Strona główna Działoszyn PRZYGOTOWALI PUNKTY DYSTRYBUCYJNE JODKU POSTASU

PRZYGOTOWALI PUNKTY DYSTRYBUCYJNE JODKU POSTASU

Po atakach Rosjan na elektrownię w Zaporożu wzrosła obawa ludzi o możliwość wystąpienia katastrofy nuklearnej. Atakiem jądrowym grozi również Władimir Putin. Rządzący uspokajają, że żadnego zagrożenia na razie nie ma, ale… na wszelki wypadek została rozpoczęta dystrybucja jodku potasu w tabletkach. Gmina Działoszyn podała już do publicznej wiadomości listę punktów dystrybucyjnych.

Na terenie gminy Działoszyn w razie potrzeby tabletki ze  stabilnym jodkiem potasu będą wydawane w 16 punktach:

– Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Działoszynie ul. Ogrodowa 3A;

– strażnicy OSP Działoszyn ul. Piłsudskiego 28B;

-szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Raciszynie;

–  strażnicy OSP Raciszyn Raciszyn ;

– Strażnicy OSP Kiedosy;

-strażnicy OSP Kolonia Lisowice;

– strażnicy OSP Bobrowniki;

– strażnicy OSP Zalesiaki;

– strażnica OSP Szczyty;

– strażnica OSP Niżankowice;

– strażnica OSP Trębaczew;

– Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Trębaczewie;

-Szkole Podstawowej w Szczytach Szczyty;

– świetlicy w Sadowcu Wrzosach;

– świetlicy w Grądach;

-świetlicy w Stacji.

– Na tą chwilę nie ma żadnego realnego zagrożenia – zaznacza burmistrz Działoszyna, Rafał Drab.

– Punkty dystrybucji zostały przygotowane, ponieważ musimy brać pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze, nawet te najbardziej skrajne. Jodek potasu będzie wydawany dopiero w momencie, gdy faktycznie wydarzy się coś bardzo niepokojącego. Otrzymamy wówczas informację od Wojewody Łódzkiego.

Koordynować wydawanie tabletek będzie Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego ds. Dystrybucji Jodku Potasu. Preparat będzie wydawany każdej osobie, która się zgłosi bez konieczności okazywania jakiegokolwiek dokumentu, aby uniknąć kolejek.

Stabilny jodek potasu jest podawany w razie zagrożenia radiologicznego. Dzięki temu, że tarczyca go wchłonie,  nie będzie absorbować radioaktywnego  pierwiastka, co ochroni mieszkańców przed nowotworami tego narządu w przyszłości. Dawka dla dorosłej osoby do 60 r. ż., w tym kobiet w ciąży to dwie tabletki, dla dzieci pomiędzy 3 r. ż. a 12 r. ż. dawka to 1 tabletka, dla dzieci od 1 miesiąca życia do 3 r. ż. pół tabletki, a dla niemowląt w pierwszym miesiącu życia 1/ 4 tabletki.

Komenatrze

Polecamy!

POSEŁ ŚMISZEK: „NIE ZAWSZE JEST MIŁO, ALE TAK MA BYĆ”

W piątek, 17 marca, posłowie Lewicy: Katarzyna Kretkowska, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Krzysztof Śmiszek i Zdzisław Wolski, spotkali się z mieszańcami Wieruszowa i okolic. Podczas spotkania parlamentarzyści przedstawili szczegóły obywatelskiego projektu ustawy „Renta wdowia”, a także odpowiadali na pytania mieszkańców.

AKCJA SŁUŻB MUNDUROWYCH. 38-LATEK ZATRZYMANY Z NARKOTYKAMI!

W środę (22 marca) policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zorganizowali w Bełchowie akcję, mającą na celu weryfikację posiadanych informacji. W samo południe wylegitymowali...

67-LATEK ULEGŁ ŚMIERTELNEMU WYPADKOWI PRZY WYCINCE DRZEWA

Do śmiertelnego wypadku doszło w piątek, 24 marca, w Rząśni. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu. Jak informuje mł. asp. Wioletta...

BYŁY DYREKTOR OŚRODKA NIE CZUJE SIĘ WINNY

Mirosław Kubiak został kilka tygodni temu odwołany z funkcji dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach. Wcześniej został zawieszony. To pokłosie anonimu, jaki wpłynął do...

STARAŁY SIĘ O NIĄ TRZY KLUBY

Marcelina Kułak kiedy kończyła szkołę podstawową, otrzymała propozycję gry w trzech klubach siatkarskich. Wybrała Łask, gdzie z powodzeniem trenuje i rozwija swoje umiejętności sportowe....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ