Strona główna Informacja Oszuści naciągnęli mężczyznę na kilkadziesiąt tysięcy

Oszuści naciągnęli mężczyznę na kilkadziesiąt tysięcy

Jeden z mieszkańców powiatu wieluńskiego będzie musiał spłacić kredyt, który trafił na konto przestępców.  Mężczyzna dał  się nabić w butelkę naciągaczowi, podającemu się za doradcę finansowego.

O sprawie informują wieluńscy mundurowi, ostrzegając przed przestępcami i opisując schemat działania oszustów.

– Do pokrzywdzonego zadzwonił mężczyzna podający się za przedstawiciela firmy finansowej – relacjonuje st.asp Katarzyna Grela, rzecznik prasowy KPP w Wieluniu.

– W trakcie rozmowy poinformował swojego rozmówcę, że na koncie, prowadzonym na jego nazwisko, znajdują się bitcoiny. Następnie zaoferował swoją pomoc przy wypłacie środków z kryptowalut na konto osobiste. Jednocześnie warunkiem koniecznym do uzyskania tych środków było posiadanie odpłatnej licencji, w uzyskaniu której zaoferował pomoc. Jest to narzędzie  umożliwiające zdalne sterowanie systemem komputera.

– Po jego zainstalowaniu, kolejno proszony był o zalogowanie się na swoje konto bankowe i w jego imieniu zostały złożony wniosek do banku o udzielenie pożyczki – podaje policjantka.

– W rzeczywistości to oprogramowanie umożliwiło oszustom dostęp do komputera i możliwość jego przejęcia. Pieniądze z udzielonej pożyczki, zgodnie z instrukcją, pokrzywdzony przelał na wskazane przez oszusta konto. W ten sposób stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Mężczyzna  zorientował się, że padł ofiarą sprytnych oszustów dopiero po jakimś czasie, kiedy „doradca” przestał się z nim kontaktować.

– Apelujemy o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi oraz zachowanie zasad bezpieczeństwa w sieci – kwituje asp. Grela.

–  Pamiętajmy, że pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Nie ulegajmy złudnym wizjom dużego i szybkiego zysku oferowanym przez przestępców. Tylko rozsądek i rozwaga mogą uchronić nas przed staniem się ofiarą naciągaczy.

 

Komenatrze

Polecamy!

1,5 tys. za wyprzedzanie na pasach

Nowy taryfikator mandatów głęboko sięga do kieszeni kierowców, którzy nie stosują się do przepisów Kodeksu Drogowego. Nie inaczej jest na drogach powiatu wieluńskiego. W...

Ukradli auto, by przewieźć rowery

18- i 17-latek dokonali kradzieży osobowego samochodu. Auto ,,pożyczyli’’ od taty znajomego, a gdy już nie było im potrzebne, pozostawili na polnej drodze. Zgłoszenie o...

Park pojazdów wzbogacili o hybrydę

W czwartek, 13 stycznia, pod siedzibą wieluńskich policjantów, samorządowcy przekazali kluczki do nowego wozu funkcjonariuszy. Auto zostało nabyte dzięki funduszom trzech gmin, starostwa powiatowego...

Za pół promila 2,5 tys. zł

Od 1 stycznia 2022 roku nie tylko kierowcy pojazdów mechanicznych płacą wyższe mandaty. Surowsze kary zostały też wprowadzone m.in. dla nietrzeźwych rowerzystów. Przekonał się...

Jak zadbać o wzrok swojego dziecka?

Specjaliści z zakresu okulistyki i optometrii przestrzegali o epidemii krótkowzroczności u dzieci jeszcze przed startem pandemii COVID-19. Działo się tak, ze względu na coraz...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ