Strona główna Działoszyn Mieszkaniec Działoszyna, twórcą książki o wojennych losach jego prababci Janiny Mielczarek

Mieszkaniec Działoszyna, twórcą książki o wojennych losach jego prababci Janiny Mielczarek

Mateusz Tkaczyński, student czwartego roku prawa na Uniwersytecie Łódzkim napisał książkę o losach Janiny Mielczarek – wieloletniej mieszkanki Działoszyna, która jako więźniarka polityczna w trakcie II wojny światowej znalazła się w kilku niemieckich obozach koncentracyjnych (m.in Auschwitz-Birkenau), położonych na terenie okupowanej Europy.

Publikacja, oprócz pamiętnika, zawiera również przygotowany przez Mateusza suplement historyczny, który zawiera zdjęcia z rodzinnej kolekcji, wyrys genealogiczny oraz wybrane dokumenty. Są nimi m.in. maszynopis fragmentów wspomnień, który Janina Mielczarek przesłała w latach 70. XX wieku do Muzeum Auschwitz-Birkenau.

– Jestem przekonany, że prababcia chciałaby, aby pamięć o losach nie tylko jej, ale także wielu więźniów napotkanych przez nią w kolejnych obozach, była zachowana i funkcjonowała w szerszej świadomości społecznej – mówi „Kulisom …” Mateusz Tkaczyński.

– Stąd narodził się pomysł, by spisany przez prababcię pamiętnik opracować, wzbogacić suplementem, a finalnie wydać, udostępniając go publiczności – dopowiada.

fot.: archiwum prywatne

Premiera książki nastąpi w najbliższą sobotę 27 listopada, o godzinie 16:00 w Miejsko Gminnym Domu Kultury w Działoszynie (Narutowicza 26a).

 

Komenatrze

Polecamy!

OBYWATEL UKRAINY ODPOWIE ZA KRADZIEŻ ROZBÓJNICZĄ

Policjanci z Wielunia zatrzymali 38-letniego obywatela Ukrainy podejrzanego o kradzież rozbójniczą w jednym z miejscowych marketów. Mężczyzna próbował wynieść ze sklepu produkty drogeryjne. Teraz...

PĘDZIŁ 104 KM/H W TERENIE ZABUDOWANYM. STRACIŁ PRAWO JAZDY!

Na trzy miesiące stracił prawo jazdy 59-letni mieszkaniec Wójcina (gm. Łubnice), który w miniony weekend został zatrzymany do kontroli przez patrol kępickiej drogówki. Ponadto...

JAKOŚĆ I PROFESJONALNA POMOC – NOWA WYPOŻYCZALNIA JUŻ OTWARTA

Jeśli planujesz remont, budowę lub pracę ogrodowe, na pewno potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Nie każdy jednak ma własne narzędzia, a ich kupno może być kosztowne i nieopłacalne, zwłaszcza jeśli potrzebujesz ich tylko na krótki czas. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług wypożyczalni, takiej jak Perfect Dom.

MATKA Z CÓRKĄ PŁACIŁY KRADZIONĄ KARTĄ. GROZI IM 10 LAT WIĘZIENIA!

Kilka dni temu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu przyjęli zawiadomienie o kradzieży karty bankomatowej. Mężczyzna poinformował wówczas, że bank zarejestrował w międzyczasie...

NIELETNI BAWILI SIĘ W PODPALANIE PUSTOSTANÓW. STANĄ PRZED SĄDEM

Pomiędzy końcem kwietnia a pierwszą połową maja doszło w Wieluniu do serii pożarów pustostanów.  Zdarzenia miały miejsce w tej samej części miasta, na ul....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ