Strona główna Biała Protest przyniósł efekt

Protest przyniósł efekt

Po tym jak mieszkańcy Białej zablokowali drogę krajową, biegnącą przez ich wieś, przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad potraktowali w końcu miejscowych samorządowców jako partnera do rozmów. Do tej pory petycje i wnioski tutejszych o poprawę bezpieczeństwa w postaci zainstalowania urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości, były zbywane. Mimo wypadków śmiertelnych na swoje pisma otrzymywali odpowiedzi, z których wynikało, że nie ma wystraczających przesłanek, aby właśnie w tej wsi instalację umieścić. Okazuje się, że teraz są spore szanse, aby urządzenia tutaj zamontować.

W ciągu odcinka drogi krajowej biegnącej przez Białą doszło pomiędzy 1999 a 2021 r.  do 18 wypadków śmiertelnych, do pięciu z nich w ciągu ostatnich dwóch lat. W większości ofiary były mieszkańcami gminy. Z tym większym zdziwieniem tutejsi przyjmowali negatywne odpowiedzi od poszczególnych decydentów.

– Chcę wyraźnie powiedzieć, że występowaliśmy do policji , aby wskazać czy gdzieś w Polsce jest podobne natężenie zdarzeń śmiertelnych – relacjonował Aleksander Owczarek, wójt Białej.

– W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że wskazano jeszcze dwa takie odcinki dróg krajowych o długości ok. 5 km, gdzie w ciągu 12 miesięcy doszło do czterech wypadków śmiertelnych.

Po tym jak została ogłoszona lista miejsc, gdzie odcinkowy pomiar zostanie zamontowany, a Biała została umieszona na liście rezerwowej, tutejsi poczuli, że czara goryczy została przelana. Tak jak się od dawana odgrażali, wyszli na drogę.

– Wydatek na urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości to  kilkaset tysięcy złotych. 90 proc. ofiar to są mieszkańcy naszej gminy, dlatego prosimy, występujemy, apelujemy i protestujemy, by poprawić właśnie w ten sposób bezpieczeństwo – tłumaczył Owczarek.

– Trzeba naprawić złe decyzje z przeszłości.  Gdyby trasa S8 przechodziła naturalnym biegiem w okolicach Wielunia,  Bełchatowa, byłaby naturalną obwodnicą Białej i nie mielibyśmy tutaj dzisiaj problemu – zaznaczał.

Po proteście do wójta odezwali się przedstawiciele GDDKiA. Jest spora szansa, aby w miejscowości urządzenia do pomiaru zostały jednak zamontowane. Nie będzie to nowa instalacja, ale pochodząca z demontażu. Trwają jeszcze w tej sprawie szczegółowe ustalenia. GDDKiA oczekuje, aby gmina partycypowała w kosztach montażu urządzeń.

-Zadanie ma zostać wykonane w trybie nadzwyczajnym, poza unijnym projektem i listą rezerwową – podaje wójt.

– Wierzymy, że urządzenie znacznie poprawi nasze bezpieczeństwo. Kierowcy będą zmuszeni, aby zdjąć nogę z gazu.

Komenatrze

Polecamy!

PRZEDSZKOLAKI PIŁKĘ KOPALI

W Szkole Podstawowej w Konopnicy 5 czerwca został zorganizowany Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Przedszkolaków. W zawodach wystąpiło osiem drużyn.  Pierwszą powiatową imprezę sportową dla przedszkolaków...

WIELU MIESZKAŃCÓW WIELUNIA WZIĘŁO UDZIAŁ W PROCESJI Z OKAZJI BOŻEGO CIAŁA

8 czerwca obchodzona była w tym roku w kościele katolickim Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana popularnie Bożym Ciałem.  Głównym punktem obrzędowym jest...

PROCESJA BOŻEGO CIAŁA W STRÓŻY (ZDJĘCIA)

W czwartek, 8 czerwca, obchodziliśmy Boże Ciało, czyli jedno z ważniejszych świąt dla katolików. Z tej okazji w parafii św. Kazimierza w Stróży odbyła...

W ANTYRZĄDOWYM PROTEŚCIE WZIĘŁY UDZIAŁ SETKI TYSIĘCY LUDZI. NIE ZABRAKŁO MIESZKAŃCÓW ZIEMI WIELUŃSKIEJ

4 czerwca, w Warszawie, odbył się marsz, zorganizowany przez lidera opozycji, Donalda Tuska. Frekwencja prawdopodobnie zaskoczyła nawet organizatorów. W wydarzeniu wzięły udział setki tysięcy...

BYŁ NIETRZEŹWY. UDERZYŁ W LATARNIĘ ULICZNĄ

28-letni kierowca audi uderzył w latarnię uliczną znajdującą się przy ulicy Nowej w Wieruszowie. Do zdarzenia doszło w poniedziałek 5 czerwca przed godz. 23....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ