Strona główna Wieruszów POSEŁ ŚMISZEK: "NIE ZAWSZE JEST MIŁO, ALE TAK MA BYĆ"

POSEŁ ŚMISZEK: „NIE ZAWSZE JEST MIŁO, ALE TAK MA BYĆ”

W piątek, 17 marca, posłowie Lewicy: Katarzyna Kretkowska, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Krzysztof Śmiszek i Zdzisław Wolski, spotkali się z mieszańcami Wieruszowa i okolic. Podczas spotkania parlamentarzyści przedstawili szczegóły obywatelskiego projektu ustawy „Renta wdowia”, a także odpowiadali na pytania mieszkańców.

– Renta wdowia to realne wsparcie nawet dla 1,5 miliona osób w całej Polsce, które po stracie współmałżonka bardzo często nie są w stanie samodzielnie utrzymać domu – mówi liderka wieruszowskich struktur Lewicy Iwona Kaźmierska-Małyska.

Lewica oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponują, aby pozostała przy życiu osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Obecnie renta rodzinna w przypadku, gdy umrze jeden ze współmałżonków, stanowi 85 procent wyższego świadczenia. Obywatelski projekt ustawy przewiduje również, że prawo do renty wdowiej będą mieli wszyscy uprawnieni do świadczeń, nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale także w KRUS oraz emeryci mundurowi.

– Swoimi zapisami obejmuje również osoby, które zostały wdową lub wdowcem nawet kilka lat temu – uzupełnia Kaźmierska-Małyska.

Podczas spotkania mieszkańcy mówili o problemach seniorów, m.in. o tym, że pobyt w sanatorium jest tylko pozornie darmowy, o wysokich rachunkach za prąd, problemach z utrzymaniem się osób, które zostały same i mają problem z opłaceniem rachunków. Poruszono problem kształcenia uczniów szkół zawodowych – przyszłych rzemieślników, problemy związane z edukacją, dostępnością do usług medycznych. Mówiono o problemach opiekunów osób niesamodzielnych i z niepełnosprawnościami oraz o mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach.

Posłowie Lewicy odpowiadając na pytania przedstawili szereg propozycji rozwiązań, które ujęte są w ich programie, wskazując nawet źródła ich finansowania.

Często padają pytania trudne

O tym jak ważne są spotkania przedstawicieli parlamentu ze zwykłymi ludźmi mówi poseł na Sejm RP Krzysztof Śmiszek.

– To właśnie na takich spotkaniach mamy możliwość skonfrontować swoje poglądy i wyobrażenia. Są one dla nas także inspirujące – mówi.

Śmiszek przyznaje, że w trakcie tego typu wydarzeń nie zawsze jest miło.

– Często padają pytania trudne, choć bardzo konkretne. Ludzie domagają się od nas bardzo precyzyjnych wypowiedzi. Ale tak ma być – zaznacza Krzysztof Śmiszek i dodaje, że będąc posłem nie wystarczy bywać tylko w dużych miastach i wielkich mediach.

– My bardzo konsekwentnie, od początku kadencji, przyjeżdżamy do takich miejscowości jak Wieruszów, Wieluń, Sieradz czy Rawa M

azowiecka. Ktoś kto nie spotyka się z wyborcami, kto nie ma odwagi zmierzyć się z ich pytaniami, po prostu nie nadaje się do tej pracy – podsumowuje poseł Lewicy.

Komenatrze

Polecamy!

WYSOKIE TRAWY PRZY DROGACH ZMORĄ KIEROWCÓW

Okazuje się, że również wiosna potrafi zaskoczyć naszych drogowców, a to za sprawą bardzo szybko rosnących w tym czasie traw. Kierowcy narzekają na zarośnięte...

KWIETNE DYWANY NA BOŻE CIAŁO W WIEWCU

Uczniowie klas IV-VIII zaangażowali się w przygotowanie kwietnych dywanów, które są prawdziwym rarytasem kulturowym w naszej okolicy. Dziś w Boże Ciało, jedno z większych świąt...

PROWADZIŁ SAMOCHÓD Z CZTEREMA PROMILAMI

W poniedziałek (5 czerwca) funkcjonariusze kłobuckiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę, który w terenie zabudowanym poruszał się z prędkością 79 km/h. Podczas rozmowy policjanci...

4000 ZŁOTYCH MANDATU DLA PIJANEGO ROWERZYSTY

W poniedziałek (5 czerwca) na drodze wojewódzkiej nr 482 doszło do zderzenia rowerzysty z samochodem osobowym. Sytuacja miała miejsce w Łasku na ul. Warszawskiej....

DWÓR W OŻAROWIE WRÓCIŁ DO DAWNEGO WYGLĄDU

  Po ponad dwóch latach renowacji, Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie znów udostępniane jest zwiedzającym. Mogą oni zobaczyć, jak dużo w trakcie tych prac tu...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ