Strona główna Działoszyn RADNY TRAFIŁ DO SAMORZĄDU, BO WIDZIAŁ POTRZEBĘ ZMIAN

RADNY TRAFIŁ DO SAMORZĄDU, BO WIDZIAŁ POTRZEBĘ ZMIAN

Tomasz Borgul od trzech kadencji zasiada w radzie powiatu pajęczańskiego. Startował z Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicja dla Powiatu EPJ. Uzyskał 427 głosów w okręgu obejmującym gminę Działoszyn. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej.

Tomasz Borgul ma 54 lata. Wspólnie z żona prowadzi rodzinny biznes, sklep. Jak sam mówi w pewnym momencie, kilkanaście lat temu, zaczął się zastanawiać, co może zmienić w swoim otoczeniu i życiu. Wtedy wykiełkował pomysł zaangażowania się w działania samorządowe. Już wcześniej lubił prace społeczne. Brał udział w pracach komitetu rodzicielskiego szkoły, był przewodniczącym rady rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 w Działoszynie. Po tym, jak zapisał się do Platformy Obywatelskiej, zapadła decyzja o wystawieniu jego kandydatury w wyborach do rady powiatu.

– Zawsze interesowały mnie sprawy mieszkańców – zapewnia radny.

– Mandat udało mi się zdobyć za pierwszym razem – dodaje z dumą.

Przyznaje, że dopóki nie wystartował, niezbyt interesował się zadaniami samorządu, więc do końca nie zdawał sobie sprawy z obowiązków radnego powiatowego.

– Uczyłem się wszystkiego od początku, miałem dobrych nauczycieli – wspomina Borgul.

– Bardzo mi ta praca odpowiada, a sprawy, którymi się zajmuję są dalej bliskie. To m.in. oświata, problemy osób starszych, służba zdrowia.

Radny sądzi, że pomysł na likwidację powiatu, o ile by takiego były, są mocno nietrafione.

– Powiat zdaje egzamin, więc ewentualnie można myśleć o korektach w zadaniach, ale chociażby sprawdza się w kwestii komunikacji. Gminy musiałyby zaangażować wielu urzędników, którzy by załatwiali te same sprawy. To samo z Powiatowymi Centrami Rodziny. To jeden urząd, który skupia problemy osób, potrzebujących wsparcia – argumentuje Tomasz Borgul, dodając, że starostwo powinno ściśle współpracować z samorządami gminnymi.

– Każdy pomysł, aby polepszyć coś w tej kwestii, to jest wartość dodana dla powiatu i dla gmin. A skorzystają z tego mieszkańcy – podkreśla.

Radny podaje, że zdarza mu się rozwiązywać problemy mieszkańców poprzez bezpośredni kontakt z naczelnikami czy dyrektorami, bez rozgłosu.

– Bywa, że  ludzie przyjdą, podziękują, że się tym czy tamtym zająłem, to jest bardzo miłe i cieszy – mówi.

Radny uważa, że polityka czasami szkodzi porozumieniu.

– Nieraz przenosi się politykę z góry na dół, czego nie powinno być – sądzi.

– Na poziomie powiatów, już nie mówiąc o gminach, raczej powinno się myśleć o całości, a nie kwestii politycznie roztrząsać.

Na razie Tomasz Borgul nie podjął decyzji w kwestii startu w przyszłorocznych wyborach.

– Pewnie najprościej byłoby stratować ponownie do rady powiatu, ale zastanawiam się jeszcze, którą ścieżką iść – zdradza.

Prywatnie radny relaksuje się podczas czytania książek. Od wiosny do jesieni stara się jak najczęściej jeździć na rowerze.

Jest ojcem dwóch dorosłych córek, starsza, 26-letnia, nie mieszka już w rodzinnym domu, młodsza za kilka miesięcy zdaje maturę.

– Jeśli jest to możliwe to staram się być na bieżąco i z samorządowymi sprawami i z politycznymi – podaje Borgul.

– Dzwonią do mnie ludzi pytać o różne sprawy, więc chcę umieć wytłumaczyć pewne rzeczy – opisuje radny.

– W samorządzie nauczyłem się, że żadnego problemu czy żadnej kwestii nie powinno się rozwiązywać pochopnie. Tylko wysłuchać jednej i drugiej strony,  nabrać dystansu. Potem się okazuje, że sprawa wygląda inaczej, niż ktoś próbuje pokazać – kończy.

Komenatrze

Polecamy!

Z TALLINA WRÓCIŁ Z MEDALEM. ĆWICZY W STRZELNICY SPORTOWEJ W SULMIERZYCACH

Wiktor Blada z Wolicy w gminie Kleszczów, wrócił z Mistrzostw Europy z brązowym medalem. Wywalczył go w kategorii juniorzy, wraz z dwójką kolegów, startując w konkurencji pistolet pneumatyczny na 10 m. To wielki sukces młodego pistoleciarza, na co dzień szlifującego swoje umiejętności na Strzelnicy Sportowej w Sulmierzycach.

SOŁTYSI DOCENIENI ZA TRUD I ZAANGAŻOWANIE

O tym, że sołtysi pełnią ważną rolę w życiu lokalnej społeczności nikogo przekonywać nie trzeba. Wie to również i bardzo docenia ich zaangażowanie wójt...

NIE USTĄPIŁ PIERWSZEŃSTWA, SKASOWAŁ WÓZ

Do kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych doszło 31 marca, w Pajęcznie, na skrzyżowaniu ul. Długiej z ul. Okólną. Na szczęście nikt nie odniósł...

POWOŁALI MDP I DYSKUTOWALI O ORGANIZACJI JUBILEUSZU JEDNOSTKI

W całym regionie odbywają się walne zebrania sprawozdawcze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Takowe miało miejsce także w Makowiskach, w gminie Pajęczno. Zarząd wraz z członkami...

WJECHAŁ NA TORY, GDY PODNOSIŁY SIĘ ROGATKI. ZAPŁACI WYSOKI MANDAT!

Niecierpliwość nie popłaca! Przekonał się o tym 68-letni kierowca w Oleśnie, który zignorował sygnalizator świetlny i wjechał na przejazd kolejowy, gdy podnosiły się rogatki....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ