Strona główna Wieluń PRACA Z UCZNIEM ZDOLNYM TEMATEM KONFERENCJI

PRACA Z UCZNIEM ZDOLNYM TEMATEM KONFERENCJI

Po raz trzeci w Zespole Szkół nr 1 odbyła się konferencja, poświęcona  tematyce zdrowia psychicznego młodzieży. Wydarzenie miało miejsce w salach warsztatów budowlanych. Przebiegło pod hasłem „Jestem tutaj i wzmacniam twój potencjał”.  Zostało poświęcone pracy z uczniem zdolnym oraz zagadnieniom, związanym z kompetencjami miękkimi.

Po raz pierwszy konferencja, dotycząca zdrowia psychicznego w ZS nr 1 została zorganizowana po wielu rozmowach na temat roli specjalistów w szkołach, też w kontekście przepisów prawa.

– To właśnie był główny temat pierwszej konferencji, w jaki sposób psycholog przy pedagog (…) może pracować z uczniem w szkole, mając na uwadze ogrom problemów, które są z młodzieżą i z dziećmi, w jaki sposób może faktycznie dokonywać wsparcia, a nie realizować zadania, które są nadane odgórnie, to nas bardzo męczyło – wspomina początki dyrektor ZS nr 1 Elżbieta Urbańska-Golec.

Druga konferencja odbyła się on-line, wzięło w niej udział sporo pedagogów z terenu całego kraju. Poświęcona była problemom żywienia i zachowaniom agresywnym.

– W tym roku wracamy do konferencji stacjonarnej, gromadząc specjalistów z terenu powiatu wieluńskiego, są to głównie pedagodzy, psycholodzy, wychowawcy, terapeuci pracujący w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych – wymienia Urbańska-Golec.

– Chcieliśmy, żeby było więcej wychowawców, dlatego, że temat jest istotny.

Wykłady i warsztaty prowadziły Joanna Klemińska-Chudy, psycholog, pracująca na co dzień w Zespole Szkół nr 1 oraz Katarzyna Płuska, specjalista komunikacji społecznej, trener.

Jak zwróciła uwagę dyrektor ZS nr 1, uczeń utalentowany to bardzo często uczeń, który nie pokazuje swojego potencjału.

– To jest często osoba, która z jakiś powodów nie chce swoich uzdolnień pokazać i bardzo często jest to uczeń odrzucony, outsider, który w szkole cierpi na samotność, czasami wrażliwy, a czasami zaczyna przebijać się i sprawiać tzw. trudności wychowawcze – zaznaczała Urbańska-Golec.

Zdaniem dyrektorki jednym z problemów w polskiej szkole jest etykietowani uczniów, przez co pogarsza się sytuacja wychowawcza w szkołach i komfort pracy nauczycieli.  Na to zagadnienie zwróciła też uwagę Klemińska-Chudy.

– My możemy wiedzieć czym jest uczeń zdolny, ale jeśli my nie będziemy mieć nastawienia odpowiedniego, to nie za wiele nam da to, że będziemy wiedzieć, jaki rodzaj tego ucznia my w swojej pracy mamy  – stwierdziła.

– Etykiety i łatki są problemem, bo łatwo przykleić uczniowi łatkę niegrzecznego i się tego trzymać. Łatwo jest przeczytać w opinii psychologiczno-pedagogicznej albo w orzeczeniu, że uczeń ma trudności z przyswajaniem czegoś. Musimy się zastanowić, czy nie zamykamy sobie drogi takim myśleniem i czy nie zatrzymujemy jego rozwoju.

Dyrektor ZS nr 1 zaznaczała, że choć w tytule konferencji można wyczytać, iż jest poświęcona uczniowi zdolnemu, to tak naprawdę każdy jest uzdolniony na swój sposób.

– To jest kwestia tego, w którym kierunku to uzdolnienie jest widoczne – stwierdziła.

– Z mojego punktu widzenia to jest smutne, że w szkole dominuje ten stereotyp, że zdolny to jest ten, który ma piątki. Natomiast ten uczeń, który zdobywa same piątki traci, bo nie ma czasu rozwijać się w kierunku, jaki go najbardziej wzmacnia i najbardziej mu się przyda. Z drugiej strony i system stypendialny, ale też punkty, aby dostać się na wmarzony kierunek studiów, są nastawione na piątki. Mamy więc do czynienia z paradoksem – uważa  Urbańska – Golec, wskazując, że każdy pedagog musi sobie odpowiedzieć na pytanie, na czym mu zależy.

– Mi zależy na rozwoju tego młodego człowieka bo on sobie poradzi czy ma trójkę, czwórkę, ale chodzi, aby miał zasób, który go obroni lub wzmocni na tyle, że będzie sobie mógł rozwijać swoje życie.

Jak zaznacza widzi uczniów, którzy świetnie sobie poradzili w dorosłym życiu, ponieważ dostali wsparcie.

MaL

Komenatrze

Polecamy!

WYSOKIE TRAWY PRZY DROGACH ZMORĄ KIEROWCÓW

Okazuje się, że również wiosna potrafi zaskoczyć naszych drogowców, a to za sprawą bardzo szybko rosnących w tym czasie traw. Kierowcy narzekają na zarośnięte...

KWIETNE DYWANY NA BOŻE CIAŁO W WIEWCU

Uczniowie klas IV-VIII zaangażowali się w przygotowanie kwietnych dywanów, które są prawdziwym rarytasem kulturowym w naszej okolicy. Dziś w Boże Ciało, jedno z większych świąt...

PROWADZIŁ SAMOCHÓD Z CZTEREMA PROMILAMI

W poniedziałek (5 czerwca) funkcjonariusze kłobuckiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę, który w terenie zabudowanym poruszał się z prędkością 79 km/h. Podczas rozmowy policjanci...

4000 ZŁOTYCH MANDATU DLA PIJANEGO ROWERZYSTY

W poniedziałek (5 czerwca) na drodze wojewódzkiej nr 482 doszło do zderzenia rowerzysty z samochodem osobowym. Sytuacja miała miejsce w Łasku na ul. Warszawskiej....

DWÓR W OŻAROWIE WRÓCIŁ DO DAWNEGO WYGLĄDU

  Po ponad dwóch latach renowacji, Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie znów udostępniane jest zwiedzającym. Mogą oni zobaczyć, jak dużo w trakcie tych prac tu...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ