Strona główna Rząśnia ODCHODZĄ OD KART PAPIEROWYCH

ODCHODZĄ OD KART PAPIEROWYCH

Od 1 marca Gminny Ośrodek Zdrowia w Rząśni zlokalizowany jest w nowoczesnym obiekcie. Zarówno personel medyczny pracuje, jak i pacjenci przyjmowani są w bardzo dobrych warunkach. Placówka rozwija się dalej, o czym świadczy ostatnie pozyskane dofinansowanie, 121 tys. zł. 

– Pracuje nam się bardzo dobrze w nowym budynku, jest to już zupełnie inna jakość, dlatego że jest to nowoczesny obiekt, ciepły, przestronny, jasny, świetnie wyposażony – mówi Małgorzata Bujacz, kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia w Rząśni.

– Jesteśmy naprawdę zadowoleni i myślę, że pacjenci też cieszą się z tej zmiany. Poza tym ważna rzecz jest taka, że ośrodek podzielony jest na dwie części, zdrową i chorą.

Część ,,chora” obejmuje gabinety lekarzy POZ-u, gabinet zabiegowy, natomiast w części ,,zdrowej” wydzielona została poradnia ginekologiczno-położnicza i gabinet szczepień dzieci.

– Chodziło nam głównie o to, żeby ci pacjenci, szczególnie mali, czy kobiety w ciąży, nie mieszali się z osobami, które przychodzą do ośrodka z różnymi infekcjami – informuje Bujacz.

W nowym ośrodku zdrowia jest praktycznie dwa razy więcej miejsca niż w poprzednim budynku. Są pomysły, by jednak w ,,starym” obiekcie dalej były świadczone usługi medyczne.

– W części środkowej ośrodka prowadzimy świadczenia finansowane przez gminę Rząśnia, świadczenia rehabilitacyjne, a dalej jest zaplecze socjalne, księgowość i biuro, więc cały obiekt jest dobrze zorganizowany, wszyscy mają swoją przestrzeń – ocenia kierownik ośrodka zdrowia w Rząśni.

– Staramy się angażować większą kadrą medyczną, czyli mamy troszkę więcej lekarzy POZ. Przenieśliśmy rehabilitację, która była w innym budynku, do ośrodka, więc teraz wszystko jest pod jednym dachem.

– Obserwujemy bardzo dużo zachorowań na grypę, na covid również, szczególnie wśród dzieci. Mamy nadzieję, że z wiosną tych zachorowań będzie już mniej. Ten sezon był bardzo ciężki, wszyscy tej odporności straciliśmy przez okres pandemii, kiedy się izolowaliśmy – odpowiada Małgorzata Bujacz na pytanie o zachorowania na grypę w marcu.

W ostatnim czasie do Gminnego Ośrodka Zdrowia w Rząśni dotarły także pozytywne wiadomości.  Placówka pozyskała 121 tys. 663 zł w ramach projektu grantowego pn. „Wdrożenie e-usług w placówkach POZ i ich integracja z systemem e-zdrowia” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, którego beneficjentem jest Minister Zdrowia (Departament Innowacji), finansowanego w ramach reakcji Unii na pandemię Covid-19. Uzyskane dofinansowanie pozwoli na rozbudowę systemu gabinetowego placówki, w tym m.in. zakup oprogramowania, infrastruktury teleinformatycznej niezbędnej dla świadczenia  e-usług i integracji z systemem e-zdrowia oraz komunikacji z pacjentami.

– Jest to projekt związany z dalszą informatyzacją ośrodka, będzie to przeskok do przyszłości. Zakupimy nowe urządzenia teleinformatyczne, będzie nowa platforma, pozwoli nam się to zintegrować całkowicie z systemem e-zdrowie. To wygodne rozwiązanie dla pacjentów i dla nas, dlatego że już odejdziemy od papierowej wersji wszystkich naszych dokumentów – wyjaśnia kierownik.

– Będziemy odchodzić od kart papierowych, co jest też dobre, bo sama archiwizacja tych dokumentów jest dość skomplikowana. Po pierwsze wymaga przestrzeni, po drugie odpowiedniego środowiska i też pracy. Idziemy w kierunku proekologicznym, czyli rezygnujemy z papieru i wydaje mi się, że jest to krok w dobrą stronę.  Do sierpnia ten projekt musimy zakończyć. W tej chwili jesteśmy na etapie opracowywania procedur i na nowo, ze względu na inflację, wyceny zakupów.

Realizacja powyższego projektu oznacza dla personelu medycznego placówek szybszy i łatwiejszy dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta, wytworzonej w innym podmiocie leczniczym, co daje szansę na sprawniejszą obsługę. Natomiast sami pacjenci będą mieć szybszy i szerszy dostęp do swoich wyników, zleceń, skierowań lekarskich, dzięki skorzystaniu z udostępnionych informacji o zdarzeniach medycznych (ZM) oraz Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM).

– Staramy się dla naszych pacjentów i mam nadzieję, że też to docenią – podsumowuje Małgorzata Bujacz.

fot.: Katarzyna Cieślik

Komenatrze

Polecamy!

KWIETNE DYWANY NA BOŻE CIAŁO W WIEWCU

Uczniowie klas IV-VIII zaangażowali się w przygotowanie kwietnych dywanów, które są prawdziwym rarytasem kulturowym w naszej okolicy. Dziś w Boże Ciało, jedno z większych świąt...

PROWADZIŁ SAMOCHÓD Z CZTEREMA PROMILAMI

W poniedziałek (5 czerwca) funkcjonariusze kłobuckiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę, który w terenie zabudowanym poruszał się z prędkością 79 km/h. Podczas rozmowy policjanci...

4000 ZŁOTYCH MANDATU DLA PIJANEGO ROWERZYSTY

W poniedziałek (5 czerwca) na drodze wojewódzkiej nr 482 doszło do zderzenia rowerzysty z samochodem osobowym. Sytuacja miała miejsce w Łasku na ul. Warszawskiej....

DWÓR W OŻAROWIE WRÓCIŁ DO DAWNEGO WYGLĄDU

  Po ponad dwóch latach renowacji, Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie znów udostępniane jest zwiedzającym. Mogą oni zobaczyć, jak dużo w trakcie tych prac tu...

PRZYSZŁE MAMY WYSŁUCHAŁY WIELU CIEKAWYCH WYKŁADÓW

Po raz drugi z inicjatywy rezydentek pracujących na wieluńskiej ginekologii odbyła się konferencja „Zdrowa mama, zdrowe dziecko”. 1 czerwca przyszłe mamy w salonie „Terjan”...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ