Strona główna Czarnożyły JEDZIE SIĘ JAK PO STOLE. TA DROGA WOŁAŁA O POMSTĘ DO NIEBA...

JEDZIE SIĘ JAK PO STOLE. TA DROGA WOŁAŁA O POMSTĘ DO NIEBA…

Drogą z Gromadzic do Czarnożył można już przejechać bezawaryjnie. Jeszcze niedawno stan tego odcinka „wołał o pomstę do nieba”. Gmina przejęła drogę od powiatu, pozyskała pieniądze na jej odnowę i zrealizowała inwestycję wspólnie z powiatem.

Konstrukcja prawna jest dość skomplikowana. Drogę powiatową remontowała gmina, przy udziale środków powiatu. Taki ruch był potrzebny, żeby zwiększyć szanse na uzyskanie pieniędzy. Gminy mogły składać więcej wniosków o kasę  niż powiaty, na sprytny sposób wpadli więc w powiecie, dogadali się z gminami, pozyskali pieniądze z rządu i dziś droga z Czarnożyły-Gromadzice, która biegnie przez gotowe do żniw polach, wygląda bardzo porządnie.

Wykonano prace na ponad dwóch kilometrach drogi o szerokości 5 m, wymieniono nawierzchnie kładąc dwie warstwy asfaltu, umocniono i utwardzono pobocza. Poziome znaki już są namalowane, pionowe mają stanąć niebawem. W lipcu zadanie inwestycyjne ma zostać zakończone i rozliczone.

Koszt inwestycji to blisko 1,7 miliona złotych, lwia część pochodzi z rządowych środków, a na wkład własny złożył się powiat z gminą.

– Z propozycją przejęcia tej drogi, zwrócił się do nas wicestarosta Krzysztof Dziuba. Bo mogliśmy złożyć wnioski o dofinansowanie remontu do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – wspomina Andrzej Modrzejewski, wójt gminy Czarnożyły.

– Myśmy przedyskutowali to z radą gminy i jak się okazuje to była dobra decyzja – dopowiada.

Włodarz gminy przyznaje, że droga wymagała natychmiastowej interwencji.

– Ten odcinek był w fatalnym stanie. Inwestycja była trafiona tym bardziej, że sołectwo Gromadzice jest już skanalizowane. Staramy się tak realizować zadania, że po kanalizacji dokładamy wszelkich starań, żeby doprowadzić drogi do należytego stanu – mówi Modrzejewski.

Wójt dodaje, że ma świadomość o konieczności realizacji kolejnego fragmentu drogi w Gromadzicach, biegnącego przez zabudowaną część miejscowości, aż do skrzyżowania.

– Rozmawiamy o tym i mam nadzieję, że będziemy mogli tam poprawić nawierzchnię drogi – zapewnia szef czarnożylskiego urzędu.

Andrzej Modrzejewski podkreśla, że skuteczność powiatu we wspólnym pozyskiwaniu pieniędzy z rządowych programów jest bardzo wysoka. Zauważa, że bez dobrej współpracy na linii gmina – powiat, wielu inwestycji nie udałoby się przeprowadzić.

Droga Czarnożyły-Gromadzice podoba się także przedstawicielom władz powiatowych.

– Przyjemnie przespacerować się nowym odcinkiem drogi, daje to dużą satysfakcję i mobilizację do dalszych działań – akcentuje Krzysztof Dziuba, wicestarosta wieluński.

– Warto rozmawiać i współpracować, gdyby nie otwartość gmin sporo dróg powiatowych nie zostałoby wykonanych. Trzeba szukać tego co nas łączy, a nie tego co dzieli – podsumowuje przedstawiciel powiatu.

fot.: Sławomir Rajch

Komenatrze

Polecamy!

WIĘCEJ KASY DLA OSIEDLI, POMIMO OPORU BURMISTRZA

Budżety wieluńskich osiedli wzrosły czterokrotnie – z kwoty 5 do 20 tys. zł rocznie. Aby dopiąć swego, zarządy osiedli musiały stoczyć w tej sprawie...

PRZEDSZKOLAKI PIŁKĘ KOPALI

W Szkole Podstawowej w Konopnicy 5 czerwca został zorganizowany Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Przedszkolaków. W zawodach wystąpiło osiem drużyn.  Pierwszą powiatową imprezę sportową dla przedszkolaków...

WIELU MIESZKAŃCÓW WIELUNIA WZIĘŁO UDZIAŁ W PROCESJI Z OKAZJI BOŻEGO CIAŁA

8 czerwca obchodzona była w tym roku w kościele katolickim Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana popularnie Bożym Ciałem.  Głównym punktem obrzędowym jest...

PROCESJA BOŻEGO CIAŁA W STRÓŻY (ZDJĘCIA)

W czwartek, 8 czerwca, obchodziliśmy Boże Ciało, czyli jedno z ważniejszych świąt dla katolików. Z tej okazji w parafii św. Kazimierza w Stróży odbyła...

W ANTYRZĄDOWYM PROTEŚCIE WZIĘŁY UDZIAŁ SETKI TYSIĘCY LUDZI. NIE ZABRAKŁO MIESZKAŃCÓW ZIEMI WIELUŃSKIEJ

4 czerwca, w Warszawie, odbył się marsz, zorganizowany przez lidera opozycji, Donalda Tuska. Frekwencja prawdopodobnie zaskoczyła nawet organizatorów. W wydarzeniu wzięły udział setki tysięcy...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ