Fundusze Europejskie pomagają w realizacji wielu działań. Finansują inwestycje z dziedziny innowacyjności i wsparcia przedsiębiorców. Od wielu lat środki unijne przeznaczane są też na cele związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i podnoszeniem atrakcyjności turystycznej gmin. W Poddębicach właśnie otwarto Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji wykorzystujące naturalne wody geotermalne.
Od 2011 roku z ciepła pochodzącego z gorących źródeł korzystają budynki użyteczności publicznej, bloki mieszkalne i wielorodzinne budynki szeregowe w Poddębicach. Teraz dołączy do nich kompleks basenów. Rewitalizacja dawnego obiektu sportowego polegała na modernizacji istniejących budynków oraz niecek basenowych w celu przywrócenia im funkcji rekreacyjnej i nadanie nowej funkcji rehabilitacyjnej.
Rozrywka i relaks
Nowoczesne Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji tworzy 7 basenów zewnętrznych i wewnętrznych
o łącznej powierzchni lustra wody ok. 2300 m2. Składa się z dwóch części: krytej i zewnętrznej. Wewnątrz odwiedzający mogą skorzystać z basenu rekreacyjnego, brodzika dla dzieci oraz wanien z hydromasażem. Na zewnątrz znajduje się basen pływacko-rekreacyjny, niecki dla dzieci wyposażone w wodny plac zabaw oraz basen ścian wodnych, do którego będzie można wjechać wózkami inwalidzkimi. Kompleks wyróżnia się dbałością o osoby z niepełnosprawnościami, specjalnie dla nich wydzielono strefy szatniowe, zbudowano dostosowane prysznice, toalety, poręcze oraz pochylnie basenowe. Odwiedzający mogą skorzystać z wygodnych leżanek do masażu powietrznego, dzięki któremu można poprawić ukrwienie skóry i zregenerować mięśnie. Czeka na nich również sztuczna wodna grota z wmontowanymi urządzeniami do masażu i wartka górska rzeka.
Leczenie i rehabilitacja
Woda termalna wydobywana jest z głębokości ponad dwóch kilometrów i liczy 27 tysięcy lat, jest czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Kiedy wypływa ze źródeł, jej temperatura sięga 71 stopni. Dzięki swoim właściwościom nadaje się do wykorzystania w różnych formach hydroterapii. Odwiedzający kompleks rekreacyjno-rehabilitacyjny mogą zadbać również o swoje zdrowie. W termach znajdują się bogato wyposażone gabinety lekarskie, sale do zajęć ruchowych, pomieszczenia masażu, sauny, pomieszczenia haloterapii i komnata solna. Do zabiegów wykorzystywane jest również borowina stosowana w formie okładów, zawijań czy kąpieli zawiesinowych. Kompleks zapewnia nie tylko relaks i zabawę w rodzinnej atmosferze, ale i wypoczynek w komfortowych warunkach. Specjalnie dla osób z niepełnosprawnościami powstał budynek Integracji i Spotkań Osób Niepełnosprawnych z salą zajęciową oraz wielofunkcyjną, a także pokojami dziennego pobytu. Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji w Poddębicach z zewnątrz prezentuje się również atrakcyjnie, powstały tereny zielone i ogród japoński, a w porze nocnej obiekt zostaje podświetlony różnymi kolorami.
Projekt „Przeciw wykluczeniu – Kraina bez barier w Poddębicach – rewitalizacja kompleksu geotermalnego” współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wyniosła 88 mln 160 tys. zł, w tym dofinansowanie unijne 41 mln 364 tys. zł.