Strona główna Wiadomości z regionu Ptasia grypa znowu szaleje w naszym regionie

Ptasia grypa znowu szaleje w naszym regionie

Pod koniec grudnia wojewoda łódzki, Tobiasz Bocheński, wydał rozporządzenie dotyczące warunków przetrzymywania drobiu. Ograniczenia są związane z nowymi ogniskami zarazy. Jedno z nich zostało ujawnione w Dzietrzkowicach (gm. Łubnice).

– Mieliśmy ognisko ptasiej grypy, zostało zlikwidowane 31 grudnia – podaje Marzena Nowińska, inspektor weterynaryjny  z Powiatowego Inspektoratu w Sieradzu, oddział w Wieruszowie.

Stado zostało wybite i zutylizowane. Wkrótce zostanie oznaczony obszar zapowietrzony i zagrożony zjadliwą odmianą grypy ptaków.

– Planujemy również przeprowadzać perlustrację w gospodarstwach – dodaje Nowińska.

Sytuacja epidemiczna w powiecie wieruszowskim nie pozostaje bez wpływu na sąsiedni teren. 5 stycznia w wieluńskim Starostwie Powiatowym zwołano sztab kryzysowy.

– Zagrożone są w największym stopniu trzy gminy, Mokrsko, Skomlin i Biała  – informuje starosta wieluński, Marek Kieler.

Samorządowiec zaznacza, że najbardziej obawia się o gospodarstwa na terenie gminy Biała, gdzie znajdują się trzy fermy.

Podczas posiedzenia sztabu postanowiono o rozesłanie kurend do mieszkańców strefy zapowietrzonej. Będą również organizowane spotkania mieszkańców z lekarzem weterynarii.

– Właściciele ferm są zobowiązani do stosowania zasad bioasekuracji –podkreśla starosta.

– Mieszkańcy, którzy posiadają drób, powinni zgłosić ten fakt do Powiatowego Lekarza Weterynarii, zgłoszenia można dokonać m.in. przez internetowy formularz. Inspektorzy mają sprawdzać w gospodarstwach czy zasady są przestrzegane.

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Łódzkiego  z 23 grudnia ubiegłego roku w sprawie zwalczania grypy ptaków (HPAI) na całym terenie województwa łódzkiego obowiązuje nakaz trzymania drobiu w zamknięciu. Ponadto zakazane jest utrzymywanie kaczek i gęsi razem z innymi gatunkami drobiu, a także organizowanie targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptaków.

– W przypadku wykrycia ogniska choroby na farmie prewencyjnie wybijane jest całe stado – zaznacza Kieler.

– Mamy nadzieję, że sytuacja zostanie opanowana i nie dojdzie do rozprzestrzenienia się zarazy – liczy.

fot.: Sławomir Rajch

Komenatrze

Polecamy!

UPODOBAŁ SOBIE BUDOWLANE MARKETY

Pracownicy jednego z marketów budowlanych w Sieradzu schwytali złodzieja. Zamiast w koszyku, zdejmowane z półek towary umieszczał w torbie. Jego łupem padły narzędzia, elektronarzędzia...

STRAŻACY ŚWIĘTOWALI

W komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu zorganizowano dziś, 27 maja, coroczne święto strażaków. Uroczystość została połączona z obchodami 30-lecia PSP. Była to też...

KAŻDA ZŁOTÓWKA RATUJE KUBUSIA

Historię Kubusia Szwagruka, który urodził się z ciężką wadą serca, opisywaliśmy już na łamach ,,Kulis…”. Trzylatek z gm. Nowa Brzeźnica wymaga pilnej operacji, ratującej...

MNIE DZIECIŃSTWO ZABRAŁA WOJNA

Pan Marian Majtyka niedawno ukończył 85 lat. Z tego całego okresu najtrudniejsze było dzieciństwo. Przypadło ono na czas drugiej wojny światowej, ale wspomnienia o...

PRAKTYKANT OKAZAŁ SIĘ ZŁODZIEJEM

Policjanci z Kępna zatrzymali 18-latka, który podejrzany jest o kradzież narzędzi i części samochodowych na szkodę swojego pracodawcy. Mundurowi odzyskali część skradzionych przez młodego...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ