Strona główna Wiadomości z regionu Ptasia grypa znowu szaleje w naszym regionie

Ptasia grypa znowu szaleje w naszym regionie

Pod koniec grudnia wojewoda łódzki, Tobiasz Bocheński, wydał rozporządzenie dotyczące warunków przetrzymywania drobiu. Ograniczenia są związane z nowymi ogniskami zarazy. Jedno z nich zostało ujawnione w Dzietrzkowicach (gm. Łubnice).

– Mieliśmy ognisko ptasiej grypy, zostało zlikwidowane 31 grudnia – podaje Marzena Nowińska, inspektor weterynaryjny  z Powiatowego Inspektoratu w Sieradzu, oddział w Wieruszowie.

Stado zostało wybite i zutylizowane. Wkrótce zostanie oznaczony obszar zapowietrzony i zagrożony zjadliwą odmianą grypy ptaków.

– Planujemy również przeprowadzać perlustrację w gospodarstwach – dodaje Nowińska.

Sytuacja epidemiczna w powiecie wieruszowskim nie pozostaje bez wpływu na sąsiedni teren. 5 stycznia w wieluńskim Starostwie Powiatowym zwołano sztab kryzysowy.

– Zagrożone są w największym stopniu trzy gminy, Mokrsko, Skomlin i Biała  – informuje starosta wieluński, Marek Kieler.

Samorządowiec zaznacza, że najbardziej obawia się o gospodarstwa na terenie gminy Biała, gdzie znajdują się trzy fermy.

Podczas posiedzenia sztabu postanowiono o rozesłanie kurend do mieszkańców strefy zapowietrzonej. Będą również organizowane spotkania mieszkańców z lekarzem weterynarii.

– Właściciele ferm są zobowiązani do stosowania zasad bioasekuracji –podkreśla starosta.

– Mieszkańcy, którzy posiadają drób, powinni zgłosić ten fakt do Powiatowego Lekarza Weterynarii, zgłoszenia można dokonać m.in. przez internetowy formularz. Inspektorzy mają sprawdzać w gospodarstwach czy zasady są przestrzegane.

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Łódzkiego  z 23 grudnia ubiegłego roku w sprawie zwalczania grypy ptaków (HPAI) na całym terenie województwa łódzkiego obowiązuje nakaz trzymania drobiu w zamknięciu. Ponadto zakazane jest utrzymywanie kaczek i gęsi razem z innymi gatunkami drobiu, a także organizowanie targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptaków.

– W przypadku wykrycia ogniska choroby na farmie prewencyjnie wybijane jest całe stado – zaznacza Kieler.

– Mamy nadzieję, że sytuacja zostanie opanowana i nie dojdzie do rozprzestrzenienia się zarazy – liczy.

fot.: Sławomir Rajch

Komenatrze

Polecamy!

WIĘCEJ KASY DLA OSIEDLI, POMIMO OPORU BURMISTRZA

Budżety wieluńskich osiedli wzrosły czterokrotnie – z kwoty 5 do 20 tys. zł rocznie. Aby dopiąć swego, zarządy osiedli musiały stoczyć w tej sprawie...

PRZEDSZKOLAKI PIŁKĘ KOPALI

W Szkole Podstawowej w Konopnicy 5 czerwca został zorganizowany Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Przedszkolaków. W zawodach wystąpiło osiem drużyn.  Pierwszą powiatową imprezę sportową dla przedszkolaków...

WIELU MIESZKAŃCÓW WIELUNIA WZIĘŁO UDZIAŁ W PROCESJI Z OKAZJI BOŻEGO CIAŁA

8 czerwca obchodzona była w tym roku w kościele katolickim Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana popularnie Bożym Ciałem.  Głównym punktem obrzędowym jest...

PROCESJA BOŻEGO CIAŁA W STRÓŻY (ZDJĘCIA)

W czwartek, 8 czerwca, obchodziliśmy Boże Ciało, czyli jedno z ważniejszych świąt dla katolików. Z tej okazji w parafii św. Kazimierza w Stróży odbyła...

W ANTYRZĄDOWYM PROTEŚCIE WZIĘŁY UDZIAŁ SETKI TYSIĘCY LUDZI. NIE ZABRAKŁO MIESZKAŃCÓW ZIEMI WIELUŃSKIEJ

4 czerwca, w Warszawie, odbył się marsz, zorganizowany przez lidera opozycji, Donalda Tuska. Frekwencja prawdopodobnie zaskoczyła nawet organizatorów. W wydarzeniu wzięły udział setki tysięcy...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ