Strona główna Mokrsko MOZART ROZBRZMIEWAŁ W DWORKU

MOZART ROZBRZMIEWAŁ W DWORKU

Mozart (nie) poważnie – muzyka, taniec, śpiew – pod takim hasłem odbyło się w sobotę, 17 grudnia, spotkanie we dworze w Mokrsku. Jego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna. Różne występy inspirowane muzyką tego wielkiego kompozytora obejrzało kilkadziesiąt osób.

– Już od dawna w naszej działalności bierzemy pod uwagę również muzykę – rozpoczyna Renata Cieślak, dyrektor tej biblioteki. – Jeszcze w okresie przedpandemicznym organizowałyśmy muzyczne imprezy. Teraz postanowiłyśmy do nich wrócić. A że grudzień jest miesiącem Mozarta, więc stąd tematem sobotniego spotkania ten kompozytor.

Impreza była też formą podziękowania dla darczyńców, którzy w 2022 roku wsparli działalność biblioteki. To dzięki nim udało się zgromadzić ponad 9,5 tysiąca złotych, które przeznaczono na zakup książek. Kwota ta umożliwiła również całkowite wykorzystanie dotacji, jaką placówka otrzymała z Biblioteki Narodowej.

To muzyczne popołudnie rozpoczęło się od występu dzieci. Pod „batutą” bibliotekarki Agaty Rzeźnik zagrały one na specjalnych rurkach dla wszystkich darczyńców „Sto lat”. Potem, w podobny sposób, wykonały piosenkę „Wyszły w pole kurki trzy”, którą Wolfgang Amadeus Mozart wykorzystał w jednym ze swoich utworów.

Po występie rurkowej orkiestry przyszła kolej na taniec. Grupa najmłodszych czytelniczek szybko nauczyła się układu, który do muzyki latynowskiej przygotował z nimi ukraiński choreograf Vladimir Kudlyuk. On sam jest wszechstronnym tancerzem, poczynając od tańca klasycznego poprzez ludowy, towarzyski do modern – jazzu. Występował w wielu krajach.

– W Mokrsku zaprezentował pokaz akrobatyczny na drążku pionowym do muzyki inspirowanej utworem Mozarta „Lacrimosa” z jego Requiem – mówi Renata Cieślak.

A po graniu i tańcach przyszła kolej na śpiew. Wszyscy, którzy byli na spotkaniu, mieli ogromną przyjemność posłuchać głosu Iwony Karbowskiej. Ta wszechstronna śpiewaczka pochodząca z niedalekiego Kurowa ma w swoim repertuarze utwory od jazzu, aż po arie operowe. Część z nich zaprezentowała swoim słuchaczom w sobotę. Wśród tych utworów nie mogło oczywiście zabraknąć takich, które skomponował Mozart lub które były inspirowane jego muzyką.

W mozartowską atmosferę spotkania wpisywały się piękne stroje z tamtej epoki, w których zaprezentowały się panie bibliotekarki z Mokrska, Krzyworzeki i Komornik. Uszyły je we własnej pracowni krawieckiej przy bibliotece.

Organizatorki obiecały, że wkrótce odbędzie się podobne spotkanie, na które już mają pomysł.

Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrsku (2)

Komenatrze

Polecamy!

CZTERY KOLIZJE, ALE NA SZCZĘŚCIE BEZ POSZKODOWANYCH

W miniony weekend policjanci z wieruszowskiej drogówki pracowali przy kilku kolizjach. Doprowadziły do nich niedostowanie prędkości do warunków na drodze, nieustąpienie pierwszeństwa czy jazda...

PRZEKROCZYŁ PRĘDKOŚĆ O PONAD 50 KM/H

Nieodpowiedzialnością i brawurą popisał się 43-letni kierowca citroena, który przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h. Został ukarany wysokim mandatem i punktami karnymi, na trzy...

MIELI PRZY SOBIE METAMFETAMINĘ

Dwóch mężczyzn w wieku 30 i 31 lat zatrzymali wieluńscy mundurowi w związku z podejrzeniem posiadania przez nich substancji odurzających.  Do zdarzenia doszło 3...

ZABAWA DLA DWÓCH POKOLEŃ

Babcie, dziadkowie oraz ich wnuki mieli okazję wspólnie pobawić się na imprezie zorganizowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rychłocicach. W niedzielę, 22 stycznia, w...

PIJANY 25-LATEK UDERZYŁ W PŁOT BETONOWY. WYDMUCHAŁ 3,5 PROMILA

Uszkodzone ogrodzenie i zniszczony samochód – tak zakończył swoją podróż kompletnie pijany kierowca seata. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 25-latka 3,5 promila alkoholu. Teraz...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ