Strona główna Działoszyn ODKRYLI 240 POCHÓWKÓW

ODKRYLI 240 POCHÓWKÓW

Podczas przebudowy drogi wojewódzkiej nr 486 w Działoszynie, w sierpniu, odkryto szczątki ludzkie. Okazało się, że na tym obszarze funkcjonował od XVI do XIX wieku przykościelny cmentarz.

Inwestycja w Działoszynie od początku była objęta nadzorem archeologicznym, zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

– W trakcie prowadzonych prac, na odcinku około 60 metrów, w okolicach kościoła (św. Marii Magdaleny przy ul. Kościelnej – przyp. red.), odkryto szczątki ludzkie, gdzie po zmianie decyzji WUOZ prowadzone są aktualnie ratownicze badania wykopaliskowe – informował w sierpniu Marcin Nowicki, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi.

Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przeprowadzili już częściowy odbiór prowadzonych tam badań archeologicznych.

– Wartym uwagi odkryciem jest przykościelny cmentarz, który funkcjonował na tym obszarze od XVI do XIX wieku – mówi Daria Błaszczyńska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

– Ze względu na rozpiętość czasu w jakim działał, posiadał on aż pięć poziomów pochówków. Pierwszy z nich ujawniono na głębokości 1 m od powierzchni współczesnej nawierzchni, natomiast ostatni na głębokości ok. 3 m. Łącznie odkryto aż 240 pochówków.

Wśród znalezisk są również miedziane siateczki do podtrzymywania włosów na głowie, a nawet monety, które znajdowały się w ustach zmarłych. Na ten moment zakończono badania w zakresie pochówków szkieletowych, ale to nie koniec prac archeologicznych.

– Kolejny etap będzie miał na celu identyfikację reliktów murów, które odsłonięto w pobliżu kościoła. Zostanie on zrealizowany po złożeniu przez inwestora do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków odpowiedniej dokumentacji – podkreśla Błaszczyńska.

 

Komenatrze

Polecamy!

POLICJA ZNALAZŁA NARKOTYKI W JEGO AUCIE I DOMU

Działoszyńscy policjanci podczas patrolowania terenu w pobliżu stadionu piłkarskiego w Lipniku, w gminie Siemkowice, wylegitymowali 24-latka, w samochodzie którego znaleźli szklany słoik z marihuaną....

DILER ZATRZYMANY. MIAŁ PRZY SOBIE M.IN. MEFEDRON I METAMFETAMINĘ

Kryminalni z sieradzkiego wydziału narkotykowego wpadli na trop 30–latka, którego podejrzewali o nielegalny handel środkami psychoaktywnymi. Kierowca BMW przyjeżdżał na teren powiatu poddębickiego, gdzie...

LUDZIE NIE CHCĄ KOPALNI KAMIENIA POD BOKIEM

Mieszkańcy Niwisk Dolnych stanowczą sprzeciwiają się dalszemu wydobyciu kamienia z pobliskiej kopalni. Liczą, że właścicielowi nie uda się przedłużyć koncesji, ani uzyskać zmian  w...

NOWY SOR JUŻ DZIAŁA. PACJENCI OCZEKUJĄ TAKŻE NOWEGO PODEJŚCIA…

Dopiero co oddany do użytku Szpitalny Oddział Ratunkowy w Wieluniu, w nowej lokalizacji, już przyjmuje pierwszych pacjentów. Informacje o coraz wyższym standardzie wieluńskiego szpitala wywołują skrajne komentarze. Są tacy którzy bezkrytycznie doceniają starania władz powiatu i dyrekcji. Inni zaś zwracają uwagę na fakt, że najważniejsza jest kadra, a nie sprzęt czy nowe mury. Jedni i drudzy mają trochę racji, bo obie sfery są ważne, a szczególnie ta druga wymaga dużej poprawy.

HARMONOGRAM NABORÓW WNIOSKÓW NA LATA 2021-2027

Niedawno przyznano Łódzkiemu dotacje unijne w wysokości 2 mld 745 mln euro w ramach już czwartej perspektywy na lata 2021-2027. Nasz region otrzyma kwotę...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ