Fundusze Europejskie wspierają działania zmierzające do poprawy zdrowia i jakości życia mieszkańców województwa łódzkiego. Wśród realizowanych w ostatnich latach Projektów na szczególne wyróżnienie zasługują programy profilaktyczne oraz diagnostyka i leczenie chorób cywilizacyjnych. Warto być zdrowym oraz jak najdłużej pozostać aktywnym zawodowo. Dlatego tak istotne jest korzystanie z bezpłatnych badań profilaktycznych oraz programów rehabilitacyjnych. Regularne badania profilaktyczne w szczególnych wypadkach mogą uratować życie, a programy rehabilitacyjne, dzięki zaawansowanej diagnostyce i nowoczesnemu leczeniu, pozwalają na powrót do zdrowia i pracy.
Choroby przewlekłe często ograniczają aktywność człowieka, również tę zawodową. Mają duży wpływ na zdolność do wykonywania pracy zarobkowej, prowadzą do zmniejszenia wydajności i zwiększenia absencji chorobowej. Aby temu zapobiec, organizowane są bezpłatne programy zdrowotne dla mieszkańców województwa łódzkiego dofinansowane przez Fundusze Europejskie.
Powrót do sprawności po chorobie
Leczenie onkologiczne wiąże się z dużym obciążeniem dla organizmu pacjenta. Stąd pomysł na program rehabilitacji onkologicznej dla mieszkańców województwa łódzkiego w wieku aktywności zawodowej, w trakcie leczenia lub po zakończonym radykalnym leczeniu z powodu choroby nowotworowej „Rehabilituj się na zdrowie”. Celem programu jest przywrócenie lub poprawa stanu psychofizycznego uczestnika projektu. Integralną częścią świadczeń udzielanych w programie jest edukacja zdrowotna, która obejmuje wyrobienie nawyków warunkujących utrzymanie zdrowia. W ramach programu dostępne są też indywidualne konsultacje dietetyczne, interwencje psychologiczne i psychoterapeutyczne. Program realizowany jest przez Uzdrowisko Uniejów Park w Uniejowie oraz Zakład Opieki Zdrowotnej w Łęczycy.
Rehabilitacja lecznicza
W powrocie do formy i pokonaniu skutków chorób pacjentom pomaga profesjonalna rehabilitacja lecznicza. Mieszkańcy powiatu wieluńskiego mogą skorzystać z bezpłatnych świadczeń w „Programie rehabilitacji leczniczej dla mieszkańców województwa łódzkiego” współfinansowanym z Funduszy Europejskich. Uczestnikami projektu mogą zostać osoby w wieku aktywności zawodowej, powyżej 50 roku życia ze zdiagnozowaną chorobą układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej, których stan zdrowia umożliwia podjęcie rehabilitacji w trybie ambulatoryjnym. Program wspiera najbardziej narażonych na opuszczenie rynku pracy z powodu czynników zdrowotnych lub najbardziej bliskich powrotowi na rynek pracy po odbytej rehabilitacji. Program „Powrót do aktywności – program rehabilitacji dla mieszkańców powiatu wieluńskiego” realizują przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej „Medyk”, „Zdrowie”, „Puchatek-MED” i „Hipokrates” w Wieluniu oraz „Hipokrates” w Wierzchlesie.
Zdrowy kręgosłup
Ból kręgosłupa to często problem, z jakim zmaga się wiele osób, szczególnie prowadzących siedzący tryb życia. Stąd pomysł na program rehabilitacji leczniczej w zakresie chorób grzbietu i kręgosłupa, do których predysponuje lub nasila objawy siedzący charakter pracy. Program wspiera mieszkańców powiatu wieluńskiego w wieku aktywności zawodowej, ze zdiagnozowanymi chorobami kręgosłupa i krążków międzykręgowych oraz zwyrodnieniami. Poza rehabilitacją ważną częścią świadczeń są warsztaty psychoedukacyjne. Program realizuje Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wieluniu.
W zależności od wieku pacjenta i rodzaju chorób istnieją wskazania do przeprowadzania określonych badań profilaktycznych. Mieszkańcy powiatu wieluńskiego, aby utrzymać lub przedłużyć swoją aktywność zawodową, dodatkowo mogą wykonać bezpłatne badania. Dla mieszkańców województwa łódzkiego są to badania w ramach: programu wczesnego wykrywania nowotworów piersi obejmującego badanie mammograficzne, programu wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego obejmującego badanie kolonoskopowe ze znieczuleniem, programu wczesnego wykrywania nowotworów szyjki macicy obejmującego badanie cytologiczne, programu profilaktyki nowotworów skóry obejmującego diagnostykę zmian skórnych, profilaktyki otyłości z konsultacją dietetyka, refundacją kosztów karnetów sportowych oraz wsparciem psychologa oraz programu rehabilitacji dla mieszkańców województwa łódzkiego po przebytej chorobie COVID-19 obejmującego rehabilitację w warunkach domowych, ambulatoryjnych lub szpitalnych.
Warto zadbać o swoje zdrowie i wziąć w nich udział. Szczegóły wraz z listą placówek biorących udział w projektach zdrowotnych można znaleźć na stronie https://rpo.lodzkie.pl/slider/item/2368-skorzystaj-z-bezplatnych-badan