Strona główna Pątnów PRACE JUŻ ZA PÓŁMETKIEM

PRACE JUŻ ZA PÓŁMETKIEM

W grudniu 2022 roku, zgodnie z założeniami, nastąpił częściowy odbiór robót związanych z budową kanalizacji sanitarnej w Popowicach. Zakończenie tej inwestycji planowane jest pod koniec 2023 roku.

– W większej części została już położona sama kanalizacja sanitarna, założone są wszystkie tłocznie, częściowo również zamontowano przyłącza – wymienia wykonane prace w Popowicach Jacek Olczyk, wójt gminy Patnów.

– Równolegle trwają prace z przebudową krótkiego odcinka tłocznego w Kadłubie, aby móc włączyć się z tą kanalizacją do oczyszczalni miejskiej. Pod koniec tego roku powinien nastąpić rozruch i pierwsza kanalizacja na terenie gminy Pątnów powinna zacząć funkcjonować.

Na początku grudnia 2022 roku nastąpił częściowy odbiór robót w Popowicach. Wykonawcą zadania jest firma RPM z Lublińca. Gmina Pątnów na realizację tego zadania pozyskała dofinansowanie z Polskiego Ładu w wysokości 6 mln 330 tys. zł, a łączny koszt prac wyniesie 10 mln 448 tys. 889 zł.

– Liczę, że prawie wszyscy mieszkańcy przyłączą się do kanalizacji, szczególnie, że przed rozpoczęciem inwestycji była robiona analiza, z mieszkańcami były uzgadniane przyłącza na ich posesjach i nie było z tym jakiegoś większego problemu – podkreśla włodarz.

Popowice to pierwsza wioska w gminie Pątnów, która pod koniec lat 70-tych została profesjonalnie zwodociągowana, a teraz jako pierwsza będzie miała wybudowaną kanalizację.

– Utrudnień nie ma wielkich, bo zawsze są przejazdy. Najbardziej baliśmy się o czas żniw, ale  prace rozpoczęły się po żniwach – przyznaje Ryszard Nowak, sołtys Popowic i radny gminy Pątnów.

– Teraz robione są przekopy boczne, więc pół drogi jest zajęte, a pół wolne, montowane są studzienki. Już półtorej kilometra kanalizacji jest wykonane, więc ponad połowa. Warunki sprzyjają, więc wszystko idzie w dobrym tempie. Raczej wszyscy podłączą się do kanalizacji, ale niektórzy trochę później, jak np. mieszkańcy nowych domów, którzy najpierw wykorzystają założone uczciwe tzw. przydomówki.

Sołtys liczy, że po budowie kanalizacji w Popowicach ruszy wyczekiwany remont drogi powiatowej, na którą powstał już projekt. Zakłada budowę dwumetrowego chodnika ze ścieżką, ułożenie sześciometrowego asfaltu, utwardzenie poboczy, wykonanie zjazdów na pola i posesje. Jeśli udałoby się pozyskać wysokie dofinansowanie na to zadanie z Polskiego Ładu, powiat i gmina nie nadszarpnęły swoich budżetów, w których uwzględnione jest wiele inwestycji.

– W ciągu miesiąca, najpóźniej dwóch zostanie ogłoszony przetarg na budowę kanalizacji w Józefowie i dużej części w Grębieniu, a na ten cel mamy środki, blisko 3 mln 300 tys. zł, z PROW-u. Zobaczymy, jaka będzie kwota po przetargu, ale trzeba będzie coś dołożyć na pewno. Będziemy to zadanie realizować w tym roku i 2024. Planujemy też realizować przygotowaną dokumentację projektową, czyli dokończyć Grębień i zrobić część Pątnowa, a następnie rozpoczniemy budowę kanalizacji sanitarnej w Kamionce albo w Załęczu Wielkim – podsumowuje Jacek Olczyk.

fot.: Katarzyna Cieślik

Komenatrze

Polecamy!

KWIETNE DYWANY NA BOŻE CIAŁO W WIEWCU

Uczniowie klas IV-VIII zaangażowali się w przygotowanie kwietnych dywanów, które są prawdziwym rarytasem kulturowym w naszej okolicy. Dziś w Boże Ciało, jedno z większych świąt...

PROWADZIŁ SAMOCHÓD Z CZTEREMA PROMILAMI

W poniedziałek (5 czerwca) funkcjonariusze kłobuckiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę, który w terenie zabudowanym poruszał się z prędkością 79 km/h. Podczas rozmowy policjanci...

4000 ZŁOTYCH MANDATU DLA PIJANEGO ROWERZYSTY

W poniedziałek (5 czerwca) na drodze wojewódzkiej nr 482 doszło do zderzenia rowerzysty z samochodem osobowym. Sytuacja miała miejsce w Łasku na ul. Warszawskiej....

DWÓR W OŻAROWIE WRÓCIŁ DO DAWNEGO WYGLĄDU

  Po ponad dwóch latach renowacji, Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie znów udostępniane jest zwiedzającym. Mogą oni zobaczyć, jak dużo w trakcie tych prac tu...

PRZYSZŁE MAMY WYSŁUCHAŁY WIELU CIEKAWYCH WYKŁADÓW

Po raz drugi z inicjatywy rezydentek pracujących na wieluńskiej ginekologii odbyła się konferencja „Zdrowa mama, zdrowe dziecko”. 1 czerwca przyszłe mamy w salonie „Terjan”...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ