Strona główna Wiadomości PROKURATURA WSZCZĘŁA ŚLEDZTWO. OKRASIE MOŻE GROZIĆ WIĘZIENIE

PROKURATURA WSZCZĘŁA ŚLEDZTWO. OKRASIE MOŻE GROZIĆ WIĘZIENIE

Prokuratura Rejonowa w Poddębicach wszczęła śledztwo w sprawie legalności umowy, jaką burmistrz Paweł Okrasa zawarł z kancelarią adwokacką. Chodzi o zlecenie opiewające na kwotę 150 tys. zł, za które prawnicy mieli reprezentować ratusz w sporze ze Starostwem Powiatowym w Wieluniu. Prokuratura zbada czy Paweł Okrasa dopuścił się czynu z artykułu 231 paragraf 1 Kodeksu Karnego. Jeśli tak, może mu grozić do trzech lat więzienia.

Art. 231 KK, Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, paragraf 1 brzmi następująco:

”Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Przypominamy, że pomiędzy Gminą Wieluń a Starostwem Powiatowym w Wieluniu toczy się proces. Pomimo wątpliwości miejskich radnych, czy sprawa w ogóle jest do wygrania, szef wieluńskiego ratusza postanowił zatrudnić kancelarię prawną, wydając na ten cel grubą kasę. Bez wiedzy radnych, a także swoich podwładnych, a nawet bez kontrasygnaty skarbnika, Paweł Okrasa podpisał zlecenie, opiewające na kwotę 150 tys. zł, choć w budżecie na cele procesowe przeznaczono tylko 100 tys. zł.

W związku z tym radni z zespołu kontrolnego komisji rewizyjnej postanowili o sprawie zawiadomić Rzecznika Dyscypliny Publicznej przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Ich zdaniem Okrasa naruszył dyscyplinę finansów, zaciągając zobowiązanie bez pokrycia, nie ujęte w planie. Podkreślają też, że wybór konkretnej kancelarii prawnej nie był przypadkiem, bo Paweł Okrasa miał sam im powiedzieć, że z kancelarią, z którą podpisał zlecenie, powiązany jest jego znajomy, jednocześnie dyrektor jednej z wieluńskich firm.

W protokole kontrolnym czytamy: „Burmistrz sam przyznaje, że pominął wszystkich pracowników merytorycznych i postawił się w roli eksperta. Jest to działanie nieodpowiedzialne i naganne, niezabezpieczające w żaden sposób interesów Gminy i jej finansów. Umowa została podpisana bez zachowania jakichkolwiek instrukcji, bez wiedzy pracowników merytorycznych, bez kontrasygnaty Skarbnika, bez zgody  Rady Miejskiej na taką kwotę, bez sprawdzenia przez Radcę Prawnego, bez zabezpieczenia środków w budżecie”.

Podsumowując, komisja rewizyjna wskazała, że Paweł Okrasa w czasie wykonywania obowiązków burmistrza naruszył podstawowe zasady gospodarowania majątkiem publicznym.

A co na to wszystko burmistrz? Przekonuje, że informację o wszczęciu postępowania przyjął ze spokojem, a nawet się z tego ucieszył.

– Ja komisję rewizyjną zachęcałem, żeby komisja złożyła donos do prokuratury. To jest obiektywna instytucja, która stwierdzi czy były naruszenia, czy ich nie było – mówi reporterowi „Kulis …” Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia.

Co ważne postępowanie prokuratorskie toczy się w sprawie, a nie przeciwko komukolwiek. Prokuratura zbada czy Paweł Okrasa dopuścił się czynu z artykułu 231 paragraf 1 Kodeksu Karnego. Jeśli tak, zostanie mu postawiony zarzut i może mu grozić nawet do trzech lat więzienia. Ale tego włodarz miasta się nie obawia. Jest spokojny.

– Proszę pana… – śmieje się Paweł Okrasa.

– Nie boję się, absolutnie się nie boję. Absolutnie!- kończy.

fot.: Sławomir Rajch

Komenatrze

Polecamy!

ZIGNOROWAŁ SYGNALIZACJĘ ŚWIETLNĄ. ZAPŁACI WYSOKI MANDAT!

W sobotę (28 stycznia) na skrzyżowaniu ulic Sieradzkiej i Głowackiego w Wieluniu doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Z informacji przekazanych przez służby...

41-LATKA NIE USTĄPIŁA PIERWSZEŃSTWA. SĄ DWIE POSZKODOWANE

Do groźnego zdarzenia drogowego doszło 31 stycznia, po godz. 7:00, na skrzyżowaniu ulicy Piłsudskiego z ulicą Mickiewicza w Działoszynie. Ze wstępnych ustaleń pajęczańskich policjantów drogówki...

PROWADZIŁ SAMOCHÓD POD WPŁYWEM THC. TO NIE KONIEC JEGO KŁOPOTÓW!

W sobotni wieczór (28 stycznia) funkcjonariusze kłobuckiej drogówki podczas patrolu zatrzymali do kontroli samochód, kierowany przez 26-letniego mieszkańca powiatu lublinieckiego. W trakcie procedur policjanci...

DWÓCH PIJANYCH KIEROWCÓW ZATRZYMANYCH DZIEŃ PO DNIU

Surowych wyroków mogą się spodziewać mężczyźni, którzy postanowili kierować wozami po spożyciu alkoholu. 43-latek został zatrzymany 28 stycznia w Józefowie (gm. Czastary). Przewoził wtedy...

ON ODPOWIE ZA POSIADANIE NARKOTYKÓW, ONA ZA HANDEL NIMI

Wieluńscy policjanci zatrzymali 31-latka, który miał przy sobie narkotyki. Zatrzymali również 41-letnią kobietę, która mu je sprzedawała. Oboje usłyszeli już zarzuty z ustawy o...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ