych. Dla każdego pacjenta znajdziemy rozwiązanie spełniające jego wymagania. Posiadamy szeroką gamę opraw okularowych, soczewki okularowe najwyższej jakości. Oferujemy również dobór specjalistycznych soczewek kontaktowych i innych pomocy wzrokowych.

Wizyta w Świecie Oczu to jednak nie tylko specjalistyczny dobór okularów. W naszym gabinecie kompleksowo oceniamy stan refrakcji pacjenta (wadę wzroku), poddajemy ocenie przedni i tylny odcinek gałki ocznej oraz oceniamy funkcje wzrokowe. W razie potrzeby przeprowadzamy także działania w kierunku rehabilitacji widzenia, mające na celu przywrócenie albo ukształtowanie prawidłowego funkcjonowania układu wzrokowego.

Zapraszamy każdego, kto chciałby skonsultować z nami wzrok swojego dziecka… lub swój własny.

mgr inż. Patrycja Śliwińśka-Jakubczyk

Komenatrze

Polecamy!

UPODOBAŁ SOBIE BUDOWLANE MARKETY

Pracownicy jednego z marketów budowlanych w Sieradzu schwytali złodzieja. Zamiast w koszyku, zdejmowane z półek towary umieszczał w torbie. Jego łupem padły narzędzia, elektronarzędzia...

STRAŻACY ŚWIĘTOWALI

W komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu zorganizowano dziś, 27 maja, coroczne święto strażaków. Uroczystość została połączona z obchodami 30-lecia PSP. Była to też...

KAŻDA ZŁOTÓWKA RATUJE KUBUSIA

Historię Kubusia Szwagruka, który urodził się z ciężką wadą serca, opisywaliśmy już na łamach ,,Kulis…”. Trzylatek z gm. Nowa Brzeźnica wymaga pilnej operacji, ratującej...

MNIE DZIECIŃSTWO ZABRAŁA WOJNA

Pan Marian Majtyka niedawno ukończył 85 lat. Z tego całego okresu najtrudniejsze było dzieciństwo. Przypadło ono na czas drugiej wojny światowej, ale wspomnienia o...

PRAKTYKANT OKAZAŁ SIĘ ZŁODZIEJEM

Policjanci z Kępna zatrzymali 18-latka, który podejrzany jest o kradzież narzędzi i części samochodowych na szkodę swojego pracodawcy. Mundurowi odzyskali część skradzionych przez młodego...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ