Strona główna Wierzchlas PRAWIE JAK W BETLEJEM

PRAWIE JAK W BETLEJEM

Wydaje się, że do kalendarza wydarzeń artystycznych gminy Wierzchlas wpisała się nowa impreza. Jest nią Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Mierzycach. Po raz pierwszy odbył się on w środę 4 stycznia.

– Do zrobienia takiej imprezy zainspirował nas Przegląd Pieśni i Wierszy Patriotycznych organizowany od kilku lat w Wierzchlesie – wyjaśnia Małgorzata Grajoszek, dyrektorka Zespołu w Mierzycach. – Dzieci ze wszystkich szkół i przedszkoli z gminy mogą tam zaprezentować swoje talenty. Dlatego też chcieliśmy, aby coś podobnego zaistniało u nas. Jako temat wybraliśmy kolędy i pastorałki, bo okres Bożego Narodzenia to czas, kiedy zło ucieka po kątach, a dobro pokazuje swoją twarz.

Propozycja okazała się tak atrakcyjna, że w pierwszym przeglądzie udział wzięło około stu przedszkolaków i uczniów ze wszystkich placówek oświatowych działających na terenie gminy. Wykonawcy przygotowywali się do tych prezentacji muzycznych sumiennie przez dłuższy czas. I to nie tylko wokalnie. A świadczą o tym chociażby ich piękne stroje, w których śpiewali.

Każda z występujących grup lub soliści wykonali po jednej kolędzie albo pastorałce.

Oprócz młodych wokalistów, w przeglądzie udział wziął również Zespół Obrzędowo – Śpiewaczy z Mierzyc ze swoim instruktorem Piotrem Sitarskim. Przy jego akompaniamencie, panie zaśpiewały cztery utwory.

– Zaprezentowałyśmy takie mniej znane, nieobsłuchane jeszcze pastorałki – mówi Katarzyna Papierkowska, członkini zespołu. – Jedna z nich „Gwałtu, gwałtu pastuszkowie” pochodzi z okolic Wielunia. Wykonałyśmy ją naszą gwarą. Bardzo chętnie przyjęłyśmy zaproszenie na ten przegląd, bo ze szkołą już od dawna współpracujemy. Organizowałyśmy tu na przykład warsztaty na tematy bożonarodzeniowe, wielkanocne, czy dożynkowe. Brała w nich udział cała szkoła.

Impreza miała bardzo bogatą oprawę. Jeszcze przed wokalnymi popisami, uczniowie mierzyckiej szkoły wystawili jasełka.

– Chciałem wam bardzo podziękować za to, że pokazaliście w tym widowisku, iż Pana Boga nie trzeba szukać gdzieś tam wysoko, nie trzeba poznawać, zaglądając do mądrych książek – mówił wzruszony ksiądz proboszcz Sebastian Wyrozumski. – Pana Boga odnajduje się w sercu.

Przegląd spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności, która po brzegi wypełniła salę gimnastyczną. Wśród gości obecni byli m. in. wójt Leszek Gierczyk, radni gminni, sołtys Tadeusz Ignasiak, dyrektorzy szkół, Sławomir Spychała – komendant gminny OSP, Sławomir Stępień – leśniczy Leśnictwa Mierzyce i oczywiście rodzice.

– Myślę, że przegląd kolęd i pastorałek dostarczył nam wiele wzruszeń – podsumowuje wydarzenie Małgorzata Grajoszek. – Dzieci pokazały swoje talenty, integrowały się. I jeśli nie będzie epidemii, czy innych nieprzewidywalnych przeszkód, to spotkamy się za rok.

Fot.: Elżbieta Wodecka

Komenatrze

Polecamy!

Z TALLINA WRÓCIŁ Z MEDALEM. ĆWICZY W STRZELNICY SPORTOWEJ W SULMIERZYCACH

Wiktor Blada z Wolicy w gminie Kleszczów, wrócił z Mistrzostw Europy z brązowym medalem. Wywalczył go w kategorii juniorzy, wraz z dwójką kolegów, startując w konkurencji pistolet pneumatyczny na 10 m. To wielki sukces młodego pistoleciarza, na co dzień szlifującego swoje umiejętności na Strzelnicy Sportowej w Sulmierzycach.

SOŁTYSI DOCENIENI ZA TRUD I ZAANGAŻOWANIE

O tym, że sołtysi pełnią ważną rolę w życiu lokalnej społeczności nikogo przekonywać nie trzeba. Wie to również i bardzo docenia ich zaangażowanie wójt...

NIE USTĄPIŁ PIERWSZEŃSTWA, SKASOWAŁ WÓZ

Do kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych doszło 31 marca, w Pajęcznie, na skrzyżowaniu ul. Długiej z ul. Okólną. Na szczęście nikt nie odniósł...

POWOŁALI MDP I DYSKUTOWALI O ORGANIZACJI JUBILEUSZU JEDNOSTKI

W całym regionie odbywają się walne zebrania sprawozdawcze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Takowe miało miejsce także w Makowiskach, w gminie Pajęczno. Zarząd wraz z członkami...

WJECHAŁ NA TORY, GDY PODNOSIŁY SIĘ ROGATKI. ZAPŁACI WYSOKI MANDAT!

Niecierpliwość nie popłaca! Przekonał się o tym 68-letni kierowca w Oleśnie, który zignorował sygnalizator świetlny i wjechał na przejazd kolejowy, gdy podnosiły się rogatki....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ