Strona główna Informacja Ptasia grypa znowu szaleje w naszym regionie

Ptasia grypa znowu szaleje w naszym regionie

Pod koniec grudnia wojewoda łódzki, Tobiasz Bocheński, wydał rozporządzenie dotyczące warunków przetrzymywania drobiu. Ograniczenia są związane z nowymi ogniskami zarazy. Jedno z nich zostało ujawnione w Dzietrzkowicach (gm. Łubnice).

– Mieliśmy ognisko ptasiej grypy, zostało zlikwidowane 31 grudnia – podaje Marzena Nowińska, inspektor weterynaryjny  z Powiatowego Inspektoratu w Sieradzu, oddział w Wieruszowie.

Stado zostało wybite i zutylizowane. Wkrótce zostanie oznaczony obszar zapowietrzony i zagrożony zjadliwą odmianą grypy ptaków.

– Planujemy również przeprowadzać perlustrację w gospodarstwach – dodaje Nowińska.

Sytuacja epidemiczna w powiecie wieruszowskim nie pozostaje bez wpływu na sąsiedni teren. 5 stycznia w wieluńskim Starostwie Powiatowym zwołano sztab kryzysowy.

– Zagrożone są w największym stopniu trzy gminy, Mokrsko, Skomlin i Biała  – informuje starosta wieluński, Marek Kieler.

Samorządowiec zaznacza, że najbardziej obawia się o gospodarstwa na terenie gminy Biała, gdzie znajdują się trzy fermy.

Podczas posiedzenia sztabu postanowiono o rozesłanie kurend do mieszkańców strefy zapowietrzonej. Będą również organizowane spotkania mieszkańców z lekarzem weterynarii.

– Właściciele ferm są zobowiązani do stosowania zasad bioasekuracji –podkreśla starosta.

– Mieszkańcy, którzy posiadają drób, powinni zgłosić ten fakt do Powiatowego Lekarza Weterynarii, zgłoszenia można dokonać m.in. przez internetowy formularz. Inspektorzy mają sprawdzać w gospodarstwach czy zasady są przestrzegane.

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Łódzkiego  z 23 grudnia ubiegłego roku w sprawie zwalczania grypy ptaków (HPAI) na całym terenie województwa łódzkiego obowiązuje nakaz trzymania drobiu w zamknięciu. Ponadto zakazane jest utrzymywanie kaczek i gęsi razem z innymi gatunkami drobiu, a także organizowanie targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptaków.

– W przypadku wykrycia ogniska choroby na farmie prewencyjnie wybijane jest całe stado – zaznacza Kieler.

– Mamy nadzieję, że sytuacja zostanie opanowana i nie dojdzie do rozprzestrzenienia się zarazy – liczy.

fot.: Sławomir Rajch

Komenatrze

Polecamy!

1,5 tys. za wyprzedzanie na pasach

Nowy taryfikator mandatów głęboko sięga do kieszeni kierowców, którzy nie stosują się do przepisów Kodeksu Drogowego. Nie inaczej jest na drogach powiatu wieluńskiego. W...

Ukradli auto, by przewieźć rowery

18- i 17-latek dokonali kradzieży osobowego samochodu. Auto ,,pożyczyli’’ od taty znajomego, a gdy już nie było im potrzebne, pozostawili na polnej drodze. Zgłoszenie o...

Park pojazdów wzbogacili o hybrydę

W czwartek, 13 stycznia, pod siedzibą wieluńskich policjantów, samorządowcy przekazali kluczki do nowego wozu funkcjonariuszy. Auto zostało nabyte dzięki funduszom trzech gmin, starostwa powiatowego...

Za pół promila 2,5 tys. zł

Od 1 stycznia 2022 roku nie tylko kierowcy pojazdów mechanicznych płacą wyższe mandaty. Surowsze kary zostały też wprowadzone m.in. dla nietrzeźwych rowerzystów. Przekonał się...

Jak zadbać o wzrok swojego dziecka?

Specjaliści z zakresu okulistyki i optometrii przestrzegali o epidemii krótkowzroczności u dzieci jeszcze przed startem pandemii COVID-19. Działo się tak, ze względu na coraz...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ