Strona główna Osjaków NOWATORSKIE ROZWIĄZANIA PRZY MODERNIZACJI BUDYNKÓW W OSJAKOWIE

NOWATORSKIE ROZWIĄZANIA PRZY MODERNIZACJI BUDYNKÓW W OSJAKOWIE

Działania Funduszy Europejskich na rzecz ekologii przynoszą korzyści zarówno mieszkańcom powiatu wieluńskiego, jak i środowisku naturalnemu. Gmina Osjaków wykonała głęboką termomodernizację dwóch budynków komunalnych. Dzięki realizacji tej inwestycji poprawiła się efektywność energetyczna budynku mieszkalnego oraz punktu ratownictwa medycznego i ośrodka pomocy społecznej w Osjakowie. Budynki docieplono i zainstalowano w nich dwa rodzaje pomp ciepła. Działania w zakresie produkcji i dystrybucji energii cieplnej ze źródeł odnawialnych możliwe są dzięki środkom unijnym. Do województwa łódzkiego trafiają na ten cel kolejne fundusze.

Pompy ciepła zapewniają użytkownikom wysoki komfort cieplny przez cały rok bez konieczności zastosowania ogrzewania węglowego lub gazowego. To pozwala osiągnąć znaczący spadek emisji gazów cieplarnianych. Dzięki realizacji projektu poprawiła się jakość powietrza na terenie powiatu.

Dwa budynki – dwa rodzaje pomp

Prace wykonane były w dwóch budynkach: w Drobnicach nr 51 i w Osjakowie przy Wieluńskiej 11. W Osjakowie zamontowano innowacyjne rozwiązanie w postaci pompy ciepła typu woda – woda. Urządzenie to służy do ogrzewania mieszkań i instytucji, które znajdują się w tym budynku, wykorzystując energię cieplną zawartą w wodzie. W tym przypadku źródłem zasilania jest woda ze stacji uzdatniania wody. W drugim z budynków, tym w Drobnicach, zamontowano klasyczne gruntowe pompy ciepła. To jedno z najbardziej ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań dotyczących ogrzewania budynków. Pompy nie generują żadnych zanieczyszczeń ani spalin, a naturalne ciepło czerpią głównie z głębi ziemi i przetwarzają je na energię cieplną wykorzystywaną do ogrzewania budynków lub podgrzania ciepłej wody użytkowej. Montaż pomp ciepła jest nie tylko korzystny ekonomicznie, ale również ekologicznie, ponieważ działanie urządzeń nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.

Termomodernizacja i nowa elewacja

Poza instalacją pomp ciepła, w obu budynkach wykonano prace modernizacyjne. Docieplono ściany piwnic oraz ściany zewnętrzne stropów, ponieważ temperatura w podziemnej części domu ma duży wpływ na komfort cieplny pomieszczeń na wyższych kondygnacjach. Na budynkach pojawiła się nowa elewacja, wymieniono też część okien i drzwi zewnętrzne. Zamontowano również nową instalację grzewczą oraz instalację fotowoltaiczną, która pozwoliła na zwiększenie udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym gminy. Przyczyniło się to do poprawy jakości powietrza poprzez redukcję zanieczyszczeń, w tym CO2. Inwestycja polepszyła więc sytuację zdrowotną i ekonomiczną mieszkańców gminy Osjaków. Przy obu budynkach zagospodarowano teren i utwardzono chodniki, w Osjakowie dodatkowo zadaszono schody. Termomodernizacja umożliwiła zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię, obniżenie kosztów zużycia energii i paliw konwencjonalnych poprzez redukcję ich zużycia, ograniczenie strat ciepła i zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Ważnym aspektem prac było wykorzystanie innowacyjnych, wydajnych i proekologicznych technologii na terenie gminy Osjaków. Środki na realizację inwestycji pochodziły z Funduszy Europejskich, wartość całego projektu to ponad 2,5 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniosło ponad 1,3 ml zł.

Dzięki realizacji projektu poprawiła się jakość powietrza na terenie powiatu wieluńskiego. To najlepszy przykład działania w kierunku ochrony klimatu i środowiska naturalnego. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich każdy z nas może korzystać z rozwiązań, które poprawiają komfort naszego codziennego życia.

Komenatrze

Polecamy!

JECHALI ROWERAMI PO PIJAKU

Dwóch pijanych rowerzystów zatrzymali w poniedziałek, 20 marca, policjanci z Wieruszowa. Młodszy z nich, 36-letni mieszkaniec gminy Galewice, miał aż ponad 2,6 promila alkoholu...

WĘDKARZE ROZPOCZĘLI SEZON ZAWODAMI FEEDEROWYMI. NA PODIUM: DYLCZYK, DYDERSKI I BUJACZ

Stowarzyszenie "Jazgarz" z Sulmierzyc rozpoczęło sezon wędkarski. W niedzielę, 19 marca, na zbiorniku Dygudaj, rozegrane zostały otwarte zawody feederowe.

NIESŁYCHANY SUKCES MŁODEGO SPORTOWCA Z WIELUNIA. „JESTEM BARDZO SZCZĘŚLIWY”

24-letni Adam Kuś z Wielunia wygrał francuski wyścig GP des Carreleurs.  - Jestem bardzo szczęśliwy - mówi "Kulisom ... " młody kolarz.

PFRON ZATWIERDZIŁ PROGRAM ZAINICJOWANY PRZEZ MATKI Z WIELUNIA

Ogólnopolski program, który narodził się w głowach i sercach rodziców z Wielunia, ma wywołać niejeden uśmiech na twarzach dzieciaków w całym kraju. Inicjatywa wieluńskich matek...

MOGŁO DOJŚĆ DO TRAGEDII NA DRODZE. ŚWIADEK ZATRZYMAŁ PIJANEGO KIEROWCĘ

W czwartek, 16 marca, 23-letni świadek zatrzymał mężczyznę, który prowadził auto, mając w organizmie 1,5 promila alkoholu. Ponadto okazało się, że wsiadając za kierownicę,...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ