Strona główna Pajęczno Pracownicy policji masowo poszli na zwolnienia

Pracownicy policji masowo poszli na zwolnienia

Od niemal tygodnia mundurowi z naszego terenu, podobnie jak w całym kraju, muszą sobie radzić niemal bez wsparcia pracowników cywilnych. Ci ostatni masowo korzystają ze zwolnień chorobowych. To forma protestu przeciw zbyt niskim uposażeniom. W Pajęcznie zatrudnionych jest 17 cywilów, w pracy stawia się jeden, w Wieluniu 20 osób poszło na chorobowe, to 12 proc. wszystkich zatrudniony w jednostce (ogółem cywile to 15 proc. wszystkich zatrudnionych), podobnie jest w Wieruszowie.

Zajmują sią administracją, kadrami, informatyką, zaopatrzeniem, są technikami – pracownicy cywilni  mają etaty niemal w każdym pionie, wspomagając mundurowych. Mimo to pomijani są przy wzroście wynagrodzeń.

– Chcemy, aby nasz pensje zostały zrównane z pensjami innych pracowników budżetówki – podaje przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Policji z okręgu pajęczańskiego.

Teraz zatrudnieni w komendach zarabiają mniej niż np. cywile pracujący w straży pożarnej czy Krajowej Administracji Skarbowej.

Związki zawodowe mają świadomość, że o podwyżki muszą walczyć jesienią, kiedy układany jest budżet. Inaczej rząd nie zapewni odpowiedniego finansowania Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, przez co o wzroście uposażeń muszą zapomnieć na kolejny rok.

Jak podaje przewodnicząca z Pajęczna, dochodzi do sytuacji, że pracownicy z 20-letnim stażem zarabiają po 2300 – 2400 zł na miesiąc. Tymczasem wykonują często te same obowiązki co mundurowi, którzy mają znacznie wyższe wpływy na konta.

– Podwyżki oferowane przez MSWiA to 160 zł brutto od stycznia 2022 r. i 328 zł zagwarantowane w ustawie modernizacyjnej policji w rozłożeniu na cztery lata, co daje 80 zł brutto w skali roku – podaje przewodnicząca.

Kobieta zwraca uwagę, że od nowego roku wzrośnie pensja minimalna, więc osoby, które zarabiają najniższą, a takie to większość obsady cywilnej w Pajęcznie, i tak muszą dostać obligatoryjnie podwyżkę.

– Podobne propozycje spowodują, że dalej będziemy grupą zawodową najniżej zarabiających w tzw. budżetówce – podaje jedna z pracownic KPP w Pajęcznie.

– Dla porównania odbiegamy o 1,5 tys. zł do 3 tys. zł od pozostałych grup zawodowych w naszym resorcie i sferze budżetowej. Chcemy tylko wyrównania tych dysproporcji.

Walczący o podwyżki nie ukrywają swojego zniesmaczenia faktem, że w Ustawie o policji wymieni się tylko policjantów, psy i policyjne konie, a o cywilach nie ma ani słowa.

„Policjanci, konie, psy… A gdzie my?” – pytają na banerach protestujący.

– Czy środki mogą być również przeznczone dla pracowników cywilnych policji, którzy np. zajmują się bezpieczeństwem ruchu drogowego – zastanawiał się na mównicy sejmowej poseł Lewicy, Jan Szopiński, podczas dyskusji nad zmianami w prawie o ruchu drogowym.

W piątek, 8 października, pracownicy cywilni przyszli na swoje stanowiska pracy ubrani od stóp do głów w czerń. Od poniedziałku  wielu z nich korzysta ze zwolnień chorobowych.

Policjanci zapewniają, że mimo wszystko jednostki funkcjonują tak jak zwykle.

– Czynności administracyjno-biurowe nie uległy zakłóceniu – podkreśla asp.sztab. Damian Pawlak, oficer prasowy KPP w Wieruszowie.

– Należy pamiętać, że pracownicy cywilni nie stanowią trzonu komendy, a tylko wspomagają czynności mundurowych – podaje asp. Marcin Pawełoszek, rzecznik prasowy KPP w Pajęcznie.

Również w wieluńskiej komendzie mundurowi sobie radzą.

– Pracownicy cywilni są zastępowani przez funkcjonariuszy, którzy mogą realizować ich codzienne obowiązki – informuje st.asp. Katarzyna Grela, rzecznik prasowy KPP w Wieluniu.

– Ciągłość pracy jest zachowana, a ich nieobecność nie powoduje poważniejszych utrudnień w funkcjonowaniu jednostki.

fot.: Sławomir Rajch

Komenatrze

Poprzedni artykułKu wolności
Następny artykułDrożyzna na stacjach i w sklepach

Polecamy!

NA FERIACH ROZMAWIALI O BEZPIECZENSTWIE NAJMŁODSZYCH

Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie również podczas ferii prowadzili działania prewencyjne wśród najmłodszych. Odwiedzili Dom Wczasów Dziecięcych w Głazie (gm. Galewice), gdzie...

NA AUKCJĘ DLA JASIA TRAFIŁA LITOGRAFIA ŚWIATOWEJ SŁAWY MALARZA

Zespół „Trębaczewianie” wystawił na licytację litografię znanego malarza i rzeźbiarza, Wojciecha Siudmaka. Artysta podarował swoje dzieło wiedząc, że po sprzedaży, wesprze zbiórkę dla Jasia...

BUDOWA IDZIE W EKSPRESOWYM TEMPIE

W Czerkiesach  powstaje świetlica wiejska. W odróżnieniu od innych sołectw, które decydują się zazwyczaj na skromne drewniane altany, tutejsi mieszkańcy postanowili zbudować murowany, solidny...

ARESZT DLA MŁODEGO OSZUSTA

W ubiegłą środę (25 stycznia) dyżurny bełchatowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o oszustwie, którego ofiarą padł 92-letni mieszkaniec powiatu bełchatowskiego. Zmanipulowany przez przestępców mężczyzna spakował...

PRZEWOŻONY ŁADUNEK ZNALAZŁ SIĘ W ROWIE

Na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 74 z drogą wojewódzką nr 482 w Walichnowach doszło do niecodziennego zdarzenia. 28-letni kierujący zespołem pojazdów nie zabezpieczył przewożonego...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ