Strona główna Wieluń KONIEC ERY BEZPŁATNEJ KOMUNIKACJI (NIE)MIEJSKIEJ?

KONIEC ERY BEZPŁATNEJ KOMUNIKACJI (NIE)MIEJSKIEJ?

Burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa, proponuje wprowadzenie opłat za przejazdy busami komunikacji gminnej. W tej sprawie mają odbyć się konsultacje społeczne, jednak w budżecie  już zaplanowano 200 tys. zł przychodu z biletów. Jak zaznacza włodarz, mieszkańcy mieliby możliwość zakupu biletów rocznych za kilkadziesiąt złotych lub miesięcznych za około 20 zł. Korzystający z przejazdów sporadycznie, za jednorazowy przejazd mieliby płacić zaś po kilka złotych.

Od 1 listopada przewozy na terenie gminy realizują busy firmy ABX2Bus z Rudnik. Dotychczasowy przewoźnik, miejscowy PKS, przegrał postępowanie przetargowe. Nie brakuje głosów mieszkańców, którzy  podnoszą, iż busy nie są odpowiednimi środkami transportu na krótkich dystansach, o dużej rotacji pasażerów. Za wyjątkiem linii C, samochody nie są też przystosowane do przewozu osób na wózkach inwalidzkich. Również matki z dziećmi w wózkach nie skorzystają wygodnie z przejazdów. Okrasa zapewnia, że kierowcy zostali pouczeni, aby pomagać w takich wypadkach i chować, a potem wyciągać wózek z bagażnika.

– Cena może niewielkiego dyskomfortu to jest ta cena kompromisu między usługą a jej kosztem – mówił jeszcze niedawno burmistrz Wielunia.

– Trzeba pamiętać, że pasażerowie za przewozy nie płacą.

To się jednak wkrótce może zmienić. W budżecie na 2023 r. znalazła się bowiem taka pozycja jak wpływy z tytułu opłat za komunikację miejską. Szef wieluńskiego ratusza założył, że miałoby to być 200 tys. zł.

– Chcę przeprowadzić konsultacje w tej sprawie – informuje.

– Chodzi o pewną formułę opłat abonamentowych, ktoś wykupuje bilet na cały rok i praktycznie kiedy chce, może jechać – podaje Okrasa.

Takie całoroczne abonamenty miałyby kosztować ok. 50 zł, miesięczne ok. 20 zł. Jednorazowo mieszkańcy mieliby zaś zapłacić po 3-4 zł.

Okrasa wpadł też na pomysł, aby wydłużyć linie o przystanki w sąsiednich gminach. Miałoby się to odbyć w porozumieniu z właściwymi samorządami.

Komenatrze

Polecamy!

POLICYJNY POŚCIG ZA 27-LATKIEM

W miniony piątek (3 lutego) złoczewscy kryminalni zauważyli w Wiechucicach samochód, który był prowadzony przez znanego im mężczyznę. Według ich wiedzy kierowca ten nie...

RADNY TRAFIŁ DO SAMORZĄDU, BO WIDZIAŁ POTRZEBĘ ZMIAN

Tomasz Borgul od trzech kadencji zasiada w radzie powiatu pajęczańskiego. Startował z Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicja dla Powiatu EPJ. Uzyskał 427 głosów w okręgu...

JAK OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE DO MIKROINSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH?

Produkcja energii elektrycznej z promieniowania słonecznego zyskała w Polsce ogromną popularność i rozwija się w szybkim tempie. Program dofinansowań do domowej fotowoltaiki odniósł ogromny...

JECHAŁ PO „ESCE” OD BARIERKI DO BARIERKI

3,5 promila alkoholu wydmuchał kierowca, który 7 lutego został zatrzymany na MOK-u w Chojnach. O jego podejrzanym zachowaniu informowali mundurowych świadkowie, ponieważ zanim zjechał...

TAŃCOM I PODSKOKOM NIE BYŁO KOŃCA

W niedzielę, 22 stycznia, remiza strażaków z Dąbrowy (gm. Wieluń) zapełniła się dziećmi. Druhowie zaprosili w swoje progi maluchy na zabawę choinkową. Milusińscy spędzali...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ