Wzrok to jeden ze zmysłów ludzkich, często bardzo niedoceniany. Niektórzy umiejętność dobrego widzenia traktują jako normę. Jednak wcale tak nie musi być, czy ktoś zastanawiał się kiedyś, jak byłoby przestać widzieć albo widzieć dużo słabiej? Dlaczego warto badać wzrok i czy rzeczywiście jest to dla nas tak istotne oraz o tym czy badanie wzroku może być stresujące opowiada optometrystka mgr inż. Patrycja Śliwińska-Jakubczyk ze ,,Świata Oczu” w Pajęcznie.
Wzrok dostarcza do naszego mózgu około 80 proc. informacji z otoczenia, jest to najważniejszy zmysł, bez którego codzienność okazałaby się dla wielu osób dużo bardziej skomplikowana. Dlatego warto o niego regularnie dbać.
– Osoby dorosłe badanie wzroku powinny przechodzić raz na dwa lata, dzieci i seniorzy raz na rok – podkreśla mgr inż. Patrycja Śliwińska-Jakubczyk z Centrum Optyczno-Okulistycznego ,,Świat Oczu” w Pajęcznie przy ul. Kościuszki 19B.
– Kto z Państwa bada się regularnie? A może wy jesteście systematyczni, ale znacie kogoś kto nigdy nie był na badaniu wzroku? Często w swojej pracy słyszę, że dzieci nie są badane, ponieważ są za małe albo po co badać wzrok skoro „dobrze” widzę? Każda osoba powinna badać się profilaktycznie, a gdy sami zauważamy coś niepokojącego, należy zgłosić się na badanie najszybciej, jak to możliwe.
Badania wzroku nie należy się obawiać, często stres przed badaniem wywołany jest niepewnością, co nas czeka za drzwiami gabinetu. Pełne i profesjonalne badanie wzroku składa się ze sprawdzenia ostrości wzroku oraz funkcji wzrokowych, wyznaczenia wady refrakcji, oceny w jakim stanie jest przedni i tylny odcinek gałki ocznej oraz z pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Takie badanie trwa zazwyczaj około 30 minut i właśnie w tym czasie można się dowiedzieć najistotniejszych informacji o swoim układzie wzrokowym.
– Idąc na badanie wzroku, należy sprawdzić, kto będzie je przeprowadzał. Specjalistami, którzy zbadają Państwa wzrok są lekarze okuliści i optometryści, oba zawody mają nadawane indywidualne numery, które każdy pacjent w łatwy sposób może sprawdzić.
– Kto z Państwa przynajmniej raz w życiu nie zobaczył dumnego szyldu z napisem „Komputerowe badanie wzroku”? Brzmi nowocześnie, prawda? Ten cudowny komputer to nic innego jak autorefraktometr, urządzenie, które może pomagać specjaliście w gabinecie we wstępnej ocenie wady wzroku, ale absolutnie na podstawie wydruku z autorefraktometru nie można wykonać okularów. Urządzenie to nie jest idealne, a układ akomodacji naszego oka w bardzo łatwy sposób może oszukać to urządzenie (często pacjent nie jest świadomy owego oszustwa).
Centrum Optyczno-Okulistyczne ,,Świat Oczu” to miejsce, gdzie bez wątpienia profesjonaliści zadbają o oczy każdego pacjenta. Gabinet jest wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt, dzięki któremu profesjonaliści nie tylko ocenią wadę wzroku, ale również zbadają bardzo dokładnie dno oka.
– W ostatnim czasie nasz zakres usług wzbogacił się o możliwość wykonywania specjalistycznych badań, takich jak OCT czy Angio-OCT, dzięki którym diagnozujemy choroby, takie jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatię cukrzycową. Wykonujemy również topografię rogówki – badanie istotne przy diagnostyce stożka rogówki oraz podczas doboru specjalistycznych soczewek kontaktowych, oraz biometrię oka – badanie, które ułatwia ocenę progresji krótkowzroczności u dzieci.
– Nasi specjaliści pomogą w zakresie doboru nowych okularów, soczewek kontaktowych (również specjalistycznych), terapii widzenia, diagnostyki chorób oczu.
W ,,Świecie Oczu”, zaraz po badaniu, jest możliwość zrealizowania recepty okularowej. Zapewniony jest ogromny wybór opraw okularowych oraz najwyższej jakości soczewek okularowych.