Strona główna Osjaków RADNY WOLNY CZAS SPĘDZA AKTYWNIE

RADNY WOLNY CZAS SPĘDZA AKTYWNIE

Mateusz Rogala jest radnym gminy Osjaków. Mandat zdobył  w okręgu sołectwo Chorzyna. Startował z list Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz’15. Podczas wyborów w 2018 r. uzyskał 57 głosów poparcia.

Radny Rogala obejmował mandat w wieku zaledwie 23 lat, jest najmłodszym samorządowcem w gminie Osjaków i jednym z najmłodszych radnych w powiecie. Jak przyznaje, do startu w wyborach namówili go stronnicy ubiegającej się o fotel wójta Alicji Kopeć.

– Miałem sporo wątpliwości – wspomina radny.

–  W pierwszej chwili planowałem dać negatywną odpowiedź.

Radny twierdzi, że swoją decyzję konsultował z najbliższymi i obecną narzeczoną. Część krewnych radziła mu odpuścić i poczekać z karierą samorządową, aż nabierze życiowego doświadczenia. W tamtym czasie Mateusz Rogala rozważał też wyjazd do pracy za granicę. Ponadto start w wyborach zapowiadali też jego znajomi, więc wiedział, że przyjdzie mu z nimi konkurować.  Ci, którzy widzieli go na swoich listach jednak starali się go przekonać. Zobaczyli w nim potencjał, tym bardziej, że od dawna można było obserwować jego zaangażowanie chociażby w działalność Ochotniczej Straży Pożarnej.

– Ostatecznie podjąłem decyzję o starcie, byłem bardzo ciekawy tego wyzwania i chciałem się przekonać, w jaki sposób to wszystko działa – relacjonuje radny.

Pierwsze posiedzenia zarówno komisji jak i rady były dla niego zupełną nowością.

– Wcześniej nawet nie wiedziałem, że pracuje się w komisjach  – podaje Rogala, który od 2018 r. wiele zdążył się nauczyć. Zasiada  w dwóch komisjach, rewizyjnej oraz rozwoju gospodarczego i rolnictwa.

– Teraz bardzo się cieszę, że zobaczyłem ten świat od kuchni.

Rogala podkreśla, że stara się nie opuszczać poszczególnych posiedzeń, dlatego z pracy poza krajem nic nie wyszło. I choć swoje obowiązki zawodowe wykonuje w delegacjach, na sesje zazwyczaj udaje mu się dotrzeć.

– W środę i czwartek zjeżdżam spod Gdańska, ponieważ mam komisję oraz sesję rady gminy – mówi radny.

– Uważam, że  trzeba postępować zgodnie z tym przysłowiem, jeśli się powiedziało „a” trzeba też powiedzieć „b”. Staram się być konsekwentny w swojej decyzji i wywiązywać z obowiązków radnego.

Radny podaje, że choć nieraz obrady nie obywają się bez zgrzytów czy kłótni, udaje się wypracować kompromis.

– Każdy chciałby jak najlepiej dla swojej miejscowości i dla gminy, czasami trzeba na pewne problemy spojrzeć z szerszej perspektywy – uważa samorządowiec.

– Sporo kłótni jest przy rozmowach na temat podatków – nie ukrywa.

Na razie radny nie podjął decyzji w kwestii startu w kolejnych wyborach. Rozmawia o tej kwestii z bliskimi.

– Chciałbym też poznać opinie środowisk z mojej miejscowości, czy ich zdaniem dobrze sprawowałem mandat czy też nie. Nie wiem czy mogę liczyć na ich poparcie. Być może znajdzie się inny kandydat, z ciekawszymi, lepszymi pomysłami – zastanawia się Rogala.

W ciągu tej kadencji w Chorzynie sporo się działo. Funkcjonuje młodzieżowa drużyna OSP, koło gospodyń wiejskich.

– Mamy plac zabaw, siłownię, altanę  – wymienia radny, nie kryjąc dumy.

– Mieszkańcy z tego korzystają. W weekend sam to widziałem i poczułem się po prostu szczęśliwy, że ten teren żyje. Dzieci bawiły się na placu zabaw, ktoś sobie siedział pod altaną, po prostu integracja.

Rogala zaznacza, że sam nie byłby w stanie nic zdziałać, ma jednak wsparcie pań z KGW oraz strażaków.

– Cieszę się, że mogę liczyć na przyjaciół – podkreśla Rogala.

Wraz z nimi planuje zrealizować kolejny pomysł – założyć koło wędkarskie.

– Chcemy wykopać staw, mamy motywację, zaprosimy do tej inicjatywy Krzętle i okolice, to na pewno nie będzie duże koło, ale zawsze było moim marzeniem – cieszy się radny.

Samorządowiec ma na uwadze również bezpieczeństwo mieszkańców. Liczy, że uda się doprowadzić do budowy chodnika wzdłuż drogi krajowej.

– Niestety jesteśmy gdzieś na 900 pozycji, jeśli chodzi o listę GDDKiA, tymczasem brakuje bezpiecznego przejścia na odcinku około 150 m – podaje radny.

Rogala uważa również, że w Chorzynie powinien stanąć fotoradar lub urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości.

Wolny czas Mateusz Rogala uwielbia spędzać aktywnie z narzeczoną Moniką i przyjaciółmi.

– Pokochałem góry – mówi samorządowiec.

– Poza tym moje hobby to wędkarstwo i sport – dodaje.

Komenatrze

Polecamy!

WYSOKIE TRAWY PRZY DROGACH ZMORĄ KIEROWCÓW

Okazuje się, że również wiosna potrafi zaskoczyć naszych drogowców, a to za sprawą bardzo szybko rosnących w tym czasie traw. Kierowcy narzekają na zarośnięte...

KWIETNE DYWANY NA BOŻE CIAŁO W WIEWCU

Uczniowie klas IV-VIII zaangażowali się w przygotowanie kwietnych dywanów, które są prawdziwym rarytasem kulturowym w naszej okolicy. Dziś w Boże Ciało, jedno z większych świąt...

PROWADZIŁ SAMOCHÓD Z CZTEREMA PROMILAMI

W poniedziałek (5 czerwca) funkcjonariusze kłobuckiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę, który w terenie zabudowanym poruszał się z prędkością 79 km/h. Podczas rozmowy policjanci...

4000 ZŁOTYCH MANDATU DLA PIJANEGO ROWERZYSTY

W poniedziałek (5 czerwca) na drodze wojewódzkiej nr 482 doszło do zderzenia rowerzysty z samochodem osobowym. Sytuacja miała miejsce w Łasku na ul. Warszawskiej....

DWÓR W OŻAROWIE WRÓCIŁ DO DAWNEGO WYGLĄDU

  Po ponad dwóch latach renowacji, Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie znów udostępniane jest zwiedzającym. Mogą oni zobaczyć, jak dużo w trakcie tych prac tu...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ