Strona główna Wieluń NOWY SOR JUŻ DZIAŁA. PACJENCI OCZEKUJĄ TAKŻE NOWEGO PODEJŚCIA...

NOWY SOR JUŻ DZIAŁA. PACJENCI OCZEKUJĄ TAKŻE NOWEGO PODEJŚCIA…

Dopiero co oddany do użytku Szpitalny Oddział Ratunkowy w Wieluniu, w nowej lokalizacji, już przyjmuje pierwszych pacjentów. Informacje o coraz wyższym standardzie wieluńskiego szpitala wywołują skrajne komentarze. Są tacy którzy bezkrytycznie doceniają starania władz powiatu i dyrekcji. Inni zaś zwracają uwagę na fakt, że najważniejsza jest kadra, a nie sprzęt czy nowe mury. Jedni i drudzy mają trochę racji, bo obie sfery są ważne, a szczególnie ta druga wymaga dużej poprawy.

Szpitalny Oddział Ratunkowy przyjmuje ok. 15 tys. pacjentów rocznie. Trafiają tu nie tylko mieszkańcy powiatu wieluńskiego, ale także z wieruszowskiego i pajęczańskiego. Szpital na tym oddziale zatrudnia 11 lekarzy, 16 pielęgniarek i 40 ratowników, w tym 30 w zespołach wyjazdowych.

– SOR stanowi ważny obszar, wymagający dynamicznej pracy całego personelu, celem ratowania życia i zdrowia pacjentów w sytuacjach nagłych – mówi Anna Freus, dyrektor SP ZOZ w Wieluniu i dodaje, że tej pracy towarzyszy duży stres.

– Dzięki zaangażowaniu personelu oraz przeprowadzonej inwestycji jesteśmy spokojni, iż życie i zdrowie pacjentów, którzy trafią do naszego szpitala jest w dobrych rękach – zapewnia szefowa wieluńskiej lecznicy.

Freus podkreśla, że medycyna na wysokim poziomie wymaga odpowiedniego sprzętu, aparatury medycznej, standardów technicznych i sanitarnych obiektu.

– Przebudowa i rozbudowa pozwoli na ni

esienie pomocy większej liczbie pacjentów – akcentuje.

W nowej lokalizacji SOR urządzono więcej niż do tej pory stanowisk do resuscytacji oraz intensywnego nadzoru medycznego nad pacjentami. Ważną rolę odgrywa także bliskość pracowni RTK i TK oraz OIOM. Nowy SOR stanowi 850 m2, z czego 216 m2 to powierzchnia dobudowana do istniejącego budynku.

Inwestycja warta ponad 15 milionów złotych objęła także drogi dojazdowe oraz parking, a także zakup potrzebnej aparatury i wyposażenia.

Roboty budowlane rozpoczęły się na początku 2022 roku. A w sobotę, 18 marca, nastąpiło uroczyste otwarcie nowego SOR-u. A wstęgę prócz władz powiatu i dyrekcji szpitala, przecinali: dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu Tomasz Matynia, poseł Paweł Rychlik oraz wiceminister zdrowia Marcin Martyniak.

– Pamięcią sięgam lat poprzedników, kiedy to zarząd powiatu pod przewodnictwem Andrzeja Stepnia przyjął program naprawczy, który dopuszczał likwidacje SOR-u w

wieluńskim szpitalu. Wyobraźmy sobie, że wskutek tego mieszkańcy trzech powiatów nie mieliby dostępu do oddziału ratowniczego, a pomoc udzielana byłaby w Sieradzu – komentuje Paweł Rychlik, poseł RP.

– Na szczęście program naprawczy trafił bezpowrotnie na śmietnik, a w Wieluniu powstał jeden z najnowocześniejszych oddziałów tego typu w Polsce. Twierdzą tak sami medycy. Było to możliwe dzięki ogromnemu wsparciu premiera Morawieckiego. Ponad 14-milionowa inwestycja, prawie w całości została sfinansowana ze środków rządowych. To kolejny, ogromny sukces powiatu po uruchomieniu w szpitalu oddziału kardiologii inwazyjnej, który pozwala na natychmiastowe leczenie zawałów. A przecież wiemy, że najważniejsza jest pierwsza godzina. Mam nadzieje, że zmiany lokalowe spowodują lepszą opiekę, a pomoc będzie udzielana pacjentom SOR-u na wyższym niż dotąd poziomie – podsumowuje.

Z ramienia powiatu za szpital odpowiedzialny jest wicestarosta wieluński Krzysztof Dziuba. Nie kryje on, że zakończenie inwestycji i uruchomienie SOR w nowej lokalizacji było dla niego priorytetem.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że oddział już działa. Cieszę się, że doprowadziliśmy do końca taką dużą i ważną inwestycje. Po drodze pojawiały się problemy, ale dzięki zaangażowanym w projekt ludziom udało nam się je szybko rozwiązywać – zaznacza.

Wiceszef powiatu uważa, że efekt końcowy jest zdecydowanie lepszy niż można było przypuszczać na starcie. Mam nadzieje, że dzięki wsparciu posła Rychlika, w krótkim czasie pozyskamy kolejne środki na inwestycje w szpitalu, bo kilka potrzeb jeszcze jest, a mamy już teraz sprawdzony zespół – akcentuje Krzysztof Dziuba.

Otwarcie nowego SOR to niewątpliwie wielkie wydarzenie nie tylko dla samego Wielunia, ale także okolicznych miejscowości, gmin, powiatów. Na uroczystości pojawiło się wielu samorządowców, wójtowie, burmistrzowie. Zabrakło jedynie przedstawiciela wieluńskiego ratusza. Ani burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, ani nawet jego zastępca, nie pofatygowali się do szpitala, znajdującego się  w mieście, którym zarządzają. Na zaproszenie odpowiedzieli za to burmistrzowie Pajęczna i Działoszyna. Co więcej, ten drugi przyjechał z prezentem dla szpitala.

– To bardzo ważny moment dla społeczności nie tylko powiatu wieluńskiego, ale również powiatu pajęczańskiego oraz mieszkańców Miasta i Gminy Działoszyn, ponieważ większość mieszkańców naszej gminy korzysta w usług świadczonych przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wieluniu – zauważa Rafał Drab, burmistrz Działoszyna.

Szef działoszyńskiego ratusza przekazał w prezencie dla pacjentów SOR w Wieluniu wózek transportowy.

– Mam nadzieję, że będzie dobrze służył pacjentom – dopowiada.

Podobny prezent na ręce dyrekcji szpitala przekazali radni powiatowi z klubu Prawa i Sprawiedliwości, którzy wózek kupili za prywatne środki.

***

Wiele dobrych wiadomości, dotyczących wieluńskiego szpitala, przeplata się ze sporą krytyką skierowaną od lat, właśnie do kadry wieluńskiego SOR-u. Pacjenci mówią wprost, że wraz z nową lokalizacją oddziału powinna nastąpić znaczna poprawa w jakości obsługi. Bo jak podkreślają, nawet najdroższy i najlepszy sprzęt nie zastąpi dobrej, profesjonalnej kadry.

Apelujemy zatem do dyrekcji szpitala i załogi nowego (starego) SOR o więcej empatii, zrozumienia wobec drugiego człowieka i szacunku, bo zdaje się, że tego ze strony personelu najbardziej brakuje wielu pacjentom.

 

Komenatrze

Polecamy!

REMONT REMIZY W DĘBOWCU

W sobotę, 27 maja, rozpoczęły się prace modernizacyjne w strażnicy należącej do Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębowcu. Swoją pomoc zaoferowało wielu druhów, a także...

OKŁADAŁ 39-LATKA DREWNIANĄ BELKĄ. ODPOWIE ZA CIĘŻKIE USZKODZENIE CIAŁA

Wieruszowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który na jednej z ulic w Sokolnikach zaatakował 39-latka. Kilka razy uderzał go po całym ciele drewnianą belką. Napastnik już...

SAMORZĄDOWCY RYWALIZOWALI W STRZELECTWIE SPORTOWYM

W piątek, 26 maja, w Gminnej Strzelnicy Sportowej w Sulmierzycach odbyła się Spartakiada Władz Samorządowych Województwa Łódzkiego w strzelectwie sportowym, której organizatorem jest Wojewódzkie...

PĘDZIŁ BMW, NIE WYROBIŁ NA ZAKRĘCIE I UDERZYŁ W INNY POJAZD

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w piątek, 26 maja, na drodze w Sadowcu Wrzosach. Zderzyły się tutaj osobowe BMW oraz dostawczy bus mercedes. Na...

UKRADŁ SAMOCHÓD… BO NIE CHCIAŁ WRACAĆ PIESZO. BYŁ PIJANY!

W minioną niedzielę (21 maja) policjanci z Komisariatu Policji w Zelowie interweniowali w sprawie 23-latka, który według zgłoszenia miał przyjechać samochodem na jedną z...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ