Strona główna Wiadomości z regionu Ptasia grypa znowu szaleje w naszym regionie

Ptasia grypa znowu szaleje w naszym regionie

Pod koniec grudnia wojewoda łódzki, Tobiasz Bocheński, wydał rozporządzenie dotyczące warunków przetrzymywania drobiu. Ograniczenia są związane z nowymi ogniskami zarazy. Jedno z nich zostało ujawnione w Dzietrzkowicach (gm. Łubnice).

– Mieliśmy ognisko ptasiej grypy, zostało zlikwidowane 31 grudnia – podaje Marzena Nowińska, inspektor weterynaryjny  z Powiatowego Inspektoratu w Sieradzu, oddział w Wieruszowie.

Stado zostało wybite i zutylizowane. Wkrótce zostanie oznaczony obszar zapowietrzony i zagrożony zjadliwą odmianą grypy ptaków.

– Planujemy również przeprowadzać perlustrację w gospodarstwach – dodaje Nowińska.

Sytuacja epidemiczna w powiecie wieruszowskim nie pozostaje bez wpływu na sąsiedni teren. 5 stycznia w wieluńskim Starostwie Powiatowym zwołano sztab kryzysowy.

– Zagrożone są w największym stopniu trzy gminy, Mokrsko, Skomlin i Biała  – informuje starosta wieluński, Marek Kieler.

Samorządowiec zaznacza, że najbardziej obawia się o gospodarstwa na terenie gminy Biała, gdzie znajdują się trzy fermy.

Podczas posiedzenia sztabu postanowiono o rozesłanie kurend do mieszkańców strefy zapowietrzonej. Będą również organizowane spotkania mieszkańców z lekarzem weterynarii.

– Właściciele ferm są zobowiązani do stosowania zasad bioasekuracji –podkreśla starosta.

– Mieszkańcy, którzy posiadają drób, powinni zgłosić ten fakt do Powiatowego Lekarza Weterynarii, zgłoszenia można dokonać m.in. przez internetowy formularz. Inspektorzy mają sprawdzać w gospodarstwach czy zasady są przestrzegane.

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Łódzkiego  z 23 grudnia ubiegłego roku w sprawie zwalczania grypy ptaków (HPAI) na całym terenie województwa łódzkiego obowiązuje nakaz trzymania drobiu w zamknięciu. Ponadto zakazane jest utrzymywanie kaczek i gęsi razem z innymi gatunkami drobiu, a także organizowanie targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptaków.

– W przypadku wykrycia ogniska choroby na farmie prewencyjnie wybijane jest całe stado – zaznacza Kieler.

– Mamy nadzieję, że sytuacja zostanie opanowana i nie dojdzie do rozprzestrzenienia się zarazy – liczy.

fot.: Sławomir Rajch

Komenatrze

Polecamy!

ZIGNOROWAŁ SYGNALIZACJĘ ŚWIETLNĄ. ZAPŁACI WYSOKI MANDAT!

W sobotę (28 stycznia) na skrzyżowaniu ulic Sieradzkiej i Głowackiego w Wieluniu doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Z informacji przekazanych przez służby...

41-LATKA NIE USTĄPIŁA PIERWSZEŃSTWA. SĄ DWIE POSZKODOWANE

Do groźnego zdarzenia drogowego doszło 31 stycznia, po godz. 7:00, na skrzyżowaniu ulicy Piłsudskiego z ulicą Mickiewicza w Działoszynie. Ze wstępnych ustaleń pajęczańskich policjantów drogówki...

PROWADZIŁ SAMOCHÓD POD WPŁYWEM THC. TO NIE KONIEC JEGO KŁOPOTÓW!

W sobotni wieczór (28 stycznia) funkcjonariusze kłobuckiej drogówki podczas patrolu zatrzymali do kontroli samochód, kierowany przez 26-letniego mieszkańca powiatu lublinieckiego. W trakcie procedur policjanci...

DWÓCH PIJANYCH KIEROWCÓW ZATRZYMANYCH DZIEŃ PO DNIU

Surowych wyroków mogą się spodziewać mężczyźni, którzy postanowili kierować wozami po spożyciu alkoholu. 43-latek został zatrzymany 28 stycznia w Józefowie (gm. Czastary). Przewoził wtedy...

ON ODPOWIE ZA POSIADANIE NARKOTYKÓW, ONA ZA HANDEL NIMI

Wieluńscy policjanci zatrzymali 31-latka, który miał przy sobie narkotyki. Zatrzymali również 41-letnią kobietę, która mu je sprzedawała. Oboje usłyszeli już zarzuty z ustawy o...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ