Strona główna Pątnów PRACE JUŻ ZA PÓŁMETKIEM

PRACE JUŻ ZA PÓŁMETKIEM

W grudniu 2022 roku, zgodnie z założeniami, nastąpił częściowy odbiór robót związanych z budową kanalizacji sanitarnej w Popowicach. Zakończenie tej inwestycji planowane jest pod koniec 2023 roku.

– W większej części została już położona sama kanalizacja sanitarna, założone są wszystkie tłocznie, częściowo również zamontowano przyłącza – wymienia wykonane prace w Popowicach Jacek Olczyk, wójt gminy Patnów.

– Równolegle trwają prace z przebudową krótkiego odcinka tłocznego w Kadłubie, aby móc włączyć się z tą kanalizacją do oczyszczalni miejskiej. Pod koniec tego roku powinien nastąpić rozruch i pierwsza kanalizacja na terenie gminy Pątnów powinna zacząć funkcjonować.

Na początku grudnia 2022 roku nastąpił częściowy odbiór robót w Popowicach. Wykonawcą zadania jest firma RPM z Lublińca. Gmina Pątnów na realizację tego zadania pozyskała dofinansowanie z Polskiego Ładu w wysokości 6 mln 330 tys. zł, a łączny koszt prac wyniesie 10 mln 448 tys. 889 zł.

– Liczę, że prawie wszyscy mieszkańcy przyłączą się do kanalizacji, szczególnie, że przed rozpoczęciem inwestycji była robiona analiza, z mieszkańcami były uzgadniane przyłącza na ich posesjach i nie było z tym jakiegoś większego problemu – podkreśla włodarz.

Popowice to pierwsza wioska w gminie Pątnów, która pod koniec lat 70-tych została profesjonalnie zwodociągowana, a teraz jako pierwsza będzie miała wybudowaną kanalizację.

– Utrudnień nie ma wielkich, bo zawsze są przejazdy. Najbardziej baliśmy się o czas żniw, ale  prace rozpoczęły się po żniwach – przyznaje Ryszard Nowak, sołtys Popowic i radny gminy Pątnów.

– Teraz robione są przekopy boczne, więc pół drogi jest zajęte, a pół wolne, montowane są studzienki. Już półtorej kilometra kanalizacji jest wykonane, więc ponad połowa. Warunki sprzyjają, więc wszystko idzie w dobrym tempie. Raczej wszyscy podłączą się do kanalizacji, ale niektórzy trochę później, jak np. mieszkańcy nowych domów, którzy najpierw wykorzystają założone uczciwe tzw. przydomówki.

Sołtys liczy, że po budowie kanalizacji w Popowicach ruszy wyczekiwany remont drogi powiatowej, na którą powstał już projekt. Zakłada budowę dwumetrowego chodnika ze ścieżką, ułożenie sześciometrowego asfaltu, utwardzenie poboczy, wykonanie zjazdów na pola i posesje. Jeśli udałoby się pozyskać wysokie dofinansowanie na to zadanie z Polskiego Ładu, powiat i gmina nie nadszarpnęły swoich budżetów, w których uwzględnione jest wiele inwestycji.

– W ciągu miesiąca, najpóźniej dwóch zostanie ogłoszony przetarg na budowę kanalizacji w Józefowie i dużej części w Grębieniu, a na ten cel mamy środki, blisko 3 mln 300 tys. zł, z PROW-u. Zobaczymy, jaka będzie kwota po przetargu, ale trzeba będzie coś dołożyć na pewno. Będziemy to zadanie realizować w tym roku i 2024. Planujemy też realizować przygotowaną dokumentację projektową, czyli dokończyć Grębień i zrobić część Pątnowa, a następnie rozpoczniemy budowę kanalizacji sanitarnej w Kamionce albo w Załęczu Wielkim – podsumowuje Jacek Olczyk.

fot.: Katarzyna Cieślik

Komenatrze

Polecamy!

CZTERY KOLIZJE, ALE NA SZCZĘŚCIE BEZ POSZKODOWANYCH

W miniony weekend policjanci z wieruszowskiej drogówki pracowali przy kilku kolizjach. Doprowadziły do nich niedostowanie prędkości do warunków na drodze, nieustąpienie pierwszeństwa czy jazda...

PRZEKROCZYŁ PRĘDKOŚĆ O PONAD 50 KM/H

Nieodpowiedzialnością i brawurą popisał się 43-letni kierowca citroena, który przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h. Został ukarany wysokim mandatem i punktami karnymi, na trzy...

MIELI PRZY SOBIE METAMFETAMINĘ

Dwóch mężczyzn w wieku 30 i 31 lat zatrzymali wieluńscy mundurowi w związku z podejrzeniem posiadania przez nich substancji odurzających.  Do zdarzenia doszło 3...

ZABAWA DLA DWÓCH POKOLEŃ

Babcie, dziadkowie oraz ich wnuki mieli okazję wspólnie pobawić się na imprezie zorganizowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rychłocicach. W niedzielę, 22 stycznia, w...

PIJANY 25-LATEK UDERZYŁ W PŁOT BETONOWY. WYDMUCHAŁ 3,5 PROMILA

Uszkodzone ogrodzenie i zniszczony samochód – tak zakończył swoją podróż kompletnie pijany kierowca seata. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 25-latka 3,5 promila alkoholu. Teraz...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ