Strona główna Sokolniki PALIŁ SIĘ FRAGMENT KONSTRUKCJI DACHU W TYBLACH. W AKCJI SZEŚĆ ZASTĘPÓW STRAŻY

PALIŁ SIĘ FRAGMENT KONSTRUKCJI DACHU W TYBLACH. W AKCJI SZEŚĆ ZASTĘPÓW STRAŻY

W poniedziałek 2 stycznia, około południa, strażacy powiadomieni zostali o pożarze domu w Tyblach, w gminie Sokolniki. Palił się fragment konstrukcji dachu. Z żywiołem walczyło sześć zastępów straży pożarnej. Na szczęście nikt w tym zdarzeniu nie ucierpiał.

Jako pierwsza o ogniu poinformowała sąsiadka. Chwilę później taka informacja przyszła do Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR).

Tymczasem domownicy nie pozostali bierni i jeszcze przed przyjazdem druhów sami zaczęli gasić pożar, nosząc do góry wiadra z wodą.

– Nasze działania polegały na podaniu jednego prądu wody w natarciu na palące się konstrukcje dachu – wyjaśnia bryg. Dariusz Górecki, oficer prasowy wieruszowskiej KP PSP. – Później budynek został oddymiony przez strażaków i sprawdzony na zawartość w powietrzu tlenku węgla. Takiego nie stwierdzono.

Na miejscu pracowały trzy zastępy straży pożarnej z JRG w Wieruszowie oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Sokolnik, Tybli i Walichnów.

Przypuszczalną przyczyną wystąpienia ognia było zapalenie się sadzy w kominie.

Do pożaru sadzy dochodzi najczęściej w okresie jesienno – zimowym, kiedy trwa okres grzewczy. Ludzie, niestety, rzadko korzystają z usług kominiarskich, dlatego kominy niejednokrotnie aż zarastają sadzą.

– Jeżeli do ogrzewania domów używamy paliwa stałego, na przykład miału, węgla, koksu, drewna, czy pelletu, to komin trzeba czyścić raz na kwartał – tłumaczy Dariusz Górecki. – Jeżeli są to gaz lub olej opałowy, powinniśmy robić to dwa razy w roku. Czyszczeniem możemy zająć się sami, natomiast raz w roku mistrz kominiarski musi przeprowadzić okresową kontrolę przewodów kominowych i sporządzić z niej protokół. Jest to bardzo ważny dokument, bo w razie wybuchu pożaru zabezpiecza nas przed ewentualnymi karami lub przed innymi jego następstwami.

Zdarzenie w Tyblach to pierwsza w tym roku interwencja straży pożarnej w powiecie wieruszowskim.

Państwowa Straż Pożarna w Wieruszowie (zdjęcie poglądowe)

Komenatrze

Polecamy!

WIĘCEJ KASY DLA OSIEDLI, POMIMO OPORU BURMISTRZA

Budżety wieluńskich osiedli wzrosły czterokrotnie – z kwoty 5 do 20 tys. zł rocznie. Aby dopiąć swego, zarządy osiedli musiały stoczyć w tej sprawie...

PRZEDSZKOLAKI PIŁKĘ KOPALI

W Szkole Podstawowej w Konopnicy 5 czerwca został zorganizowany Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Przedszkolaków. W zawodach wystąpiło osiem drużyn.  Pierwszą powiatową imprezę sportową dla przedszkolaków...

WIELU MIESZKAŃCÓW WIELUNIA WZIĘŁO UDZIAŁ W PROCESJI Z OKAZJI BOŻEGO CIAŁA

8 czerwca obchodzona była w tym roku w kościele katolickim Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana popularnie Bożym Ciałem.  Głównym punktem obrzędowym jest...

PROCESJA BOŻEGO CIAŁA W STRÓŻY (ZDJĘCIA)

W czwartek, 8 czerwca, obchodziliśmy Boże Ciało, czyli jedno z ważniejszych świąt dla katolików. Z tej okazji w parafii św. Kazimierza w Stróży odbyła...

W ANTYRZĄDOWYM PROTEŚCIE WZIĘŁY UDZIAŁ SETKI TYSIĘCY LUDZI. NIE ZABRAKŁO MIESZKAŃCÓW ZIEMI WIELUŃSKIEJ

4 czerwca, w Warszawie, odbył się marsz, zorganizowany przez lidera opozycji, Donalda Tuska. Frekwencja prawdopodobnie zaskoczyła nawet organizatorów. W wydarzeniu wzięły udział setki tysięcy...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ