Strona główna Wiadomości z regionu Przemawiać to oni potrafią

Przemawiać to oni potrafią

Uczniowie II LO w Wieluniu po raz pierwszy wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. Wojciecha Korfantego. Zarówno na etapie lokalnym, jak i regionalnym zdominowali podium. W finale, 11 marca w Katowicach, Kryspin Sandak zajął III miejsce.

– Po raz pierwszy wzięliśmy udział w konkursie krasomówczym, a wcześniej przez wiele lat przygotowywałam uczniów do konkursów poetyckich, recytatorskich, w których występowali z powodzeniem – mówi Dorota Eichstaedt, nauczycielka języka polskiego w II LO w Wieluniu.

– Prowadzę koło teatralne, kiedyś prowadziłam zajęcia z retoryki, więc czułam, że mogę przygotować uczniów też do konkursu krasomówczego, organizowanego w Katowicach (XXIV edycja). Cieszymy się bardzo z tego udziału, bo okazuje się, że odnosimy sukcesy. Nasza młodzież potrafi oczarować publiczność i zająć na kolejnych etapach najwyższe lokaty. Dla nas jako szkoły najważniejsze są sukcesy uczniów i przede wszystkim ich radość, którą mają z osiągnięcia tych sukcesów, bo to daje im spojrzenie m.in. na swoją wartość, otwarcie na karierę w przyszłości.

Pierwszy etap, lokalny, odbył się 16 lutego w Oleśnie. Pierwsze miejsce zajęła Patrycja Siubijak, która zachwyciła jury. Bezkonkurencyjnie druga pozycja przypadła Jakubowi Pankowi, a wyróżnienie trafiło do Kryspina Sandaka. 1 marca w Opolu (rywalizacja regionalna) uczniowie II LO w Wieluniu również znaleźli się w czołówce. Wówczas Kryspin najbardziej oczarował oceniających, ale zdobył też nagrodę publiczności. Druga była Patrycja, a Jakub otrzymał wyróżnienie.

– Komisja po rozdaniu nagród podeszła do mnie i powiedziała, że były tylko trzy miejsca, ale żebym się tym zupełnie nie przejmował, bo poszło mi świetnie i dalej mam się rozwijać w tym kierunku – przyznaje Panek, który stwierdza, że w trakcie przemówień nie stresuje się, a wręcz czuje, jak ryba w wodzie.

– Była to bardzo fajna przygoda. Samo doskonalenie umiejętności przekonywania, perswazji, budowania zdań, nawiązywania kontaktu z odbiorcą, oswajania stresu to dla mnie coś bezcennego, co przyda się w wielu sytuacjach, także w życiu codziennym. W kontaktach międzyludzkich są to rzeczy bardzo uniwersalne i potrzebne. Bardzo się cieszę, że mogłem wziąć w tym udział i przeżywać taką przygodę.

– W konkursie, podobnie jak Kuba, znalazłam się trochę przypadkiem. Konkurs odbywał się w środę, a w poniedziałek dowiedziałam się, że moja koleżanka nie może wziąć w nim udziału. Zgodziłam się ją zastąpić, na bardzo wysokich i szybkich obrotach musiałam się przygotować i udało się – opowiada Siubijak, uczennica III klasy o profilu matematyczno-językowym.

– Trochę było ciężko, bo naprawdę w szybkim tempie się uczyłam, ale lubię przemawiać przed kimś, do kogoś mówić, jak ktoś mnie słucha, więc przy okazji sprawiło mi to dużo przyjemności. Nie sądziłam, że w ogóle przyniesie mi to takie korzyści i przemyślenia, bo uświadomiłam sobie, że jeżeli się przed kimś przemawia, to nie należy tylko wypowiadać słów, ale należy wypowiadać je tak, żeby ktoś faktycznie je usłyszał i zrozumiał, i żadne słowo nie było zbędne.

Patrycja w II LO uczęszcza na kółko teatralne, na co dzień stara się też pielęgnować poprawną polszczyznę.

– Stresowałam się przed pierwszym etapem, bo nie wiedziałam, czego się spodziewać, na drugim trochę mniej, ale miałam świadomość, że są to eliminacje do ogólnopolskiego etapu. Teraz ostatni etap, więc jest największy stres, trochę też motywujący, bo to jednak duża szansa zaprezentowania się w gronie najlepszych i okazja do powiedzenia czegoś mądrego, przekazania ważnych rzeczy – podkreślała przed finałem Patrycja Siubijak.

– Najbardziej liczę na wewnętrzną satysfakcję, żebym powiedziała wszystko, tak jak chcę powiedzieć i była zadowolona sama z siebie.

Zadaniem uczestników było wygłoszenie pięciominutowego przemówienia nawiązującego do hasła przewodniego konkursu. Tegoroczna tematyka to ,,Radość jest rzeczą poważną’’.

– Hasło zaczerpnięte z Seneki, dość filozoficzne jak dla młodzieży w tym wieku. Trzeba było je udowodnić, oddziałując na odbiorców emocjami oraz rzeczową argumentacją, co naszym uczniom się udało. Etap ogólnopolski, do którego zakwalifikowało się dwóch naszych uczniów, będzie dla nich jeszcze jednym nowym wyzwaniem. Spotka się młodzież z całego kraju, najlepsze licea z Polski, talenty krasomówcze. Będą mogli kontynuować przygodę, która uważam, że jest dla nich taką przepustką w przyszłość, a jednocześnie jest niezwykle edukacyjna, bo dostrzegają, czym jest słowo w naszym życiu, jaka jest moc i siła jego oddziaływania, ile człowiek może zyskać, posługując się piękną polszczyzną – zaznaczała Eichstaedt.

– Oczarowanie publiczności w konkursie recytatorskim, czy krasomówczym to jest sprawa bardzo subiektywna. Powinniśmy więc czerpać radość z drogi i przygody, którą przeżywamy, uczyć się i przyjmować to, co jest dane nam przeżyć w danej chwili i z tego czerpać też mądrość, żebyśmy byli lepszymi ludźmi.

Dumy z osiągnięć uczniów nie ukrywała także Renata Tatara, dyrektorka II LO w Wieluniu.

– Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni, bardzo się cieszę też z wyniku Patrycji, która w ostatniej chwili się przygotowywała. Świadczy to o tym, że mamy naprawdę wybitnych uczniów w szkole. Potencjał, z którym pracujemy już od wielu lat, jest wysoki. Gratuluję Patrycji, Kubie, Kryspinowi, nauczycielom, bo zaangażowała się pani Dorota i pani Agnieszka Kaptur (także nauczycielka polskiego w II LO). Jestem pewna, że nasze dzieci w Katowicach będą godnie reprezentować Wieluń – stwierdziła dyrektorka.

Uczniowie II LO w finale, podobnie jak we wcześniejszych etapach, nie zawiedli. Kryspin Sandak uplasował się na III miejscu wśród najlepszych młodych krasomówców z całej Polski.

– Jestem zadowolony z wygranej. Taki był cel i cieszę się, że udało mi się go osiągnąć – podsumowuje laureat.

– Sam etap finałowy, pod względem przygotowania, wywarł na mnie duże wrażenie. W komisji zasiadało wykwalifikowane jury, a samo miejsce, w którym odbywał się konkurs,  sprawiało wrażenie odpowiedniego do tego typu prezentacji.

– Jestem dumna, ponieważ te pierwsze lokaty należą się już naszym dzieciom i nauczycielom za ich pracę – podsumowuje Tatara.

W ciągu ostatnich czterech lat w II LO zwiększyła się liczba uczniów z 463 do 873. Szkoła znalazła się na 39. lokacie w  Rankingu Perspektyw w woj. łódzkim w 2022 r.,  czyli o 113 miejsc wyżej niż dwa lata wcześniej.

– To wszystko czyni naszą szkołę atrakcyjnym miejscem dla ucznia i jest miejscem zapewniającym wszechstronny rozwój młodzieży, odpowiadamy na jej potrzeby i zmieniający się rynek pracy – kończy dyrektorka.

fot.: archiwum prywatne

 

1. Uczniowie II LO na etapie lokalnym i regionalnym zdominowali podium Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. W finale III miejsce zajął Kryspin Sandak (od lewej) – dalej na zdj. Dorota Eichstaedt, Jakub Panek oraz Patrycja Siubijak / fot.: archiwum prywatne

Komenatrze

Polecamy!

KWIETNE DYWANY NA BOŻE CIAŁO W WIEWCU

Uczniowie klas IV-VIII zaangażowali się w przygotowanie kwietnych dywanów, które są prawdziwym rarytasem kulturowym w naszej okolicy. Dziś w Boże Ciało, jedno z większych świąt...

PROWADZIŁ SAMOCHÓD Z CZTEREMA PROMILAMI

W poniedziałek (5 czerwca) funkcjonariusze kłobuckiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę, który w terenie zabudowanym poruszał się z prędkością 79 km/h. Podczas rozmowy policjanci...

4000 ZŁOTYCH MANDATU DLA PIJANEGO ROWERZYSTY

W poniedziałek (5 czerwca) na drodze wojewódzkiej nr 482 doszło do zderzenia rowerzysty z samochodem osobowym. Sytuacja miała miejsce w Łasku na ul. Warszawskiej....

DWÓR W OŻAROWIE WRÓCIŁ DO DAWNEGO WYGLĄDU

  Po ponad dwóch latach renowacji, Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie znów udostępniane jest zwiedzającym. Mogą oni zobaczyć, jak dużo w trakcie tych prac tu...

PRZYSZŁE MAMY WYSŁUCHAŁY WIELU CIEKAWYCH WYKŁADÓW

Po raz drugi z inicjatywy rezydentek pracujących na wieluńskiej ginekologii odbyła się konferencja „Zdrowa mama, zdrowe dziecko”. 1 czerwca przyszłe mamy w salonie „Terjan”...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ