Strona główna Wieluń POWIAT WIELUŃSKI DBA O ZDROWIE

POWIAT WIELUŃSKI DBA O ZDROWIE

Fundusze Europejskie wspierają działania zmierzające do poprawy zdrowia i jakości życia mieszkańców województwa łódzkiego. Wśród realizowanych w ostatnich latach Projektów na szczególne wyróżnienie zasługują programy profilaktyczne oraz diagnostyka i leczenie chorób cywilizacyjnych. Warto być zdrowym oraz jak najdłużej pozostać aktywnym zawodowo. Dlatego tak istotne jest korzystanie z bezpłatnych badań profilaktycznych oraz programów rehabilitacyjnych. Regularne badania profilaktyczne w szczególnych wypadkach mogą uratować życie, a programy rehabilitacyjne, dzięki zaawansowanej diagnostyce i nowoczesnemu leczeniu, pozwalają na powrót do zdrowia i pracy.

Choroby przewlekłe często ograniczają aktywność człowieka, również tę zawodową. Mają duży wpływ na zdolność do wykonywania pracy zarobkowej, prowadzą do zmniejszenia wydajności i zwiększenia absencji chorobowej. Aby temu zapobiec, organizowane są bezpłatne programy zdrowotne dla mieszkańców województwa łódzkiego dofinansowane przez Fundusze Europejskie.

Powrót do sprawności po chorobie

Leczenie onkologiczne wiąże się z dużym obciążeniem dla organizmu pacjenta. Stąd pomysł na program rehabilitacji onkologicznej dla mieszkańców województwa łódzkiego w wieku aktywności zawodowej, w trakcie leczenia lub po zakończonym radykalnym leczeniu z powodu choroby nowotworowej „Rehabilituj się na zdrowie”. Celem programu jest przywrócenie lub poprawa stanu psychofizycznego uczestnika projektu. Integralną częścią świadczeń udzielanych w programie jest edukacja zdrowotna, która obejmuje wyrobienie nawyków warunkujących utrzymanie zdrowia. W ramach programu dostępne są też indywidualne konsultacje dietetyczne, interwencje psychologiczne i psychoterapeutyczne. Program realizowany jest przez Uzdrowisko Uniejów Park w Uniejowie oraz Zakład Opieki Zdrowotnej w Łęczycy.

Rehabilitacja lecznicza

W powrocie do formy i pokonaniu skutków chorób pacjentom pomaga profesjonalna rehabilitacja lecznicza. Mieszkańcy powiatu wieluńskiego mogą skorzystać z bezpłatnych świadczeń w „Programie rehabilitacji leczniczej dla mieszkańców województwa łódzkiego” współfinansowanym z Funduszy Europejskich. Uczestnikami projektu mogą zostać osoby w wieku aktywności zawodowej, powyżej 50 roku życia ze zdiagnozowaną chorobą układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej, których stan zdrowia umożliwia podjęcie rehabilitacji w trybie ambulatoryjnym. Program wspiera najbardziej narażonych na opuszczenie rynku pracy z powodu czynników zdrowotnych lub najbardziej bliskich powrotowi na rynek pracy po odbytej rehabilitacji. Program „Powrót do aktywności – program rehabilitacji dla mieszkańców powiatu wieluńskiego” realizują przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej „Medyk”, „Zdrowie”, „Puchatek-MED” i „Hipokrates” w Wieluniu oraz „Hipokrates” w Wierzchlesie.

Zdrowy kręgosłup

Ból kręgosłupa to często problem, z jakim zmaga się wiele osób, szczególnie prowadzących siedzący tryb życia. Stąd pomysł na program rehabilitacji leczniczej w zakresie chorób grzbietu i kręgosłupa, do których predysponuje lub nasila objawy siedzący charakter pracy. Program wspiera mieszkańców powiatu wieluńskiego w wieku aktywności zawodowej, ze zdiagnozowanymi chorobami kręgosłupa i krążków międzykręgowych oraz zwyrodnieniami. Poza rehabilitacją ważną częścią świadczeń są warsztaty psychoedukacyjne. Program realizuje Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wieluniu.

W zależności od wieku pacjenta i rodzaju chorób istnieją wskazania do przeprowadzania określonych badań profilaktycznych. Mieszkańcy powiatu wieluńskiego, aby utrzymać lub przedłużyć swoją aktywność zawodową, dodatkowo mogą wykonać bezpłatne badania. Dla mieszkańców województwa łódzkiego są to badania w ramach: programu wczesnego wykrywania nowotworów piersi obejmującego badanie mammograficzne, programu wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego obejmującego badanie kolonoskopowe ze znieczuleniem, programu wczesnego wykrywania nowotworów szyjki macicy obejmującego badanie cytologiczne, programu profilaktyki nowotworów skóry obejmującego diagnostykę zmian skórnych, profilaktyki otyłości z konsultacją dietetyka, refundacją kosztów karnetów sportowych oraz wsparciem psychologa oraz programu rehabilitacji dla mieszkańców województwa łódzkiego po przebytej chorobie COVID-19 obejmującego rehabilitację w warunkach domowych, ambulatoryjnych lub szpitalnych.

Warto zadbać o swoje zdrowie i wziąć w nich udział. Szczegóły wraz z listą placówek biorących udział w projektach zdrowotnych można znaleźć na stronie https://rpo.lodzkie.pl/slider/item/2368-skorzystaj-z-bezplatnych-badan

Komenatrze

Polecamy!

Z TALLINA WRÓCIŁ Z MEDALEM. ĆWICZY W STRZELNICY SPORTOWEJ W SULMIERZYCACH

Wiktor Blada z Wolicy w gminie Kleszczów, wrócił z Mistrzostw Europy z brązowym medalem. Wywalczył go w kategorii juniorzy, wraz z dwójką kolegów, startując w konkurencji pistolet pneumatyczny na 10 m. To wielki sukces młodego pistoleciarza, na co dzień szlifującego swoje umiejętności na Strzelnicy Sportowej w Sulmierzycach.

SOŁTYSI DOCENIENI ZA TRUD I ZAANGAŻOWANIE

O tym, że sołtysi pełnią ważną rolę w życiu lokalnej społeczności nikogo przekonywać nie trzeba. Wie to również i bardzo docenia ich zaangażowanie wójt...

NIE USTĄPIŁ PIERWSZEŃSTWA, SKASOWAŁ WÓZ

Do kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych doszło 31 marca, w Pajęcznie, na skrzyżowaniu ul. Długiej z ul. Okólną. Na szczęście nikt nie odniósł...

POWOŁALI MDP I DYSKUTOWALI O ORGANIZACJI JUBILEUSZU JEDNOSTKI

W całym regionie odbywają się walne zebrania sprawozdawcze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Takowe miało miejsce także w Makowiskach, w gminie Pajęczno. Zarząd wraz z członkami...

WJECHAŁ NA TORY, GDY PODNOSIŁY SIĘ ROGATKI. ZAPŁACI WYSOKI MANDAT!

Niecierpliwość nie popłaca! Przekonał się o tym 68-letni kierowca w Oleśnie, który zignorował sygnalizator świetlny i wjechał na przejazd kolejowy, gdy podnosiły się rogatki....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ