Strona główna Sieradz ODDZIAŁ KARDIOLOGII INWAZYJNEJ PRZEPROWADZA SIĘ, WRAZ Z KADRĄ, Z SIERADZA DO WIELUNIA

ODDZIAŁ KARDIOLOGII INWAZYJNEJ PRZEPROWADZA SIĘ, WRAZ Z KADRĄ, Z SIERADZA DO WIELUNIA

– Wszyscy pacjenci z podejrzeniem zawału lub rozwijającym się zawałem, nie będą musieli już być wożeni do innych placówek – mówi Wojciech Ordon, wicedyrektor ds. medycznych SP ZOZ w Wieluniu.

– W ciągu kilkunastu minut taki pacjent znajdzie się na nowym oddziale kardiologii inwazyjnej i będzie tu leczony – dopowiada doktor Ordon.

Medyk przypomina, że w przypadku zawału mówi się o tzw. złotej godzinie. W pierwszej godzinie zawał jest w tak wczesnej fazie, że nie wywołuje silnych zaburzeń pracy serca i jest szansa na uratowanie pacjenta.

Wieluń centrum opieki kardiologicznej dla nagłych przypadków

Grupa American Heart of Poland przenosi swoją działalność z Sieradza do Wielunia. Tym samym wieluński szpital zyska nowy, ważny szczególnie z punktu widzenia pacjentów, oddział kardiologii inwazyjnej wraz z pracownią hemodynamiki.

Nowy oddział rozpocznie leczenie pacjentów w Wieluniu już 1 marca. W tym samym momencie Grupa AHOP będzie kończyła swoją działalność w Szpitalu Wojewódzkim im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu.

Zmiana lokalizacji kardiologii inwazyjnej oznacza, że to szpital powiatowy w Wieluniu, a nie jak dotychczas wojewódzki w Sieradzu, będzie stanowił centrum opieki kardiologicznej dla nagłych przypadków, a także wykonywał ważne zabiegi w tej materii.

– To olbrzymia korzyść dla pacjentów – podkreśla Anna Freus, dyrektor SP ZOZ w Wieluniu.

– Szybka opieka, choćby w przypadku zawału serca jest kluczem do wyzdrowienia. Cieszymy się ogromnie z tej inwestycji – akcentuje szefowa szpitala.

Nowy oddział kardiologii inwazyjnej powstał na powierzchni ok. 700 m2, w skrzydle wschodnim szpitala, które zostało wynajęte przez grupę AHOP. Już od 1 lutego wieluński SP ZOZ czerpie zyski z wynajmowania pomieszczeń pod nowy oddział. Są to pieniądze rzędu ok. 700 tys. zł w skali roku.

Dzięki uruchomieniu oddziału kardiologii inwazyjnej, szpital w ciągu kilkunastu dni otworzy poradnię kardiologiczną, są także plany uruchomienia rehabilitacji kardiologicznej. To obszary, z których szpital może zarabiać. A co najważniejsze, za wszystkie wspomniane świadczenia, także te wykonywane przez grupę AHOP zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

Od 1 marca np. wieluńscy pacjenci z rozpoznaniem zawału nie będą musieli jeździć, jak dotychczas, do Sieradza. Za to ci z powiatu sieradzkiego, z tego typu problemami, będą zmuszeni przyjechać do Wielunia. Zresztą podobnie jak i pacjenci z powiatu wieruszowskiego.

– Jeżeli spojrzymy na statystykę zgonów w naszym kraju, w tym również w powiecie wieluńskim, to jedna trzecia tych zgonów ma związek z niewydolnością układu krążenia, z czego najczęściej chodzi o zawał serca i migotanie przedsionków. I dokładnie tego typu schodzenia będą tu leczone – zauważa Wojciech Ordon.

„Psychicznie mój zespół jest zmasakrowany”

Ordynatorem oddziału będzie doktor Andrzej Wnęk. Od 14 lat kierował oddziałem kardiologii inwazyjnej w Sieradzu. Razem z nim do wieluńskiego szpitala przechodzi cała kadra, pracująca dotychczas w Sieradzu – kilkunastu lekarzy i ponad 20 pielęgniarek.

Wnęk podkreśla, że ostatnie miesiące pracy w Sieradzu były dla niego i całej kadry trudnym czasem.

– Trochę straciłem serce do tej pracy, po tych kilkunastu latach kierowania oddziałem w Sieradzu – przyznaje doktor Andrzej Wnęk.

– Nie zapomnę tego jak zostaliśmy potraktowani, ale to jest na inną rozmowę. Psychicznie mój zespół jest zmasakrowany, muszę to powiedzieć – zaznacza ordynator i dodaje, że wierzy w swoich ludzi, którzy nigdy go nie zawiedli.

***

Więcej o przeniesieniu oddziału kardiologii inwazyjnej z Sieradza do Wielunia, będzie można przeczytać w najbliższym, papierowym wydaniu „Kulis …”, dostępnym w sprzedaży od środy, 1 marca.

fot.: Sławomir Rajch

Komenatrze

Polecamy!

Z TALLINA WRÓCIŁ Z MEDALEM. ĆWICZY W STRZELNICY SPORTOWEJ W SULMIERZYCACH

Wiktor Blada z Wolicy w gminie Kleszczów, wrócił z Mistrzostw Europy z brązowym medalem. Wywalczył go w kategorii juniorzy, wraz z dwójką kolegów, startując w konkurencji pistolet pneumatyczny na 10 m. To wielki sukces młodego pistoleciarza, na co dzień szlifującego swoje umiejętności na Strzelnicy Sportowej w Sulmierzycach.

SOŁTYSI DOCENIENI ZA TRUD I ZAANGAŻOWANIE

O tym, że sołtysi pełnią ważną rolę w życiu lokalnej społeczności nikogo przekonywać nie trzeba. Wie to również i bardzo docenia ich zaangażowanie wójt...

NIE USTĄPIŁ PIERWSZEŃSTWA, SKASOWAŁ WÓZ

Do kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych doszło 31 marca, w Pajęcznie, na skrzyżowaniu ul. Długiej z ul. Okólną. Na szczęście nikt nie odniósł...

POWOŁALI MDP I DYSKUTOWALI O ORGANIZACJI JUBILEUSZU JEDNOSTKI

W całym regionie odbywają się walne zebrania sprawozdawcze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Takowe miało miejsce także w Makowiskach, w gminie Pajęczno. Zarząd wraz z członkami...

WJECHAŁ NA TORY, GDY PODNOSIŁY SIĘ ROGATKI. ZAPŁACI WYSOKI MANDAT!

Niecierpliwość nie popłaca! Przekonał się o tym 68-letni kierowca w Oleśnie, który zignorował sygnalizator świetlny i wjechał na przejazd kolejowy, gdy podnosiły się rogatki....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ