Strona główna Wiadomości REACT-EU – UNIJNE WSPARCIE NA WALKĘ ZE SKUTKAMI PANDEMII DLA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

REACT-EU – UNIJNE WSPARCIE NA WALKĘ ZE SKUTKAMI PANDEMII DLA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

COVID-19 zrewolucjonizował znaną nam rzeczywistość, zatrzymał gospodarkę, wymusił zmianę trybu pracy i edukacji oraz znacznie obciążył opiekę zdrowotną. Z tego powodu Komisja Europejska stworzyła kompleksowy plan naprawczy, którego zadaniem jest ograniczenie społecznych i gospodarczych skutków pandemii. REACT-EU jest jednym z największych programów unijnych, jego budżet wynosi ponad 50,6 miliardów euro. Działania UE zapewniają zrównoważone ożywienie gospodarcze w całej Europie i gwarantują, że żaden z jej regionów nie zostanie pominięty.

Środki będą wykorzystane na inwestycje w służbę zdrowia, cyfryzację i ekologię, infrastrukturę oraz usługi. Przeznaczone będą też dla małych i średnich przedsiębiorstw na działania przyczyniające się do naprawy gospodarki.

Kto otrzyma pieniądze?

Województwo łódzkie otrzyma ponad 26 mln euro. Finansowanie REACT-EU uzupełni projekty na lata 2014-2020 oraz dostarczy środków na programy finansowane z budżetu UE na lata 2021-2027. Polska ma stać się bardziej ekologiczna, cyfrowa i odporna. Poziom dofinansowania projektów dla instrumentu REACT-EU może sięgnąć 100%, co oznacza, że projekty mają szansę być w całości sfinansowane z dotacji unijnych. W województwie łódzkim zakres interwencji REACT-EU skupia się na trzech obszarach – REACT-EU dla przedsiębiorstw, REACT-EU dla odnawialnych źródeł energii oraz REACT-EU dla zdrowia.

REACT-EU w Łódzkiem dla przedsiębiorstw

W ramach pomocy dla przedsiębiorstw, dofinansowanie ze środków REACT-EU zostanie przeznaczone na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw na odbudowę i zwiększenie odporności gospodarczej po kryzysie związanym z COVID-19. Wspierane będą działania inwestycyjne, głównie związane z transformacją cyfrową oraz ekologiczną. Najbliższy nabór wniosków o dofinansowanie zaplanowany jest od 7 do 28 września 2022 r. Instytucją organizującą konkurs jest Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi. Budżet przeznaczony na dofinansowanie projektów wynosi 9,5 miliona euro. W konkursie będą mogli wziąć udział przedsiębiorcy z sektora MŚP z województwa łódzkiego, których obroty ze sprzedaży w okresie 1 stycznia 2021 – 31 grudnia 2021 spadły w stosunku do analogicznego okresu z 2019 roku o min. 15%. Głównym celem projektów będzie podwyższenie konkurencyjności firm w Łódzkiem, ich wzmocnienie i uodpornienie na kryzysy.

REACT-EU w Łódzkiem dla ekologii

Ze środków REACT-UE sfinansowane zostaną również działania w zakresie produkcji lub dystrybucji energii elektrycznej lub cieplnej ze źródeł odnawialnych. Projekty te będą mieć na celu zmniejszenie emisyjności gospodarki, poprawę jakości powietrza, a także ogólną poprawę stanu środowiska w regionie. W związku z dodatkowymi środkami Zarząd Województwa Łódzkiego już przeniósł część wybranych do dofinansowania projektów z Osi Priorytetowej IV Gospodarka niskoemisyjna do Osi Priorytetowej XIII REACT-EU. Są to projekty dotyczące montażu odnawialnych źródeł energii oraz budowy instalacji prosumenckich. Ogólna wartość dofinansowania wyniosła 28 655 194,18 zł. Szczegółowa lista przeniesionych i dofinansowanych projektów znajduje się na stronie rpo.lodzkie.pl.

REACT-EU w Łódzkiem dla zdrowia

REACT-EU dla zdrowia wzmocni system ochrony zdrowia w Łódzkiem. Dofinansowane zostaną działania związane z procesem leczenia pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 oraz ich rehabilitacją. Wsparcie otrzymają także podmioty udzielające świadczeń onkologicznych. W ramach działania REACT-EU dla zdrowia w Łódzkiem uruchomiono już nabór do trzech projektów dotyczących modernizacji i przebudowy dwóch łódzkich szpitali – Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika oraz Szpitala Chorób Płuc im. Bł. O. Rafała Chylińskiego. Formularz wniosku o dofinansowanie do projektów wraz z załącznikami można składać do 31.08.2022 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. Więcej informacji o każdym projekcie znajduje się na stronie rpo.lodzkie.pl w zakładce „Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków”.

Fundusze w powiecie wieluńskim

Dotacje unijne już podczas pandemii pomogły utrzymać działalność firm z powiatu wieluńskiego, które wskutek obostrzeń znalazły się w trudnej sytuacji. Jest wśród nich przedsiębiorstwo z branży gastronomicznej – ośrodek „Zacisze” z Konopnicy, które otrzymało ponad 970 tys. zł wsparcia na przeprofilowanie działalności. Pomocy udzielono również firmie z branży kosmetycznej „Akademia Pięknych Włosów” z Wielunia. Zawieszenie działalności salonów kosmetycznych i zakładów fryzjerskich było bardzo trudne do udźwignięcia przez przedsiębiorców, dlatego firma otrzymała ponad 23,5 tys. zł wsparcia na kapitał obrotowy z Funduszy Europejskich. W ramach projektu dotyczącego ochrony zdrowia w związku z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, zakupiono środki ochrony osobistej i potrzebny sprzęt medyczny do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wieluniu. Działania w ramach REACT-EU na terenie województwa łódzkiego mają na celu wzmocnienie radzenia sobie ze skutkami pandemii poprzez sprawniejszą i bardziej kompleksową opiekę medyczną. REACT-EU pomaga także budować lepszą przyszłość naszego regionu w Europie, bazując na wdrażaniu rozwiązań wspierających ochronę środowiska, propagując odnawialne źródła energii oraz cyfryzację.

Komenatrze

Polecamy!

STADO BYKÓW STRATOWAŁO ROLNIKA! MĘŻCZYZNY NIE UDAŁO SIĘ URATOWAĆ

Agresywne byki stratowały małżeństwo zajmujące się gospodarstwem rolnym. Na miejscu zdarzenia pracowały cztery zastępy straży pożarnej, dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz Policja. Niestety, mimo błyskawicznej akcji służb...

CHARYTATYWNE PIŻAMOWE PARTY

Publiczne Przedszkole nr 3 w Wieluniu włączyło się w ogólnopolską akcję charytatywną ,,Dzień Piżamy – obudź w sobie Anioła”. Chodzi o wsparcie dzieci z...

CENY PRĄDU ZAMROŻONE

W czwartek, 29 września, sejm przyjął uchwałę, dzięki której ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zostaną zamrożone na poziomie z roku 2022. Będą obowiązywały...

II LO I I LO W PÓŁFINAŁACH WOJEWÓDZKICH

27 września na obiektach sportowych II Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu  odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wieluńskiego szkół ponadpodstawowych w drużynowej lidze lekkoatletycznej w ramach Licealiady...

PAMIĘTACIE JESZCZE …

Czy pamiętacie jeszcze festyn rekreacyjny, który odbył się w czerwcu w Skomlinie? Jeśli zapomnieliście, to możecie sobie przypomnieć, oglądając relację zdjęciową. A jeśli was...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ