Strona główna Pajęczno PROFILAKTYKA CZERNIAKA W ŁÓDZKIEM Z FUNDUSZAMI EUROPEJSKIMI

PROFILAKTYKA CZERNIAKA W ŁÓDZKIEM Z FUNDUSZAMI EUROPEJSKIMI

Choroby nowotworowe od wielu lat stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów mieszkańców województwa łódzkiego. Szczególne niebezpieczeństwo stanowią nowotwory skóry, w tym czerniak złośliwy, na którego choruje coraz więcej osób. Wykrycie raka skóry we wczesnym stadium rozwoju choroby znacznie zwiększa szansę na wyleczenie pacjenta i daje możliwość powrotu do pełnego zdrowia. Stąd Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego organizuje kolejny konkurs na dofinansowanie do programów profilaktycznych.

Ogłoszony konkurs dotyczy projektów, które zajmują się chorobami nowotworowymi skóry ze szczególnym uwzględnieniem czerniaka złośliwego. Konkurs jest przeznaczony do podmiotów województwa łódzkiego.

Profilaktyka jest najważniejsza

Czerniak złośliwy jest najbardziej niebezpieczną odmianą raka skóry – ten nieprzewidywalny nowotwór charakteryzuje się szybkim wzrostem, a także wczesnymi i licznymi przerzutami, co bardzo utrudnia jego leczenie. Dlatego też tak ważne jest rozpoznanie go w początkowej fazie choroby i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Znajomość podstawowych zasad ochrony skóry przed promieniowaniem UV, szczególnie podczas letnich miesięcy, zmniejsza ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego. Warto więc promować dbanie o skórę i pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, gdy spędzamy coraz więcej czasu na słońcu.

W ramach profilaktyki równie istotnym działaniem jest dostęp do badań diagnostycznych. Pozwalają one na wczesnym etapie wykluczyć czerniaka złośliwego lub, w przypadku wykrycia zmian nowotworowych, umożliwiają pojęcie natychmiastowego leczenia. Szybka diagnoza daje większe szanse na całkowite wyleczenie pacjenta i szybszy powrót do normalnego życia.

Konkurs na dofinansowanie projektów profilaktycznych jest skierowany przede wszystkim do podmiotów, które zajmują się promowaniem działań edukacyjnych, diagnostycznych, oraz świadomościowych dotyczących nowotworów skóry w województwie łódzkim. Zaliczamy do nich w szczególności:

  • jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne oraz utworzone przez nie podmioty,
  • podmioty wykonujące działalność leczniczą wskazane w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej,
  • instytucje naukowe,
  • jednostki badawczo-rozwojowe,
  • organizacje pozarządowe,
  • podmioty ekonomii społecznej, legitymujące się doświadczeniem w świadczeniu usług stanowiących zakres projektu.

Z udziału w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski wyłączone są osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub oświatowej na podstawie przepisów odrębnych.

Należy również spełnić wymogi wynikające ze szczegółowych kryteriów dostępu obowiązujących dla konkursu, a niezbędne informacje można uzyskać na stronie www.rpo.lodzkie.pl w zakładce nabory wniosków: https://tiny.pl/9zgfj.

Wnioski o dofinansowanie do programów profilaktyki nowotworów skóry można składać od 30 czerwca br. od godz. 00:00 do 7 lipca br. do godz. 14:00 za pośrednictwem generatora wniosków dostępnego na stronie internetowej efs-fundusze.lodzkie.pl. Jest to jedyny sposób zgłoszenia projektu do konkursu – wnioski złożone w innej formie nie będą brane pod uwagę. Po założeniu swojego konta w generatorze, wnioskodawca może rozpocząć wypełnianie formularza o unijne dofinansowanie do swojego projektu. Rozstrzygnięcie programu profilaktyki nowotworów skóry jest przewidywane na wrzesień/październik 2022 r.

Fundusze Europejskie na pomoc powiatowi wieluńskiemu

„Program profilaktyki nowotworów skóry ze szczególnym uwzględnieniem czerniaka złośliwego dla mieszkańców województwa łódzkiego” to kolejna odsłona programu polityki zdrowotnej w Łódzkiem. Wcześniejsza edycja konkursu, która odbyła się pod koniec zeszłego roku, wyodrębniła 5 podmiotów działających na terenie województwa łódzkiego, które otrzymały dofinansowanie do swojej działalności z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. W tej edycji konkursu Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przeznaczy blisko milion złotych dofinansowania ze środków unijnych.

W powiecie wieluńskim dotacje z Funduszy Europejskich zostały także przeznaczone m.in. na zakup aparatury medycznej i wyposażenia oraz przebudowę części pomieszczeń SOR-u w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Wieluniu. Cały projekt wyniósł ponad 12 milionów złotych, z czego blisko 6 milionów złotych zostało dofinansowanych z Funduszy Europejskich. Wsparcie ze środków unijnych w działaniach na rzecz poprawy zdrowia mieszkańców powiatu wieluńskiego znacząco przyczynia się do wzrostu jakości otrzymywanej pomocy doraźnej, a także szybkiego reagowania na nagłe wypadki występujące w regionie.

Komenatrze

Polecamy!

ZIGNOROWAŁ SYGNALIZACJĘ ŚWIETLNĄ. ZAPŁACI WYSOKI MANDAT!

W sobotę (28 stycznia) na skrzyżowaniu ulic Sieradzkiej i Głowackiego w Wieluniu doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Z informacji przekazanych przez służby...

41-LATKA NIE USTĄPIŁA PIERWSZEŃSTWA. SĄ DWIE POSZKODOWANE

Do groźnego zdarzenia drogowego doszło 31 stycznia, po godz. 7:00, na skrzyżowaniu ulicy Piłsudskiego z ulicą Mickiewicza w Działoszynie. Ze wstępnych ustaleń pajęczańskich policjantów drogówki...

PROWADZIŁ SAMOCHÓD POD WPŁYWEM THC. TO NIE KONIEC JEGO KŁOPOTÓW!

W sobotni wieczór (28 stycznia) funkcjonariusze kłobuckiej drogówki podczas patrolu zatrzymali do kontroli samochód, kierowany przez 26-letniego mieszkańca powiatu lublinieckiego. W trakcie procedur policjanci...

DWÓCH PIJANYCH KIEROWCÓW ZATRZYMANYCH DZIEŃ PO DNIU

Surowych wyroków mogą się spodziewać mężczyźni, którzy postanowili kierować wozami po spożyciu alkoholu. 43-latek został zatrzymany 28 stycznia w Józefowie (gm. Czastary). Przewoził wtedy...

ON ODPOWIE ZA POSIADANIE NARKOTYKÓW, ONA ZA HANDEL NIMI

Wieluńscy policjanci zatrzymali 31-latka, który miał przy sobie narkotyki. Zatrzymali również 41-letnią kobietę, która mu je sprzedawała. Oboje usłyszeli już zarzuty z ustawy o...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ