Strona główna Czarnożyły JEDZIE SIĘ JAK PO STOLE. TA DROGA WOŁAŁA O POMSTĘ DO NIEBA...

JEDZIE SIĘ JAK PO STOLE. TA DROGA WOŁAŁA O POMSTĘ DO NIEBA…

Drogą z Gromadzic do Czarnożył można już przejechać bezawaryjnie. Jeszcze niedawno stan tego odcinka „wołał o pomstę do nieba”. Gmina przejęła drogę od powiatu, pozyskała pieniądze na jej odnowę i zrealizowała inwestycję wspólnie z powiatem.

Konstrukcja prawna jest dość skomplikowana. Drogę powiatową remontowała gmina, przy udziale środków powiatu. Taki ruch był potrzebny, żeby zwiększyć szanse na uzyskanie pieniędzy. Gminy mogły składać więcej wniosków o kasę  niż powiaty, na sprytny sposób wpadli więc w powiecie, dogadali się z gminami, pozyskali pieniądze z rządu i dziś droga z Czarnożyły-Gromadzice, która biegnie przez gotowe do żniw polach, wygląda bardzo porządnie.

Wykonano prace na ponad dwóch kilometrach drogi o szerokości 5 m, wymieniono nawierzchnie kładąc dwie warstwy asfaltu, umocniono i utwardzono pobocza. Poziome znaki już są namalowane, pionowe mają stanąć niebawem. W lipcu zadanie inwestycyjne ma zostać zakończone i rozliczone.

Koszt inwestycji to blisko 1,7 miliona złotych, lwia część pochodzi z rządowych środków, a na wkład własny złożył się powiat z gminą.

– Z propozycją przejęcia tej drogi, zwrócił się do nas wicestarosta Krzysztof Dziuba. Bo mogliśmy złożyć wnioski o dofinansowanie remontu do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – wspomina Andrzej Modrzejewski, wójt gminy Czarnożyły.

– Myśmy przedyskutowali to z radą gminy i jak się okazuje to była dobra decyzja – dopowiada.

Włodarz gminy przyznaje, że droga wymagała natychmiastowej interwencji.

– Ten odcinek był w fatalnym stanie. Inwestycja była trafiona tym bardziej, że sołectwo Gromadzice jest już skanalizowane. Staramy się tak realizować zadania, że po kanalizacji dokładamy wszelkich starań, żeby doprowadzić drogi do należytego stanu – mówi Modrzejewski.

Wójt dodaje, że ma świadomość o konieczności realizacji kolejnego fragmentu drogi w Gromadzicach, biegnącego przez zabudowaną część miejscowości, aż do skrzyżowania.

– Rozmawiamy o tym i mam nadzieję, że będziemy mogli tam poprawić nawierzchnię drogi – zapewnia szef czarnożylskiego urzędu.

Andrzej Modrzejewski podkreśla, że skuteczność powiatu we wspólnym pozyskiwaniu pieniędzy z rządowych programów jest bardzo wysoka. Zauważa, że bez dobrej współpracy na linii gmina – powiat, wielu inwestycji nie udałoby się przeprowadzić.

Droga Czarnożyły-Gromadzice podoba się także przedstawicielom władz powiatowych.

– Przyjemnie przespacerować się nowym odcinkiem drogi, daje to dużą satysfakcję i mobilizację do dalszych działań – akcentuje Krzysztof Dziuba, wicestarosta wieluński.

– Warto rozmawiać i współpracować, gdyby nie otwartość gmin sporo dróg powiatowych nie zostałoby wykonanych. Trzeba szukać tego co nas łączy, a nie tego co dzieli – podsumowuje przedstawiciel powiatu.

fot.: Sławomir Rajch

Komenatrze

Polecamy!

ON ODPOWIE ZA POSIADANIE NARKOTYKÓW, ONA ZA HANDEL NIMI

Wieluńscy policjanci zatrzymali 31-latka, który miał przy sobie narkotyki. Zatrzymali również 41-letnią kobietę, która mu je sprzedawała. Oboje usłyszeli już zarzuty z ustawy o...

PACJENCI JUŻ ROZGOŚCILI SIĘ W NOWYM SKRZYDLE ZOLU-U

Pierwsi pacjenci już pojawili się w nowym skrzydle Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, działającym przy pajęczańskim SP ZOZ-ie. Oddział wzbogacił się o dodatkowe sześć sal, 12 miejsc....

PLANY NA BOISKO MUSZĄ (NA RAZIE) ODEJŚĆ DO LAMUSA

Samorządowcy z Ostrówka zdecydowali o zmniejszeniu zakresu zadania przy boisku UMKS-u „Ostrowii” Ostrówek. Jak podkreśla wójt, Ryszard Turek, powstanie obiekt z zapleczem administracyjno-sanitarnym. Póki...

ZAATAKOWAŁA STARSZĄ KOBIETĘ. TRAFIŁA DO ARESZTU

44-latka pod wpływem alkoholu pobiła swoją 86-letnią teściową, po czym zabrała jej telefon komórkowy i uciekła. Starsza pani o sprawie powiadomiła stróżów prawa. Do...

61-LATEK MIAŁ PONAD 2 PROMILE I KIEROWAŁ

Do ujęcia pijanego kierowcy, 61-latka, doszło 29 stycznia w Wieluniu. Dalszą jazdę uniemożliwił mu świadek zdarzenia. Nieodpowiedzialny mężczyzna stanie teraz przed sądem. Około godziny 19:00...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ