Strona główna Pajęczno Pracownicy policji masowo poszli na zwolnienia

Pracownicy policji masowo poszli na zwolnienia

Od niemal tygodnia mundurowi z naszego terenu, podobnie jak w całym kraju, muszą sobie radzić niemal bez wsparcia pracowników cywilnych. Ci ostatni masowo korzystają ze zwolnień chorobowych. To forma protestu przeciw zbyt niskim uposażeniom. W Pajęcznie zatrudnionych jest 17 cywilów, w pracy stawia się jeden, w Wieluniu 20 osób poszło na chorobowe, to 12 proc. wszystkich zatrudniony w jednostce (ogółem cywile to 15 proc. wszystkich zatrudnionych), podobnie jest w Wieruszowie.

Zajmują sią administracją, kadrami, informatyką, zaopatrzeniem, są technikami – pracownicy cywilni  mają etaty niemal w każdym pionie, wspomagając mundurowych. Mimo to pomijani są przy wzroście wynagrodzeń.

– Chcemy, aby nasz pensje zostały zrównane z pensjami innych pracowników budżetówki – podaje przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Policji z okręgu pajęczańskiego.

Teraz zatrudnieni w komendach zarabiają mniej niż np. cywile pracujący w straży pożarnej czy Krajowej Administracji Skarbowej.

Związki zawodowe mają świadomość, że o podwyżki muszą walczyć jesienią, kiedy układany jest budżet. Inaczej rząd nie zapewni odpowiedniego finansowania Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, przez co o wzroście uposażeń muszą zapomnieć na kolejny rok.

Jak podaje przewodnicząca z Pajęczna, dochodzi do sytuacji, że pracownicy z 20-letnim stażem zarabiają po 2300 – 2400 zł na miesiąc. Tymczasem wykonują często te same obowiązki co mundurowi, którzy mają znacznie wyższe wpływy na konta.

– Podwyżki oferowane przez MSWiA to 160 zł brutto od stycznia 2022 r. i 328 zł zagwarantowane w ustawie modernizacyjnej policji w rozłożeniu na cztery lata, co daje 80 zł brutto w skali roku – podaje przewodnicząca.

Kobieta zwraca uwagę, że od nowego roku wzrośnie pensja minimalna, więc osoby, które zarabiają najniższą, a takie to większość obsady cywilnej w Pajęcznie, i tak muszą dostać obligatoryjnie podwyżkę.

– Podobne propozycje spowodują, że dalej będziemy grupą zawodową najniżej zarabiających w tzw. budżetówce – podaje jedna z pracownic KPP w Pajęcznie.

– Dla porównania odbiegamy o 1,5 tys. zł do 3 tys. zł od pozostałych grup zawodowych w naszym resorcie i sferze budżetowej. Chcemy tylko wyrównania tych dysproporcji.

Walczący o podwyżki nie ukrywają swojego zniesmaczenia faktem, że w Ustawie o policji wymieni się tylko policjantów, psy i policyjne konie, a o cywilach nie ma ani słowa.

„Policjanci, konie, psy… A gdzie my?” – pytają na banerach protestujący.

– Czy środki mogą być również przeznczone dla pracowników cywilnych policji, którzy np. zajmują się bezpieczeństwem ruchu drogowego – zastanawiał się na mównicy sejmowej poseł Lewicy, Jan Szopiński, podczas dyskusji nad zmianami w prawie o ruchu drogowym.

W piątek, 8 października, pracownicy cywilni przyszli na swoje stanowiska pracy ubrani od stóp do głów w czerń. Od poniedziałku  wielu z nich korzysta ze zwolnień chorobowych.

Policjanci zapewniają, że mimo wszystko jednostki funkcjonują tak jak zwykle.

– Czynności administracyjno-biurowe nie uległy zakłóceniu – podkreśla asp.sztab. Damian Pawlak, oficer prasowy KPP w Wieruszowie.

– Należy pamiętać, że pracownicy cywilni nie stanowią trzonu komendy, a tylko wspomagają czynności mundurowych – podaje asp. Marcin Pawełoszek, rzecznik prasowy KPP w Pajęcznie.

Również w wieluńskiej komendzie mundurowi sobie radzą.

– Pracownicy cywilni są zastępowani przez funkcjonariuszy, którzy mogą realizować ich codzienne obowiązki – informuje st.asp. Katarzyna Grela, rzecznik prasowy KPP w Wieluniu.

– Ciągłość pracy jest zachowana, a ich nieobecność nie powoduje poważniejszych utrudnień w funkcjonowaniu jednostki.

fot.: Sławomir Rajch

Komenatrze

Poprzedni artykułKu wolności
Następny artykułDrożyzna na stacjach i w sklepach

Polecamy!

67-LATKA PRZYGNIÓTŁ CIĄGNIK. ROLNIK NIE ŻYJE

Mężczyzna zginął podczas prac polowych w Woli-Chojnata, w gminie Biała Rawska (woj. łódzkie). Ciągnik, którym kierował, przewrócił się i przygniótł go. Rolnik zmarł na...

UWAŻAJCIE NA OSZUSTÓW. NOWA METODA „NA WĘGIEL”

Oszuści posuwają się do coraz to nowych metod swojego działania. Za nową metodę oszustwa obrali sobie węgiel. Obecnie jest to towar drogi i deficytowy....

OBYWATELSKIE ZATRZYMANIE PIJANEGO KIEROWCY

Każdego dnia policyjne patrole zatrzymują kolejne osoby, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Podobna sytuacja miała miejsce na drodze powiatowej Słok – Bełchatów. Tym razem...

USZKODZIŁ SAMOCHÓD SĄSIADCE. GROZI MU PIĘĆ LAT WIĘZIENIA!

Sąsiedzkie konflikty mają przeróżne odsłony. W Złoczewie policja zatrzymała 35-letniego mężczyznę, który kosząc trawnik, celowo uderzył kosą spalinową w przedni zderzak zaparkowanego auta swojej sąsiadki, z...

O RADNYCH, CO MAJĄ MOC NIESŁYCHANĄ – komentarz

O rany, słuchajcie tego wszystkie stany! Radna Miejska z Rzeszowa złożyła interpelacje, żeby w mieście był Starbucks. Dla tych, co nie ogarniają wyjaśniam, że...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ