Strona główna Mokrsko MIESZKAŃCY MAJĄ JUŻ GDZIE SIĘ SPOTYKAĆ

MIESZKAŃCY MAJĄ JUŻ GDZIE SIĘ SPOTYKAĆ

Mątewki powoli kończą tworzenie swojego chyba najczęściej odwiedzanego obiektu, jakim jest plac zabaw. Powstaje on już od kilku lat. Pod koniec ubiegłego roku wzbogacił się m. in. o elegancką altanę.

Większość zamontowanych na placu urządzeń zakupiono z funduszu sołeckiego oraz znacznej dotacji uzyskanej z Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Wieluńsko – Sieradzka”. W ubiegłym roku mieszkańcy postanowili również sięgnąć po środki z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi z programu „Sołectwo na plus”. Wniosek o dofinansowanie napisała Edyta Jarząbek, sołtys Mątewek. No i udało się. Otrzymali 12 tysięcy złotych przeznaczonych właśnie na altanę.

– Gdy rozpoczynaliśmy tworzenie tego placu, nie wiedzieliśmy do końca, czy będzie ta altana i czy będą na nią pieniądze – wyjaśnia Edyta Jarząbek. – Ale projektant przy robieniu planu ją przewidział, więc teraz można było ją zamontować. Gdyby z jakiegoś powodu jednak altany nie było, też by się nic nie stało. Po prostu, plan do końca nie zostałby zrealizowany.

Obiekt prezentuje się okazale. Ma kształt sześcioboku i powierzchnię kilkunastu metrów kwadratowych. To, czym robi szczególne wrażenie i co dodaje mu uroku, to jego jasna barwa.

– Nie wiem, czy ten kolor jest praktyczny, ale wizualnie wszystko wygląda super – uśmiecha się pani sołtys. – Martwi mnie trochę podłoga, ale jak rozmawiałam z wykonawcami, to mówili, że altany malują tylko w jednym kolorze. Ale my będziemy mogli z czasem, podczas impregnacji, zmienić tę podłogę na ciemniejszą. A na razie jest tak i cieszymy się tym, co jest.

Nowy obiekt będzie służył jako miejsce wytchnienia korzystającym z placu zabaw, a głównie przybywającym tu z dziećmi rodzicom, czy dziadkom. Ale będzie tu też można organizować różne spotkania – zebrania wiejskie, spotkania integracyjne. Do tej pory takiego miejsca w Mątewkach nie było. Na przykład zebrania odbywały się albo w domu sołtysa, albo w remizie w Słupsku. Teraz mieszkańcy zorganizują je już u siebie.

Pod koniec roku na placu zabaw pojawiła się jeszcze jedna atrakcja, ale tym razem dla młodszych. To karuzela słupowa z czterema siedzeniami.

– I to już chyba wszystko, co na tym placu będzie, bo więcej urządzeń już się tu nie zmieści – tłumaczy Edyta Jarząbek. – Muszą być zachowane odpowiednie odległości między poszczególnymi zabawkami. Teraz pozostało nam już tylko ogrodzić to miejsce, żeby dzieci nie wybiegały stąd i żeby tu było bezpiecznie. Napisałam kolejny wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o grant sołecki w wysokości 12 tysięcy złotych z przeznaczeniem właśnie na ogrodzenie. Ale jak to wyjdzie, to się dopiero okaże. Jeśli byśmy otrzymali te pieniądze, a ich nie wystarczyło, to dołożymy wówczas z funduszu sołeckiego. Będziemy się jednak starać, aby ich nie zabrakło. Płot chcemy zrobić z siatki, żeby było jak najtaniej.

Zainteresowanie placem zabaw jest bardzo duże. Milusińskich przyciągają tutaj różnorodne zabawki, a ich rodziców i dziadków to, że miejsce jest po prostu czyste i zadbane.

– Przychodzą tu dzieci od nas, ze Słupska, z Mamzerówki – cieszy się sołtyska. – Ale przyjeżdżają też i z Mokrska, Krzyworzeki, czy Turowa. Często słyszę, że jest tu fajnie. To miłe.

Plac zabaw jest częścią większego kompleksu rekreacyjno – sportowego, na który składa się również siłownia napowietrzna oraz boisko trawiaste z dwiema bramkami. By ułatwić na nim grę, planowane jest zamontowanie za bramami piłkochwytów.

Fot.: archiwum prywatne/ Elżbieta Wodecka

Zdjęcia:

1/ Sołtys Edyta Jarząbek cieszy się, że mieszkańcy Mątewek będą mieli w altanie miejsce na swoje spotkania

2/ Altana prezentuje się okazale. Wyposażona jest w stół oraz ławki

Komenatrze

Polecamy!

REMONT REMIZY W DĘBOWCU

W sobotę, 27 maja, rozpoczęły się prace modernizacyjne w strażnicy należącej do Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębowcu. Swoją pomoc zaoferowało wielu druhów, a także...

OKŁADAŁ 39-LATKA DREWNIANĄ BELKĄ. ODPOWIE ZA CIĘŻKIE USZKODZENIE CIAŁA

Wieruszowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który na jednej z ulic w Sokolnikach zaatakował 39-latka. Kilka razy uderzał go po całym ciele drewnianą belką. Napastnik już...

SAMORZĄDOWCY RYWALIZOWALI W STRZELECTWIE SPORTOWYM

W piątek, 26 maja, w Gminnej Strzelnicy Sportowej w Sulmierzycach odbyła się Spartakiada Władz Samorządowych Województwa Łódzkiego w strzelectwie sportowym, której organizatorem jest Wojewódzkie...

PĘDZIŁ BMW, NIE WYROBIŁ NA ZAKRĘCIE I UDERZYŁ W INNY POJAZD

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w piątek, 26 maja, na drodze w Sadowcu Wrzosach. Zderzyły się tutaj osobowe BMW oraz dostawczy bus mercedes. Na...

UKRADŁ SAMOCHÓD… BO NIE CHCIAŁ WRACAĆ PIESZO. BYŁ PIJANY!

W minioną niedzielę (21 maja) policjanci z Komisariatu Policji w Zelowie interweniowali w sprawie 23-latka, który według zgłoszenia miał przyjechać samochodem na jedną z...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ