Strona główna Czarnożyły KTO CZYTA, NIGDY SIĘ NIE NUDZI

KTO CZYTA, NIGDY SIĘ NIE NUDZI

W 2022 roku Biblioteka Publiczna w Czarnożyłach wraz z filią w Wydrzynie, wzbogaciła się o nowości książkowe na kwotę ponad 10,5 tysiąca złotych. W 35 procentach było to dofinansowanie z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021 – 2025”, a w 65 proc. środki własne.

Biblioteka już od kilku lat korzysta z tego programu. W minionym roku przyznano jej 3 750 zł. By je jednak otrzymać, musiała mieć 7 tys. zł własnych pieniędzy na książki. Za całość kupiono nowości dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

– Tematyka nowych książek jest bardzo różnorodna – wyjaśnia Joanna Kałdońska, dyrektorka biblioteki w Czarnożyłach. – Wybierając je, kierowałyśmy się oczekiwaniami naszych czytelników, bo liczymy się z ich opiniami i potrzebami. Ale też korzystałyśmy ze stron internetowych. Kupujemy bestsellery, które są na pierwszych miejscach różnych portali i mają dobre recenzje, książki, o których się mówi.

– Jest to przede wszystkim literatura obyczajowa, szczególnie dla kobiet, kryminały, thrillery – dodaje bibliotekarka Magdalena Płuciennik. – Ale również książki historyczne, bo też mamy miłośników takiej literatury, popularno – naukowe, a rzadziej reportaż. Ludzie czekają na nowości. Często one nawet nie zdążą trafić na półki, bo już rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Kupiono też sporo książek dla dzieci i młodzieży.

– Szczególnie dla tych najmłodszych – kontynuuje Magdalena Płuciennik. – Są wśród nich jakieś bajeczki, książeczki do nauki czytania, poczynając od nauki liter, poprzez sylabizowanie, do króciutkich tekstów. Są one bardzo fajne i świetnie przygotowują dzieci do nauki w klasach I – III.

Zakup nowości wydawniczych to jedna z form zachęty mieszkańców gminy do odwiedzania bibliotek. Ale też próbuje się ich przyciągnąć na inne sposoby. Takim jest Dyskusyjny Klub Książki, który działa od około trzech lat. Należy do niego kilkanaście osób.

– W ramach naszego klubu odbywają się na przykład spotkania autorskie – tłumaczą Joanna Kałdońska i Magdalena Płuciennik. – I po takim spotkaniu książki danego pisarza rozchodzą się wśród naszych czytelników niemal w mgnieniu oka. I wtedy musimy je albo zakupić, albo odkopać w naszych bibliotecznych zbiorach, bo zainteresowanie bardzo wzrasta. Inną formą działania klubu są rozmowy o wybranych książkach. Toczą się też dyskusje o życiu. Ale najważniejsze jest to, że klub stwarza okazję do spotkań. Jest bardzo sympatycznie. Trudnym okresem był czas pandemii, bo wtedy niektóre osoby obawiały się przychodzić na spotkania. Udało się to jednak przetrwać i wszystko jakoś się kręci. Dziś do klubu dołączają nowi czytelnicy.

Biblioteka organizuje też inne akcje przyciągające czytelników. Są to m. in. Narodowe Czytanie, Noc Bibliotek, czy promocje książek na Facebooku.

– W tym roku na Narodowym Czytaniu uczniowie ze szkoły podstawowej wręcz zainscenizowali nam ballady i romanse Mickiewicza – wspomina dyrektorka. – Publiczności było sporo i w różnym wieku. Więc i przez takie wydarzenia staramy się promować czytelnictwo. Również panie bibliotekarki co jakiś czas prezentują książki na naszym fanpage’u. A wszystko po to, aby pozyskać nowych czytelników, szczególnie młodzież. Bo to jest grupa, do której musimy starać się jeszcze bardziej dotrzeć. Stereotypowy obraz bibliotekarki siedzącej za biurkiem i czekającej na czytelnika, to już przeszłość.

Zdjęcie:

Do wypożyczania nowych książek zachęcają: Joanna Kałdońska (od lewej) i Magdalena Płuciennik

Elżbieta Wodecka

Komenatrze

Polecamy!

POLICYJNY POŚCIG ZA 27-LATKIEM

W miniony piątek (3 lutego) złoczewscy kryminalni zauważyli w Wiechucicach samochód, który był prowadzony przez znanego im mężczyznę. Według ich wiedzy kierowca ten nie...

RADNY TRAFIŁ DO SAMORZĄDU, BO WIDZIAŁ POTRZEBĘ ZMIAN

Tomasz Borgul od trzech kadencji zasiada w radzie powiatu pajęczańskiego. Startował z Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicja dla Powiatu EPJ. Uzyskał 427 głosów w okręgu...

JAK OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE DO MIKROINSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH?

Produkcja energii elektrycznej z promieniowania słonecznego zyskała w Polsce ogromną popularność i rozwija się w szybkim tempie. Program dofinansowań do domowej fotowoltaiki odniósł ogromny...

JECHAŁ PO „ESCE” OD BARIERKI DO BARIERKI

3,5 promila alkoholu wydmuchał kierowca, który 7 lutego został zatrzymany na MOK-u w Chojnach. O jego podejrzanym zachowaniu informowali mundurowych świadkowie, ponieważ zanim zjechał...

TAŃCOM I PODSKOKOM NIE BYŁO KOŃCA

W niedzielę, 22 stycznia, remiza strażaków z Dąbrowy (gm. Wieluń) zapełniła się dziećmi. Druhowie zaprosili w swoje progi maluchy na zabawę choinkową. Milusińscy spędzali...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ