Strona główna Biała Protest przyniósł efekt

Protest przyniósł efekt

Po tym jak mieszkańcy Białej zablokowali drogę krajową, biegnącą przez ich wieś, przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad potraktowali w końcu miejscowych samorządowców jako partnera do rozmów. Do tej pory petycje i wnioski tutejszych o poprawę bezpieczeństwa w postaci zainstalowania urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości, były zbywane. Mimo wypadków śmiertelnych na swoje pisma otrzymywali odpowiedzi, z których wynikało, że nie ma wystraczających przesłanek, aby właśnie w tej wsi instalację umieścić. Okazuje się, że teraz są spore szanse, aby urządzenia tutaj zamontować.

W ciągu odcinka drogi krajowej biegnącej przez Białą doszło pomiędzy 1999 a 2021 r.  do 18 wypadków śmiertelnych, do pięciu z nich w ciągu ostatnich dwóch lat. W większości ofiary były mieszkańcami gminy. Z tym większym zdziwieniem tutejsi przyjmowali negatywne odpowiedzi od poszczególnych decydentów.

– Chcę wyraźnie powiedzieć, że występowaliśmy do policji , aby wskazać czy gdzieś w Polsce jest podobne natężenie zdarzeń śmiertelnych – relacjonował Aleksander Owczarek, wójt Białej.

– W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że wskazano jeszcze dwa takie odcinki dróg krajowych o długości ok. 5 km, gdzie w ciągu 12 miesięcy doszło do czterech wypadków śmiertelnych.

Po tym jak została ogłoszona lista miejsc, gdzie odcinkowy pomiar zostanie zamontowany, a Biała została umieszona na liście rezerwowej, tutejsi poczuli, że czara goryczy została przelana. Tak jak się od dawana odgrażali, wyszli na drogę.

– Wydatek na urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości to  kilkaset tysięcy złotych. 90 proc. ofiar to są mieszkańcy naszej gminy, dlatego prosimy, występujemy, apelujemy i protestujemy, by poprawić właśnie w ten sposób bezpieczeństwo – tłumaczył Owczarek.

– Trzeba naprawić złe decyzje z przeszłości.  Gdyby trasa S8 przechodziła naturalnym biegiem w okolicach Wielunia,  Bełchatowa, byłaby naturalną obwodnicą Białej i nie mielibyśmy tutaj dzisiaj problemu – zaznaczał.

Po proteście do wójta odezwali się przedstawiciele GDDKiA. Jest spora szansa, aby w miejscowości urządzenia do pomiaru zostały jednak zamontowane. Nie będzie to nowa instalacja, ale pochodząca z demontażu. Trwają jeszcze w tej sprawie szczegółowe ustalenia. GDDKiA oczekuje, aby gmina partycypowała w kosztach montażu urządzeń.

-Zadanie ma zostać wykonane w trybie nadzwyczajnym, poza unijnym projektem i listą rezerwową – podaje wójt.

– Wierzymy, że urządzenie znacznie poprawi nasze bezpieczeństwo. Kierowcy będą zmuszeni, aby zdjąć nogę z gazu.

Komenatrze

Polecamy!

UKRADŁ PIŁĘ SPALINOWĄ I WSTAWIŁ JĄ DO LOMBARDU

44-latek ukradł pilarkę spalinową z ciągnika rolniczego. Skradziony sprzęt o wartości 2500 złotych, zlodziej wstawił do lombardu. Grozi mu 5 lat pozbawienia wolności. Odzyskana...

PRÓBUJĄ WYŁUDZIĆ DANE

Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Działoszynie ostrzegają przed oszustami. Do urzędników docierają informacje od mieszkańców, którym podejrzana „fundacja” ma oferować pomoc w wypełnieniu wniosków o...

PRZYWITALI NOWY ROK KONCERTOWO

W czwartek, 29 września, w wieluńskim Kino-Teatrze Syrena odbyła się inauguracja kolejnego roku akademickiego Uniwersytetu III Wieku, działającego przy Wieluńskim Domu Kultury. Otwarcie zimowego...

WYPADEK SZKOLNEGO AUTOBUSU

Jeszcze trwają czynności policjantów na miejscu zderzenia autobusu z samochodem ciężarowym. W kraksie zostało rannych ośmioro uczniów. Na szczęście ich obrażeni nie są groźne. Jak...

STADO BYKÓW STRATOWAŁO ROLNIKA! MĘŻCZYZNY NIE UDAŁO SIĘ URATOWAĆ

Agresywne byki stratowały małżeństwo zajmujące się gospodarstwem rolnym. Na miejscu zdarzenia pracowały cztery zastępy straży pożarnej, dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz Policja. Niestety, mimo błyskawicznej akcji służb...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ