Strona główna Sokolniki PALIŁ SIĘ FRAGMENT KONSTRUKCJI DACHU W TYBLACH. W AKCJI SZEŚĆ ZASTĘPÓW STRAŻY

PALIŁ SIĘ FRAGMENT KONSTRUKCJI DACHU W TYBLACH. W AKCJI SZEŚĆ ZASTĘPÓW STRAŻY

W poniedziałek 2 stycznia, około południa, strażacy powiadomieni zostali o pożarze domu w Tyblach, w gminie Sokolniki. Palił się fragment konstrukcji dachu. Z żywiołem walczyło sześć zastępów straży pożarnej. Na szczęście nikt w tym zdarzeniu nie ucierpiał.

Jako pierwsza o ogniu poinformowała sąsiadka. Chwilę później taka informacja przyszła do Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR).

Tymczasem domownicy nie pozostali bierni i jeszcze przed przyjazdem druhów sami zaczęli gasić pożar, nosząc do góry wiadra z wodą.

– Nasze działania polegały na podaniu jednego prądu wody w natarciu na palące się konstrukcje dachu – wyjaśnia bryg. Dariusz Górecki, oficer prasowy wieruszowskiej KP PSP. – Później budynek został oddymiony przez strażaków i sprawdzony na zawartość w powietrzu tlenku węgla. Takiego nie stwierdzono.

Na miejscu pracowały trzy zastępy straży pożarnej z JRG w Wieruszowie oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Sokolnik, Tybli i Walichnów.

Przypuszczalną przyczyną wystąpienia ognia było zapalenie się sadzy w kominie.

Do pożaru sadzy dochodzi najczęściej w okresie jesienno – zimowym, kiedy trwa okres grzewczy. Ludzie, niestety, rzadko korzystają z usług kominiarskich, dlatego kominy niejednokrotnie aż zarastają sadzą.

– Jeżeli do ogrzewania domów używamy paliwa stałego, na przykład miału, węgla, koksu, drewna, czy pelletu, to komin trzeba czyścić raz na kwartał – tłumaczy Dariusz Górecki. – Jeżeli są to gaz lub olej opałowy, powinniśmy robić to dwa razy w roku. Czyszczeniem możemy zająć się sami, natomiast raz w roku mistrz kominiarski musi przeprowadzić okresową kontrolę przewodów kominowych i sporządzić z niej protokół. Jest to bardzo ważny dokument, bo w razie wybuchu pożaru zabezpiecza nas przed ewentualnymi karami lub przed innymi jego następstwami.

Zdarzenie w Tyblach to pierwsza w tym roku interwencja straży pożarnej w powiecie wieruszowskim.

Państwowa Straż Pożarna w Wieruszowie (zdjęcie poglądowe)

Komenatrze

Polecamy!

CZTERY KOLIZJE, ALE NA SZCZĘŚCIE BEZ POSZKODOWANYCH

W miniony weekend policjanci z wieruszowskiej drogówki pracowali przy kilku kolizjach. Doprowadziły do nich niedostowanie prędkości do warunków na drodze, nieustąpienie pierwszeństwa czy jazda...

PRZEKROCZYŁ PRĘDKOŚĆ O PONAD 50 KM/H

Nieodpowiedzialnością i brawurą popisał się 43-letni kierowca citroena, który przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h. Został ukarany wysokim mandatem i punktami karnymi, na trzy...

MIELI PRZY SOBIE METAMFETAMINĘ

Dwóch mężczyzn w wieku 30 i 31 lat zatrzymali wieluńscy mundurowi w związku z podejrzeniem posiadania przez nich substancji odurzających.  Do zdarzenia doszło 3...

ZABAWA DLA DWÓCH POKOLEŃ

Babcie, dziadkowie oraz ich wnuki mieli okazję wspólnie pobawić się na imprezie zorganizowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rychłocicach. W niedzielę, 22 stycznia, w...

PIJANY 25-LATEK UDERZYŁ W PŁOT BETONOWY. WYDMUCHAŁ 3,5 PROMILA

Uszkodzone ogrodzenie i zniszczony samochód – tak zakończył swoją podróż kompletnie pijany kierowca seata. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 25-latka 3,5 promila alkoholu. Teraz...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ