Strona główna Mokrsko MOZART ROZBRZMIEWAŁ W DWORKU

MOZART ROZBRZMIEWAŁ W DWORKU

Mozart (nie) poważnie – muzyka, taniec, śpiew – pod takim hasłem odbyło się w sobotę, 17 grudnia, spotkanie we dworze w Mokrsku. Jego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna. Różne występy inspirowane muzyką tego wielkiego kompozytora obejrzało kilkadziesiąt osób.

– Już od dawna w naszej działalności bierzemy pod uwagę również muzykę – rozpoczyna Renata Cieślak, dyrektor tej biblioteki. – Jeszcze w okresie przedpandemicznym organizowałyśmy muzyczne imprezy. Teraz postanowiłyśmy do nich wrócić. A że grudzień jest miesiącem Mozarta, więc stąd tematem sobotniego spotkania ten kompozytor.

Impreza była też formą podziękowania dla darczyńców, którzy w 2022 roku wsparli działalność biblioteki. To dzięki nim udało się zgromadzić ponad 9,5 tysiąca złotych, które przeznaczono na zakup książek. Kwota ta umożliwiła również całkowite wykorzystanie dotacji, jaką placówka otrzymała z Biblioteki Narodowej.

To muzyczne popołudnie rozpoczęło się od występu dzieci. Pod „batutą” bibliotekarki Agaty Rzeźnik zagrały one na specjalnych rurkach dla wszystkich darczyńców „Sto lat”. Potem, w podobny sposób, wykonały piosenkę „Wyszły w pole kurki trzy”, którą Wolfgang Amadeus Mozart wykorzystał w jednym ze swoich utworów.

Po występie rurkowej orkiestry przyszła kolej na taniec. Grupa najmłodszych czytelniczek szybko nauczyła się układu, który do muzyki latynowskiej przygotował z nimi ukraiński choreograf Vladimir Kudlyuk. On sam jest wszechstronnym tancerzem, poczynając od tańca klasycznego poprzez ludowy, towarzyski do modern – jazzu. Występował w wielu krajach.

– W Mokrsku zaprezentował pokaz akrobatyczny na drążku pionowym do muzyki inspirowanej utworem Mozarta „Lacrimosa” z jego Requiem – mówi Renata Cieślak.

A po graniu i tańcach przyszła kolej na śpiew. Wszyscy, którzy byli na spotkaniu, mieli ogromną przyjemność posłuchać głosu Iwony Karbowskiej. Ta wszechstronna śpiewaczka pochodząca z niedalekiego Kurowa ma w swoim repertuarze utwory od jazzu, aż po arie operowe. Część z nich zaprezentowała swoim słuchaczom w sobotę. Wśród tych utworów nie mogło oczywiście zabraknąć takich, które skomponował Mozart lub które były inspirowane jego muzyką.

W mozartowską atmosferę spotkania wpisywały się piękne stroje z tamtej epoki, w których zaprezentowały się panie bibliotekarki z Mokrska, Krzyworzeki i Komornik. Uszyły je we własnej pracowni krawieckiej przy bibliotece.

Organizatorki obiecały, że wkrótce odbędzie się podobne spotkanie, na które już mają pomysł.

Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrsku (2)

Komenatrze

Polecamy!

KWIETNE DYWANY NA BOŻE CIAŁO W WIEWCU

Uczniowie klas IV-VIII zaangażowali się w przygotowanie kwietnych dywanów, które są prawdziwym rarytasem kulturowym w naszej okolicy. Dziś w Boże Ciało, jedno z większych świąt...

PROWADZIŁ SAMOCHÓD Z CZTEREMA PROMILAMI

W poniedziałek (5 czerwca) funkcjonariusze kłobuckiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę, który w terenie zabudowanym poruszał się z prędkością 79 km/h. Podczas rozmowy policjanci...

4000 ZŁOTYCH MANDATU DLA PIJANEGO ROWERZYSTY

W poniedziałek (5 czerwca) na drodze wojewódzkiej nr 482 doszło do zderzenia rowerzysty z samochodem osobowym. Sytuacja miała miejsce w Łasku na ul. Warszawskiej....

DWÓR W OŻAROWIE WRÓCIŁ DO DAWNEGO WYGLĄDU

  Po ponad dwóch latach renowacji, Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie znów udostępniane jest zwiedzającym. Mogą oni zobaczyć, jak dużo w trakcie tych prac tu...

PRZYSZŁE MAMY WYSŁUCHAŁY WIELU CIEKAWYCH WYKŁADÓW

Po raz drugi z inicjatywy rezydentek pracujących na wieluńskiej ginekologii odbyła się konferencja „Zdrowa mama, zdrowe dziecko”. 1 czerwca przyszłe mamy w salonie „Terjan”...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ