Strona główna Kiełczygłów LUDOWE BRZMIENIA Z PRZYTUPEM I SWOJSKIE JADŁO Z DOKŁADKĄ

LUDOWE BRZMIENIA Z PRZYTUPEM I SWOJSKIE JADŁO Z DOKŁADKĄ

Na ludowo i z przytupem było w Szkole Podstawowej w Chorzewie, gdzie uroczyście obchodzony był „Dzień Folkloru”. Imprezę połączono z kiermaszem wielkanocnym.

Organizatorzy, aby docenić bogactwo lokalnych dóbr kultury i tradycji, przygotowali przegląd lokalnych talentów artystycznych i kulinarnych z terenu gminy Kiełczygłów. We wtorek, 4 kwietnia, na scenie wystąpili zarówno najmłodsi mieszkańcy Chorzewa, jaki i doświadczona już w występach przed publicznością Kapela Ludowa Kiełczygłowianie.

Nie zabrakło Kół Gopodyń Wiejskich z Obrowa i Chorzewa, które zaprezentowały swoje rękodzieło oraz sprawiły zebranym kulinarną ucztę, częstując pysznym bigosem i swojskim chlebem ze smalcem. Impreza miała charakter charytatywny. Fundusze zebrane podczas licytacji i kiermaszu w kwocie 5865 złotych, przeznaczone zostały na pomoc w powrocie do zdrowia Jasia Czarnieckiego. Mieszkańcy Chorzewa i okolic udowodnili, że mają wielkie serca.

Podczas spotkania swoje zdolności muzyczne zaprezentowali chłopcy oraz dziewczęta z niedawno utworzonej grupy wokalnej „Chorzewianie”. Zespół powstał z inicjatywy Dominiki Brożyny we wrześniu, a w jego skład wchodzą dzieci klas I-III.

– W ich młodych sercach rozbrzmiewa piękna chorzewska nuta i jej brzmieniem dzielą się z publicznością – mówi „Kulisom …” Dominika Brożyna.

W wykonaniu grupy wokalnej można było usłyszeć m.in. piosenki:  „W moim ogródecku”, „Lipka Zielona”, „Czerwone jagody”, „Laboga dziewuszki”. Zespół podbił serca zgromadzonych, czego dowodem były gromkie brawa i owacje na stojąco.

Emocjonującym punktem programu okazała się licytacja niezwykłego obrazu – wizerunku Matki Bożej – podarowanego przez lokalnego twórcę Witolda Krężla.

Obraz spod pędzla magistra sztuki, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie znalazł nowych właścicieli, którzy dokonując zakupu dali Jasiowi nadzieję na lepsze jutro i kolejne piękne poranki. Uzyskana z jego sprzedaży kwota stanowiła cegiełkę na rzecz powrotu do zdrowia Jasia Czarneckiego. Biorący udział w aukcji, mieli co najmniej dwa podwody do podbijania ceny  – pomoc i okazanie serca choremu chłopcu oraz wzbogacenie swojego wnętrza o przejmujący i oryginalny wizerunek.

Oprócz wzruszeń zebranym towarzyszyła także świetna zabawa. Nie od dziś wiadomo, że dobra kapela pomoże w rozkręceniu niejednej imprezy… Tak też było podczas Dnia Folkloru w Chorzewie. Z przytupem grała i śpiewała Kapela Ludowa „Kiełczygłowianie” – zdobywcy wielu tytułów i nagród.

Było wesoło, interesująco, a przy tym bardzo smacznie.

– W imieniu organizatorów dziękuję serdecznie wszystkim gościom za przybycie. To była uczta dla ducha, która z pewnością zapadnie na długo w pamięci wszystkich obecnych na Dniu Folkloru – podsumowuje Dominika Brożyna.

Komenatrze

Poprzedni artykułŚMIECI OSTRO POSZŁY W GÓRĘ
Następny artykułPOMAGA ODGONIĆ BÓL

Polecamy!

WIĘCEJ KASY DLA OSIEDLI, POMIMO OPORU BURMISTRZA

Budżety wieluńskich osiedli wzrosły czterokrotnie – z kwoty 5 do 20 tys. zł rocznie. Aby dopiąć swego, zarządy osiedli musiały stoczyć w tej sprawie...

PRZEDSZKOLAKI PIŁKĘ KOPALI

W Szkole Podstawowej w Konopnicy 5 czerwca został zorganizowany Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Przedszkolaków. W zawodach wystąpiło osiem drużyn.  Pierwszą powiatową imprezę sportową dla przedszkolaków...

WIELU MIESZKAŃCÓW WIELUNIA WZIĘŁO UDZIAŁ W PROCESJI Z OKAZJI BOŻEGO CIAŁA

8 czerwca obchodzona była w tym roku w kościele katolickim Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana popularnie Bożym Ciałem.  Głównym punktem obrzędowym jest...

PROCESJA BOŻEGO CIAŁA W STRÓŻY (ZDJĘCIA)

W czwartek, 8 czerwca, obchodziliśmy Boże Ciało, czyli jedno z ważniejszych świąt dla katolików. Z tej okazji w parafii św. Kazimierza w Stróży odbyła...

W ANTYRZĄDOWYM PROTEŚCIE WZIĘŁY UDZIAŁ SETKI TYSIĘCY LUDZI. NIE ZABRAKŁO MIESZKAŃCÓW ZIEMI WIELUŃSKIEJ

4 czerwca, w Warszawie, odbył się marsz, zorganizowany przez lidera opozycji, Donalda Tuska. Frekwencja prawdopodobnie zaskoczyła nawet organizatorów. W wydarzeniu wzięły udział setki tysięcy...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ