Strona główna Wieluń ŁATANIE DZIUR NIE POMAGA

ŁATANIE DZIUR NIE POMAGA

Ulica Graniczna od wielu lat wymaga kompleksowego remontu. W tej sprawie niejednokrotnie interweniowali mieszkańcy, którzy zaznaczają, że doraźne łatanie dziur nie rozwiązuje ich codziennych uciążliwości. Liczyli, że droga w końcu zostanie utwardzona w tym roku. Gmina Wieluń czeka jednak na uzyskanie pozwolenia na budowę.

Ostatni raz o stanie ul. Granicznej pisaliśmy w styczniu 2022 roku. Na początku bieżącego roku ponownie zgłosili się do nas mieszkańcy.

– Nic się nie zmieniło, jest jeszcze gorzej, to trzeba wszystko zerwać, a nie łatać takie dziury – zaczyna Jolanta Macurek, jedna z mieszkanek ul. Granicznej.
– Dzwoniłam w ubiegłym tygodniu do urzędu gminy i dowiedziałam się, że jest zrobiony projekt drogi, ale nie wpisany do budżetu na ten rok. Ręce opadają, burmistrz mówi jedno, a robi drugie – przyznaje druga z mieszkanek (nazwisko znane redakcji).

– Robią drogi w Wieluniu i okolicach tam, gdzie jeszcze można poczekać, gdzie jest asfalt, a tutaj jest naprawdę poważny problem – dodaje kolejna kobieta (nazwisko znane redakcji).
Uszkodzone samochody, ubrudzone ubrania, buty od błota, straszny kurz latem, problem z dojazdem służb, kurierów to tylko kilka przykładów uciążliwości mieszkańców ul. Granicznej.
– Pogotowie kiedyś jechało za mną 20 km/h, trzeba coś z tym zrobić, to nie jest tak, że daje się gdzieś ludzi na lokale socjalne i nie robi się im dojazdu do posesji. Osiedle socjalne nie oznacza, że tutaj mieszka patologia, bo jesteśmy normalnymi ludźmi, którzy z różnych powodów tutaj mieszkają, płacimy podatki, pracujemy – przyznaje jedna z rozmówczyń.

– Mieszkańcy domków jednorodzinnych też się proszą już tyle lat o drogę i też nie jest zrobione. Nawet jak są takie dziury za każdym razem musimy dzwonić, żeby były zrobione. Wiedzą, że ta droga jest ciężka, ale nikt nie podjeżdża i nie sprawdza, jaki jest jej obecny stan – wyznaje następna.
– Jak prowadziłam syna do szkoły do Wielunia, to tylko dochodziłam do cmentarza. Dalej było wstyd iść, bo takie miałam brudne buty po przejściu tego kawałka – zaznacza Macurek.

Ulica Graniczna do 1 stycznia 2020 r. należała do Powiatu Wieluńskiego. Po przejęciu drogi w 2021 roku gmina Wieluń wprowadziła do budżetu zadanie pn. ,,Przebudowa ulicy Granicznej na odcinku od 3-Maja – Harcerska (projekt)’’.
– Obecny stan techniczny drogi jest wynikiem wieloletnich zaniedbań, gdyż jest to droga gruntowa. Doraźnie zostaną uzupełnione ubytki w drodze, jednak kompleksowe rozwiązanie problemu nastąpi po przeprowadzeniu inwestycji w roku 2023 – informował w styczniu 2022 r. Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia.

– Dowiedzieliśmy się, że projekt drogi jest zrobiony, tylko nie będzie przebudowywana z powodu braku funduszy. Mam takie pytanie, dlaczego są fundusze na kolejne ronda, poprawienie innych dróg, a nie ma tutaj funduszu. Tu mieszka dużo ludzi na tej ulicy, za nami osiedle domków jednorodzinnych do ul. Częstochowskiej. Także prosimy pana burmistrza i radę gminy o jakąś interwencję, bo to już zakrawa na kpinę – apeluje jedna z mieszkanek.

– Bez sensu jest to łatanie dziur, bo jak tylko spadnie deszcz albo inny opad, to z powrotem pojawiają się te dziury i później gmina robi reklamacje. Burmistrz powiedział, że jak będą robić rondo w Wieluniu w ubiegłym roku i zostanie destrukt, żwir, to zostanie przywiezione na Graniczną, ale nie ma nic. Nie mamy nawet dojazdu konkretnego od ul. Częstochowskiej ani od ul. 3 Maja, staramy się jeździć dookoła przez ul. Harcerską, ale też się robią dziury.
– Nie żądamy asfaltu na pstryknięcie palca, tylko niech nam ktoś utwardzi tą drogę – kończy druga z kobiet.

Rozmówczynie zapewniają, że powstanie kolejna petycja, którą mieszkańcy tym razem skierują do Rady Gminy w Wieluniu.

Z ratusza otrzymujemy informację, że gmina Wieluń cały 2022 rok prowadziła prace projektowe i uzgodnieniowe w celu uzyskania pozwolenia na budowę przebudowy ulicy Granicznej od 3-maja do Harcerskiej.
– Prowadzenie prac jest możliwe po uzyskaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej – mówi Paweł Okrasa.
– Po wielu miesiącach monitów i starań GDDKiA dokonała uzgodnienia projektu. Powyższe uzgodnienie umożliwiło złożenie wniosku o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych oraz sporządzenie operatu wodnoprawnego (w trakcie). To umożliwi dopiero złożenie wniosku do starosty o wydanie decyzji na zezwolenie realizacji inwestycji drogowej. Nieuzyskanie decyzji w roku 2022 nie wynika z błędów czy opieszałości wykonawcy, jak i gminy Wieluń. Procedura wymaga uzyskania szeregu uzgodnień, niestety nie wszystkie instytucje i organy zawsze wywiązują się z terminów wynikających z przepisów np. kodeksów postępowania administracyjnego.
– Nie jest możliwa realizacja inwestycji bez uzyskania pozwolenia na budowę. Liczymy na uzyskanie pozwolenia na budowę w bieżącym roku i po jego uzyskaniu możliwym będzie wprowadzenie zadania do budżetu gminy – dodaje burmistrz Wielunia.
Jednocześnie włodarz przyznaje, że obecny stan ul. Granicznej jest fatalny.
– Będziemy na bieżąco naprawiać ubytki, aby zapewnić bezpieczeństwo pojazdów uczęszczających powyższa drogą – zapewnia.

Komenatrze

Polecamy!

Z TALLINA WRÓCIŁ Z MEDALEM. ĆWICZY W STRZELNICY SPORTOWEJ W SULMIERZYCACH

Wiktor Blada z Wolicy w gminie Kleszczów, wrócił z Mistrzostw Europy z brązowym medalem. Wywalczył go w kategorii juniorzy, wraz z dwójką kolegów, startując w konkurencji pistolet pneumatyczny na 10 m. To wielki sukces młodego pistoleciarza, na co dzień szlifującego swoje umiejętności na Strzelnicy Sportowej w Sulmierzycach.

SOŁTYSI DOCENIENI ZA TRUD I ZAANGAŻOWANIE

O tym, że sołtysi pełnią ważną rolę w życiu lokalnej społeczności nikogo przekonywać nie trzeba. Wie to również i bardzo docenia ich zaangażowanie wójt...

NIE USTĄPIŁ PIERWSZEŃSTWA, SKASOWAŁ WÓZ

Do kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych doszło 31 marca, w Pajęcznie, na skrzyżowaniu ul. Długiej z ul. Okólną. Na szczęście nikt nie odniósł...

POWOŁALI MDP I DYSKUTOWALI O ORGANIZACJI JUBILEUSZU JEDNOSTKI

W całym regionie odbywają się walne zebrania sprawozdawcze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Takowe miało miejsce także w Makowiskach, w gminie Pajęczno. Zarząd wraz z członkami...

WJECHAŁ NA TORY, GDY PODNOSIŁY SIĘ ROGATKI. ZAPŁACI WYSOKI MANDAT!

Niecierpliwość nie popłaca! Przekonał się o tym 68-letni kierowca w Oleśnie, który zignorował sygnalizator świetlny i wjechał na przejazd kolejowy, gdy podnosiły się rogatki....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ