Strona główna Siemkowice Paliło się prawie 10 ha. Straty na 500 tys. zł

Paliło się prawie 10 ha. Straty na 500 tys. zł

Ponad pięć godzin trwało gaszenie pożaru prawie 10 ha młodnika, lasu oraz nieużytków rolnych w Radoszewicach. Straty oszacowano na 500 tys. zł, natomiast udało się uratować mienie o wartości ok. 1 mln zł.

Zgłoszenie o pożarze lasu, nieużytków rolnych w Radoszewicach wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Pajęcznie 14 marca o godz. 13:58. Na miejsce zdarzenia natychmiast zostały zadysponowane zastępy ratowniczo-gaśnicze.

– Okazało się, że pożar obejmuje prawie 10 ha młodnika, lasów, nieużytków rolnych –informuje asp. Robert Balcerzak, rzecznik KP PSP w Pajęcznie.

– Został zakwalifikowany do grupy pożarów średnich. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było zaprószenie ognia przez osoby nieustalone. Starty oszacowano, przez nadleśnictwo,  na kwotę ok. 500 tys. zł, natomiast wartość uratowanego mienia na 1 mln zł.

W działaniach ratowniczo-gaśniczych uczestniczyło 13 zastępów (plus jeden samochód operacyjny z KP PSP w Pajęczno) z powiatów pajęczańskiego i wieluńskiego, w tym dwa z JRG Pajęczno i jeden z JRG Wieluń. W skład pozostałych sił i środków wchodziły jednostki OSP: Chorzew, Kiełczygłów Siemkowice, Radoszewice, Drobnice, Rychłocice, Czernice i Osjaków. W sumie 58 ratowników pracowało na miejscu zdarzenia. Akcja gaśnicza trwała 5 godz. 18 min. Ostatni podmiot ratowniczo-gaśniczy wrócił do bazy o godz. 19:16.

– Tak naprawdę jest to dopiero otwarcie sezonu, robi się coraz cieplej i pojawiają się te dziwne, wiosenne pomysły wypalania traw. Trudno powiedzieć, czy tutaj zarzewiem było wcześniejsze wypalanie traw, w którymś z miejsc sąsiadujących z lasem. Określona została wstępna przypuszczalna przyczyna – podkreśla Balcerzak.

– Tak naprawdę rok do roku ilość wyjazdów do pożarów suchych traw, czy lasów jest różna. Zależy to od warunków atmosferycznych, wilgotności gleby, opadów deszczów itp. Zobaczymy, co przyniesie ten sezon. Miejmy nadzieję, że będzie spokojnie.

Komenatrze

Polecamy!

PRZEDSZKOLAKI PIŁKĘ KOPALI

W Szkole Podstawowej w Konopnicy 5 czerwca został zorganizowany Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Przedszkolaków. W zawodach wystąpiło osiem drużyn.  Pierwszą powiatową imprezę sportową dla przedszkolaków...

WIELU MIESZKAŃCÓW WIELUNIA WZIĘŁO UDZIAŁ W PROCESJI Z OKAZJI BOŻEGO CIAŁA

8 czerwca obchodzona była w tym roku w kościele katolickim Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana popularnie Bożym Ciałem.  Głównym punktem obrzędowym jest...

PROCESJA BOŻEGO CIAŁA W STRÓŻY (ZDJĘCIA)

W czwartek, 8 czerwca, obchodziliśmy Boże Ciało, czyli jedno z ważniejszych świąt dla katolików. Z tej okazji w parafii św. Kazimierza w Stróży odbyła...

W ANTYRZĄDOWYM PROTEŚCIE WZIĘŁY UDZIAŁ SETKI TYSIĘCY LUDZI. NIE ZABRAKŁO MIESZKAŃCÓW ZIEMI WIELUŃSKIEJ

4 czerwca, w Warszawie, odbył się marsz, zorganizowany przez lidera opozycji, Donalda Tuska. Frekwencja prawdopodobnie zaskoczyła nawet organizatorów. W wydarzeniu wzięły udział setki tysięcy...

BYŁ NIETRZEŹWY. UDERZYŁ W LATARNIĘ ULICZNĄ

28-letni kierowca audi uderzył w latarnię uliczną znajdującą się przy ulicy Nowej w Wieruszowie. Do zdarzenia doszło w poniedziałek 5 czerwca przed godz. 23....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ