Strona główna Czarnożyły RANKING POKAZAŁ, GDZIE ŻYJE SIĘ NAJLEPIEJ

RANKING POKAZAŁ, GDZIE ŻYJE SIĘ NAJLEPIEJ

W grudniu minionego roku opublikowany został ranking Serwisu Samorządowego PAP „Gmina dobra do życia 2022”. Pokazuje on jakość życia w każdej z 2 477 gmin naszego kraju. W powiecie wieluńskim najwyżej sklasyfikowano Czarnożyły. Zajęły one 25. miejsce w województwie łódzkim (na 177 gmin) i 468. w kraju.

– Dla nas jest to na pewno duża satysfakcja, bo cieszy, że to co robimy, zostało zauważone i dało nam tak wysoką pozycję – mówi wójt Andrzej Modrzejewski. – A przy okazji pokazuje, że robimy to dobrze. Cyfry po prostu nie kłamią.

Ranking sporządzony został na podstawie 63 wskaźników przyjętych przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk. Wśród nich są na przykład wydatki inwestycyjne gminy, atrakcyjność migracyjno – osadnicza, jakość oświaty w gminie, czy dostęp do opieki zdrowotnej, rekreacji lub zieleni. Autor rankingu przyjrzał się również bezpieczeństwu społecznemu (ilość przestępstw na 1000 mieszkańców), drogowemu (wypadki drogowe i kolizje na 1000 mieszk.) i przyrodniczemu (odsetek ludności zagrożonej powodzią lub podtopieniem).

Wśród wskaźników były takie, na które wpływ mają samorządy, jak i takie, które są od nich niezależne, jak na przykład usłonecznienie.

Na podstawie tych i jeszcze wielu innych wskaźników (razem 63), wyliczony został wskaźnik jakości życia, który był podstawą do uszeregowania gmin.

– Spośród rzeczy branych pod uwagę, do naszej wysokiej pozycji, moim zdaniem, najbardziej przyczyniły się stopień zwodociągowania i skanalizowania gminy, czyli sprawy, o które bardzo dbamy – zauważa Andrzej Modrzejewski. – Na pewno również oświata i jej poziom oraz to, że mamy dużo terenów przeznaczonych pod budownictwo i że ludzie tu się osiedlają. Ale nie możemy się zachwycać tym, co jest, tylko musimy pracować, żeby było jeszcze lepiej. Myślę, że dla wszystkich samorządów ważne jest, aby było jak najwięcej inwestorów na terenie gminy – również u nas, bo to będzie dawało nam wyższe dochody i powodowało, że będziemy mogli zrobić jeszcze więcej.

W powiecie wieluńskim wysoko w rankingu uplasowały się również gminy Wieluń (32. w województwie i 599. w kraju) oraz Konopnica (38. i 724.). 

Fot.: Elżbieta Wodecka

– Nie możemy zachwycać się tym, co jest, tylko musimy pracować, żeby było jeszcze lepiej – mówi wójt Andrzej Modrzejewski (na zdjęciu) 

Komenatrze

Polecamy!

Z TALLINA WRÓCIŁ Z MEDALEM. ĆWICZY W STRZELNICY SPORTOWEJ W SULMIERZYCACH

Wiktor Blada z Wolicy w gminie Kleszczów, wrócił z Mistrzostw Europy z brązowym medalem. Wywalczył go w kategorii juniorzy, wraz z dwójką kolegów, startując w konkurencji pistolet pneumatyczny na 10 m. To wielki sukces młodego pistoleciarza, na co dzień szlifującego swoje umiejętności na Strzelnicy Sportowej w Sulmierzycach.

SOŁTYSI DOCENIENI ZA TRUD I ZAANGAŻOWANIE

O tym, że sołtysi pełnią ważną rolę w życiu lokalnej społeczności nikogo przekonywać nie trzeba. Wie to również i bardzo docenia ich zaangażowanie wójt...

NIE USTĄPIŁ PIERWSZEŃSTWA, SKASOWAŁ WÓZ

Do kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych doszło 31 marca, w Pajęcznie, na skrzyżowaniu ul. Długiej z ul. Okólną. Na szczęście nikt nie odniósł...

POWOŁALI MDP I DYSKUTOWALI O ORGANIZACJI JUBILEUSZU JEDNOSTKI

W całym regionie odbywają się walne zebrania sprawozdawcze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Takowe miało miejsce także w Makowiskach, w gminie Pajęczno. Zarząd wraz z członkami...

WJECHAŁ NA TORY, GDY PODNOSIŁY SIĘ ROGATKI. ZAPŁACI WYSOKI MANDAT!

Niecierpliwość nie popłaca! Przekonał się o tym 68-letni kierowca w Oleśnie, który zignorował sygnalizator świetlny i wjechał na przejazd kolejowy, gdy podnosiły się rogatki....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ