Strona główna Pajęczno Jak zadbać o wzrok swojego dziecka?

Jak zadbać o wzrok swojego dziecka?

Specjaliści z zakresu okulistyki i optometrii przestrzegali o epidemii krótkowzroczności u dzieci jeszcze przed startem pandemii COVID-19. Działo się tak, ze względu na coraz częstszy kontakt dzieci z urządzeniami elektronicznymi – zarówno podczas nauki, jak i zabawy. Długotrwałe wpatrywanie się w przedmioty znajdujące się w bardzo bliskiej odległości od oczu jest destrukcyjne dla układu wzrokowego dzieci.

Sytuacja pogłębiła się, gdy po wybuchu pandemii, dzieci rozpoczęły naukę zdalną w domach. Większość czasu dzieci spędzały przed ekranami komputerów, czy telefonów. Kończąc kilkugodzinne lekcje on-line, często korzystały z rozrywki i zabawy, jakie umożliwiał im Internet. Obostrzenia te, idące w parze z ograniczeniem czasu spędzanego na świeżym powietrzu, spowodowały daleko idące konsekwencje. Jedną z nich było pogorszenie stanu wzroku dzieci.

Wyniki badań przeprowadzanych na całym świecie są niepokojące. Doświadczamy alarmującego przyrostu liczby młodych osób obarczonych krótkowzrocznością, a także dużo szybszy jej postęp (w szczególności u najmłodszych pacjentów, których układ wzrokowy jest plastyczny i bardzo podatny na zmiany środowiskowe). Obserwujemy większą częstotliwość występowania krótkowzroczności niż w latach poprzednich.

Czym jest krótkowzroczność?

To wada refrakcji, która znacząco wpływa na pogorszenie ostrości wzroku pacjenta. Ma także wpływ na stan siatkówki wewnątrz gałki ocznej. Oznacza to, że pacjenci z krótkowzrocznością są bardziej narażeni na takie schorzenia, jak odwarstwienie siatkówki, zaćmę i jaskrę w dorosłym życiu. Krótkowzroczność to wada, której nie da się cofnąć, ale dzięki profesjonalnej opiece optometrystów i okulistów można spowolnić jej postęp.

Co możemy zrobić, aby uchronić dzieci przed krótkowzrocznością?

Przede wszystkim dbać o regularne wizyty u specjalisty. W swojej praktyce często słyszymy: „moje dziecko jest jeszcze za małe na badanie wzroku”. Nic bardziej mylnego! Dziecko nie poinformuje nas o tym, że widzi źle. Jeśli wada rozwija się od jego najmłodszych lat, często nie jest nawet świadome, jak widzi się „poprawnie”.

Rolą rodziców i opiekunów jest zgłębianie tematu prawidłowego widzenia swoich dzieci. Wzrok to najważniejszy zmysł, umożliwiający prawidłowy rozwój, naukę i poznawanie otaczającego świata. Nie lekceważmy niepokojących objawów, takich jak: mrużenie oczu, pochylanie głowy podczas czytania, nadmierne przybliżanie lub oddalanie zabawek, pocieranie oczu, uciskanie ich piąstką. Wiele zaburzeń wzrokowych u małych dzieci można skorygować terapią i rehabilitacją wzroku. Pamiętajcie jednak, że układ wzrokowy jest najbardziej plastyczny do 6. roku życia. Im wcześniej rodzic podejmie decyzję o konsultacji ze specjalistą, tym większe szanse na poprawę widzenia dziecka.

Centrum Optyczno-Okulistyczne w Pajęcznie przy ul. Kościuszki 19B to miejsce, gdzie specjaliści kompleksowo i z uśmiechem zadbają o wzrok każdego pacjenta. Dzięki najnowszym urządzeniom, specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu, każdy pacjent wyjdzie z gabinetu zadowolony i wyedukowany.

W naszym Centrum badamy dzieci i dorosłych. Dla każdego pacjenta znajdziemy rozwiązanie spełniające jego wymagania. Posiadamy szeroką gamę opraw okularowych, soczewki okularowe najwyższej jakości. Oferujemy również dobór specjalistycznych soczewek kontaktowych i innych pomocy wzrokowych.

Wizyta w Świecie Oczu to jednak nie tylko specjalistyczny dobór okularów. W naszym gabinecie kompleksowo oceniamy stan refrakcji pacjenta (wadę wzroku), poddajemy ocenie przedni i tylny odcinek gałki ocznej oraz oceniamy funkcje wzrokowe. W razie potrzeby przeprowadzamy także działania w kierunku rehabilitacji widzenia, mające na celu przywrócenie albo ukształtowanie prawidłowego funkcjonowania układu wzrokowego.

Zapraszamy każdego, kto chciałby skonsultować z nami wzrok swojego dziecka… lub swój własny.

mgr inż. Patrycja Śliwińśka-Jakubczyk

Komenatrze

Polecamy!

1,5 tys. za wyprzedzanie na pasach

Nowy taryfikator mandatów głęboko sięga do kieszeni kierowców, którzy nie stosują się do przepisów Kodeksu Drogowego. Nie inaczej jest na drogach powiatu wieluńskiego. W...

Ukradli auto, by przewieźć rowery

18- i 17-latek dokonali kradzieży osobowego samochodu. Auto ,,pożyczyli’’ od taty znajomego, a gdy już nie było im potrzebne, pozostawili na polnej drodze. Zgłoszenie o...

Park pojazdów wzbogacili o hybrydę

W czwartek, 13 stycznia, pod siedzibą wieluńskich policjantów, samorządowcy przekazali kluczki do nowego wozu funkcjonariuszy. Auto zostało nabyte dzięki funduszom trzech gmin, starostwa powiatowego...

Za pół promila 2,5 tys. zł

Od 1 stycznia 2022 roku nie tylko kierowcy pojazdów mechanicznych płacą wyższe mandaty. Surowsze kary zostały też wprowadzone m.in. dla nietrzeźwych rowerzystów. Przekonał się...

Jak zadbać o wzrok swojego dziecka?

Specjaliści z zakresu okulistyki i optometrii przestrzegali o epidemii krótkowzroczności u dzieci jeszcze przed startem pandemii COVID-19. Działo się tak, ze względu na coraz...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ