Strona główna Działoszyn ODKRYLI 240 POCHÓWKÓW

ODKRYLI 240 POCHÓWKÓW

Podczas przebudowy drogi wojewódzkiej nr 486 w Działoszynie, w sierpniu, odkryto szczątki ludzkie. Okazało się, że na tym obszarze funkcjonował od XVI do XIX wieku przykościelny cmentarz.

Inwestycja w Działoszynie od początku była objęta nadzorem archeologicznym, zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

– W trakcie prowadzonych prac, na odcinku około 60 metrów, w okolicach kościoła (św. Marii Magdaleny przy ul. Kościelnej – przyp. red.), odkryto szczątki ludzkie, gdzie po zmianie decyzji WUOZ prowadzone są aktualnie ratownicze badania wykopaliskowe – informował w sierpniu Marcin Nowicki, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi.

Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przeprowadzili już częściowy odbiór prowadzonych tam badań archeologicznych.

– Wartym uwagi odkryciem jest przykościelny cmentarz, który funkcjonował na tym obszarze od XVI do XIX wieku – mówi Daria Błaszczyńska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

– Ze względu na rozpiętość czasu w jakim działał, posiadał on aż pięć poziomów pochówków. Pierwszy z nich ujawniono na głębokości 1 m od powierzchni współczesnej nawierzchni, natomiast ostatni na głębokości ok. 3 m. Łącznie odkryto aż 240 pochówków.

Wśród znalezisk są również miedziane siateczki do podtrzymywania włosów na głowie, a nawet monety, które znajdowały się w ustach zmarłych. Na ten moment zakończono badania w zakresie pochówków szkieletowych, ale to nie koniec prac archeologicznych.

– Kolejny etap będzie miał na celu identyfikację reliktów murów, które odsłonięto w pobliżu kościoła. Zostanie on zrealizowany po złożeniu przez inwestora do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków odpowiedniej dokumentacji – podkreśla Błaszczyńska.

 

Komenatrze

Polecamy!

ŚMIERTELNY WYPADEK NA TORACH W OZORKOWIE. NIE ŻYJE 55-LATEK

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w niedzielę, 4 grudnia, ok. godz. 12:15, na torach w Ozorkowie przy ul. Konopnickiej. W wyniku zdarzenia śmierć...

KLUB ŻEGNA BYŁEGO PREZESA

MLKS Wieluń poinformował w piątek o śmierci Jana Jesionka. Wieluński MLKS na swojej stronie w mediach społecznościowych powiadomił kibiców i mieszkańców Wielunia o śmierci byłego...

19-LATEK ODNALEZIONY. SZCZĘŚLIWY FINAŁ POSZUKIWAŃ

Wieluńscy policjanci po niespełna dobie poszukiwań odnaleźli zaginionego 19-letniego mieszkańca Konopnicy. Było to możliwe dzięki sprawnym i bardzo szeroko zakrojonym policyjnym działaniom, przy zaangażowaniu...

OBYWATELSKIE ZATRZYMANIE PIJANEGO 50-LATKA

Kto wie, jak zakończyłaby się ta podróż, gdyby nie interwencja świadków. Grupa mieszkańców Sieradza zwróciła uwagę na kierowcę, który podróżując ul. Bohaterów Września, jechał...

2-LETNIA DZIEWCZYNKA NIE ŻYJE. 23-LETNIA MATKA PODEJRZANA O UDUSZENIE CÓRKI

Do niesłychanej tragedii doszło w czwartek, 1 grudnia, w Bytomiu. Ok. godz. 16. dyżurny tamtejszej policji otrzymał zgłoszenie dotyczące prawdopodobnej śmierci dziecka. Na miejsce niezwłocznie...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ