Pod koniec grudnia wojewoda łódzki, Tobiasz Bocheński, wydał rozporządzenie dotyczące warunków przetrzymywania drobiu. Ograniczenia są związane z nowymi ogniskami zarazy. Jedno z nich zostało ujawnione w Dzietrzkowicach (gm. Łubnice).
– Mieliśmy ognisko ptasiej grypy, zostało zlikwidowane 31 grudnia – podaje Marzena Nowińska, inspektor weterynaryjny z Powiatowego Inspektoratu w Sieradzu, oddział w Wieruszowie.
Stado zostało wybite i zutylizowane. Wkrótce zostanie oznaczony obszar zapowietrzony i zagrożony zjadliwą odmianą grypy ptaków.
– Planujemy również przeprowadzać perlustrację w gospodarstwach – dodaje Nowińska.
Sytuacja epidemiczna w powiecie wieruszowskim nie pozostaje bez wpływu na sąsiedni teren. 5 stycznia w wieluńskim Starostwie Powiatowym zwołano sztab kryzysowy.
– Zagrożone są w największym stopniu trzy gminy, Mokrsko, Skomlin i Biała – informuje starosta wieluński, Marek Kieler.
Samorządowiec zaznacza, że najbardziej obawia się o gospodarstwa na terenie gminy Biała, gdzie znajdują się trzy fermy.
Podczas posiedzenia sztabu postanowiono o rozesłanie kurend do mieszkańców strefy zapowietrzonej. Będą również organizowane spotkania mieszkańców z lekarzem weterynarii.
– Właściciele ferm są zobowiązani do stosowania zasad bioasekuracji –podkreśla starosta.
– Mieszkańcy, którzy posiadają drób, powinni zgłosić ten fakt do Powiatowego Lekarza Weterynarii, zgłoszenia można dokonać m.in. przez internetowy formularz. Inspektorzy mają sprawdzać w gospodarstwach czy zasady są przestrzegane.
Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Łódzkiego z 23 grudnia ubiegłego roku w sprawie zwalczania grypy ptaków (HPAI) na całym terenie województwa łódzkiego obowiązuje nakaz trzymania drobiu w zamknięciu. Ponadto zakazane jest utrzymywanie kaczek i gęsi razem z innymi gatunkami drobiu, a także organizowanie targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptaków.
– W przypadku wykrycia ogniska choroby na farmie prewencyjnie wybijane jest całe stado – zaznacza Kieler.
– Mamy nadzieję, że sytuacja zostanie opanowana i nie dojdzie do rozprzestrzenienia się zarazy – liczy.