Strona główna Wieruszów NAGRODY DLA POWIATU WIERUSZOWSKIEGO

NAGRODY DLA POWIATU WIERUSZOWSKIEGO

Działania Funduszy Europejskich na rzecz ekologii przynoszą korzyści zarówno mieszkańcom województwa łódzkiego, jak i środowisku naturalnemu. W powiecie wieruszowskim wybudowano pierwszy w powiecie obiekt spełniający kryteria budynku pasywnego, który ogranicza zapotrzebowanie na moc cieplną oraz zużywa mniej energii. To budynek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wieruszowie. Inwestycja została doceniona podczas Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”, gdzie otrzymała dwie nagrody.

Dzięki realizacji projektu poprawiła się jakość powietrza na terenie powiatu, a budynek zapewnia użytkownikom wysoki komfort cieplny przez cały rok bez konieczności zastosowania tradycyjnego ogrzewania. To pozwala osiągnąć znaczący spadek emisji gazów cieplarnianych.

Niezwykłe właściwości budynku pasywnego

W budynku zastosowano innowacyjne rozwiązania mające na celu uzyskanie wysokiego stopnia energooszczędności. Zapotrzebowanie obiektu na energię do ogrzewania wynosi poniżej 15 kWh / (m2 na rok) – kilkukrotnie mniej niż standardowego budynku. Dodatkową zaletą jest wysoka izolacyjność obiektu i jego prawie stuprocentowa szczelność. Zgodnie z założeniami pasywności bryła budynku jest zwarta i kompaktowa. Ważnym elementem są okna, które od strony południowej są duże, a od północnej zostały zminimalizowane. Do budowy użyto materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych o bardzo wysokiej jakości i doskonałych współczynnikach przenikania ciepła. Standard budynku pasywnego uzyskano poprzez zastosowanie kilku systemów instalacji. Obiekt posiada system sterowania i monitorowania pracy wentylacji, ogrzewania, oświetlenia oraz odczytywania informacji o zużyciu energii. Budynek nie posiada klasycznego systemu grzewczego, jest ogrzewany i chłodzony dzięki wykorzystaniu pompy ciepła. Pompa odzyskuje ciepło z wentylacji i wykorzystuje je na potrzeby ogrzewania. Komfort użytkowników zwiększa dostosowywana do liczby osób przebywających w danym pomieszczeniu wentylacja, a innowacyjna instalacja solarna wspomaga chłodzenie obiektu.

Nagrody

28 września 2022r. podczas uroczystej Gali wręczono nagrody w Ogólnopolskim Konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Powiat Wieruszowski za projekt „Pasywny budynek użyteczności publicznej przeznaczony na cele dydaktyczne Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej ul. Szkolna 1-3 w Wieruszowie.” otrzymał dwie nagrody w kategorii „Budownictwo niskoemisyjne + Odnawialne Źródła Energii” – Nagrodę Związku Powiatów Polskich oraz Nagrodę Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi. W konkursie udział wzięło ponad 500 inwestycji z całej Polski, dlatego autorzy wieruszowskiej inwestycji szczególnie zasługują na podziw.

Dzięki realizacji projektu poprawiła się jakość powietrza na terenie powiatu wieruszowskiego. To najlepszy przykład działania w kierunku ochrony klimatu i środowiska naturalnego. Stworzenie budynku zapewniającego komfortowy mikroklimat użytkownikom, przy zminimalizowanych kosztach eksploatacji obiektu, to koszt ponad 10,2 miliona złotych. Ponad 5,8 miliona złotych tej sumy stanowiło unijne dofinansowanie. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich każdy z nas może korzystać z rozwiązań, które poprawiają komfort naszego codziennego życia. Wzrasta również świadomość, że poprzez ekologiczne rozwiązania wspólnie dbamy o środowisko.

Komenatrze

Polecamy!

POSEŁ ŚMISZEK: „NIE ZAWSZE JEST MIŁO, ALE TAK MA BYĆ”

W piątek, 17 marca, posłowie Lewicy: Katarzyna Kretkowska, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Krzysztof Śmiszek i Zdzisław Wolski, spotkali się z mieszańcami Wieruszowa i okolic. Podczas spotkania parlamentarzyści przedstawili szczegóły obywatelskiego projektu ustawy „Renta wdowia”, a także odpowiadali na pytania mieszkańców.

AKCJA SŁUŻB MUNDUROWYCH. 38-LATEK ZATRZYMANY Z NARKOTYKAMI!

W środę (22 marca) policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zorganizowali w Bełchowie akcję, mającą na celu weryfikację posiadanych informacji. W samo południe wylegitymowali...

67-LATEK ULEGŁ ŚMIERTELNEMU WYPADKOWI PRZY WYCINCE DRZEWA

Do śmiertelnego wypadku doszło w piątek, 24 marca, w Rząśni. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu. Jak informuje mł. asp. Wioletta...

BYŁY DYREKTOR OŚRODKA NIE CZUJE SIĘ WINNY

Mirosław Kubiak został kilka tygodni temu odwołany z funkcji dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach. Wcześniej został zawieszony. To pokłosie anonimu, jaki wpłynął do...

STARAŁY SIĘ O NIĄ TRZY KLUBY

Marcelina Kułak kiedy kończyła szkołę podstawową, otrzymała propozycję gry w trzech klubach siatkarskich. Wybrała Łask, gdzie z powodzeniem trenuje i rozwija swoje umiejętności sportowe....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ