Strona główna Wieluń NIE AUTOBUSY A BUSY

NIE AUTOBUSY A BUSY

Od 1 listopada na drogi gminy Wieluń wyjadą busy firmy ABX2bus. Zaczną kursować zamiast autobusów PKS-u, które do tej pory  obsługiwały komunikację miejską. Nie brak głosów krytyki. Wszak do busika nie wstawi się wózka z dzieckiem, a i osobie z ograniczeniem sprawności ciężko będzie wsiąść.

12 busów na co najmniej 32 miejsca (w tym 10 siedzących), z których jeden musi być przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych – tyle pojazdów musi zapewnić operator, który będzie obsługiwał wieluńską komunikację miejską. Ponadto samochody nie mogą byś starsze niż 10 lat. Przedsiębiorcy muszą również udowodnić, że dysponują bazą transportową i warsztatem na co najmniej dwa stanowiska.

Dwie firmy były zainteresowane świadczeniem usługi transportu miejskiego, dotychczasowy wykonawca, PKS Wielun oraz ABX2bus z Rudnik. Wiosną ten pierwszy oszacował koszt czteroletniej obsługi tras na 14,3 mln zł rocznie. Drugi zaś na 9,2 mln zł. Nawet tańsza oferta przewyższała kwotę, jaką na ten cel zamierzała przeznaczyć gmina. Radni byli gotowi zwiększyć budżet, ale ostatecznie okazało się, że tańsza z propozycji nie spełnia wszystkich warunków zamówienia. Przetarg został powtórzone, a jego zapisy zmodyfikowane. Ponownie o kontrakt ubiegały się te same przedsiębiorstwa. ABX2bus zażyczył sobie 9,6, (2,4 mln zł za rok), a PKS 11,7 (2,9 mln zł za rok).  Firma z Rudnik dysponuje także nowszym taborem.

W środę, 12 października, przed miejskim ratuszem stanęły dwa pojazdy, którymi od początku listopada będą mieli okazję poruszać się mieszkańcy. Przypomnijmy, że w gminie Wieluń komunikacja miejska jest bezpłatna.

Nie brakuje głosów krytycznych, jeśli chodzi o wybór nowego operatora. Mieszkańcy podnoszą, że choć busiki są ładne i nowe, to nie spełnią praktycznych oczekiwań użytkowników. Tego typu pojazdy mają się sprawdzać na dalekich trasach, a nie liniach o wysokim stopniu rotacji, w dodatku liczących od kilku do kilkunastu km , długości.

Przedstawiciele ratusza mówią o kompromisie pomiędzy ceną a komfortem, a pod zdjęciami busów, udostępnionymi przez ratusz w mediach społecznościowych, zaroiło się od krytycznych komentarzy.

„ Nie ma to jak puścić na obsługę komunikacji miejskiej busy przeznaczone do transportu międzymiastowego  Pojazdy ładne, ale kompletnie nieprzystosowane do charakterystyki zadania, jakie mają wykonywać”

„może ci mądrzy radni na czele z burmistrzem przestaną korzystać ze służbowych samochodów i zaczną korzystać z tych busików, gwarantuję że szybko zweryfikują swoją decyzję” –  to tylko niektóre z głosów mieszkańców. Ludzie obawiają się również, że w godzinach newralgicznych, szczególnie rano, pasażerowie nie pomieszczą się w pojeździe.

Do mieszkańców  nie przemawiają takie atuty busów jak klimatyzacja czy gniazdka do ładowania telefonu.

Warto zaznaczyć, że pojazdy mają być wyposażone w system GPS kompatybilny z system pasażerskim, będącym w posiadaniu gminy, obecnie jest to  wielun.kiedyprzyjedzie.pl.

 

fot.: arch. UM w Wieluniu

fot.: arch. UM w Wieluniu

fot.: arch. UM w Wieluniu

Komenatrze

Polecamy!

STADION NABIERA RUMIEŃCÓW

Stadion w Skomlinie staje się coraz bardziej funkcjonalny. W ubiegłym roku znów wzbogacił się o kolejne elementy. Być może w tym uda się to...

WYPADŁ Z DROGI I WPADŁ DO STAWU

Dziś, w czwartek 30 marca, w godzinach porannych w miejscowości Wiewiec, w gminie Strzelce Wielkie, doszło do groźnego zdarzenia drogowego. 72-letni mieszkaniec powiatu radomszczańskiego, prawdopodobnie...

POLICJA ZATRZYMAŁA DWÓCH POSZUKIWANYCH. UKRYWALI SIĘ PRZED ODSIADKĄ

We wtorek (28 marca) funkcjonariusze łaskiej policji zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy nie zgłosili do odbycia zasądzonej kary. Mężczyźni zgodnie z dyspozycją wymiaru sprawiedliwości zostali...

MIAŁ NARKOTYKI. ODPOWIE ZA TO PRZED SĄDEM

Policjanci z wieluńskiej komendy zatrzymali 30-latka, który posiadał przy sobie oraz w swoim samochodzie narkotyki. Mężczyzna już usłyszał zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii....

STARE OŚWIETLENIE TO JUŻ HISTORIA

Sołectwo Chotów w końcu ubiegłego roku zakończyło modernizację oświetlenia ulicznego. Stare lampy wymieniono na ledowe. Na to zadanie wykorzystane zostały środki z funduszu sołeckiego,...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ