Strona główna Działoszyn RODZICE PRZEGRALI BATALIĘ O SZKOŁĘ

RODZICE PRZEGRALI BATALIĘ O SZKOŁĘ

Garstka mieszkańców Działoszyna od 2019 r. walczyła o utrzymanie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka. Na likwidacji placówki zależało władzom gminy, które obie działoszyńskie szkoły postanowiły przenieść do budynku po gimnazjum ze względu na bardzo dobre warunki lokalowe. Większość rodziców podzieliła ich racje i dzieci przeniosła. W „jedynce” pozostali jednak uczniowie, których rodzice nie zgodzili się na zmiany.

Rafał Drab, burmistrz Działoszyna chciał, aby uczniowie z dwóch działoszyńskich podstawówek uczyli się w gmachu po gimnazjum. Nowoczesny budynek z halą sportowa i doposażonymi salami lekcyjnymi zapewnia dogodne warunki do nauki, a liczba pomieszczeń pozwala na tworzenie nieprzepełnionych oddziałów. Przenosiny miały się odbywać całymi klasami. O ile społeczność SP nr 2 przelokowała się bez problemów, o tyle zgrzyty zaczęły się przy przenosinach „jedynki”. Garstka rodziców stwierdziła, że żadnej zmiany nie chce i dzieci dokończą edukację w budynku przy ul. Zamkowej. Rozpoczęli też batalię, uniemożliwiającą likwidację placówki.  W rezultacie powstało kilka klas, niektóre z nich liczyły tylko po dwie lub trzy osoby. W jednym roku do kl. I zgłosiło się jedno dziecko, a organ prowadzący został i tak przez kuratorium zobligowany do otworzenia oddziału.

Rodzice znaleźli wsparcie w osobie kontrowersyjnego byłego już kuratora Grzegorza Wierzchowskiego. Samorządowcy dwukrotnie podejmowali uchwały intencyjne o likwidacji szkoły, a kurator dwukrotnie negatywnie je opiniował. Dopiero trzecia uchwała zyskała pozytywną notę następcy Wierzchowskiego, Waldemara Flajszera, który pierwotnie również był przeciwny likwidacji szkoły.

– Moja prywatna opinia jest taka, że to dziecko, mając taką indywidualną naukę, z jednej strony komfortową, jednak się nie rozwija w wymiarze społecznym – mówił w rozmowie z „Kulisami…” burmistrz Działoszyna.

-Te pierwsze lata są bardzo ważne. Jeśli rodzice kierują się tylko tym, aby zrobić mi na przekór, krzywdzą przy okazji swoje dzieci, nie moje – komentował wielokrotnie.

Przez ostatnie lata obiekt był utrzymywany dla kilkunastu uczniów, potem, po przenosinach dwóch uczniów, dla 10 osób.

– Na potrzeby tych uczniów zatrudnialiśmy 14 pracowników, a roczny koszt utrzymania placówki to grubo ponad 1,3 mln zł – wyliczał.

Pomimo zgody kuratora na likwidację szkoły rodzice nie zamierzali odpuszczać i zaskarżyli decyzję radych o likwidacji szkoły. Wojewódzki Sąd Administracyjny jednak ją oddalił.

Teraz władze zastanawiają się nad sposobem zagospodarowania budynku po szkole.

Komenatrze

Polecamy!

67-LATKA PRZYGNIÓTŁ CIĄGNIK. ROLNIK NIE ŻYJE

Mężczyzna zginął podczas prac polowych w Woli-Chojnata, w gminie Biała Rawska (woj. łódzkie). Ciągnik, którym kierował, przewrócił się i przygniótł go. Rolnik zmarł na...

UWAŻAJCIE NA OSZUSTÓW. NOWA METODA „NA WĘGIEL”

Oszuści posuwają się do coraz to nowych metod swojego działania. Za nową metodę oszustwa obrali sobie węgiel. Obecnie jest to towar drogi i deficytowy....

OBYWATELSKIE ZATRZYMANIE PIJANEGO KIEROWCY

Każdego dnia policyjne patrole zatrzymują kolejne osoby, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Podobna sytuacja miała miejsce na drodze powiatowej Słok – Bełchatów. Tym razem...

USZKODZIŁ SAMOCHÓD SĄSIADCE. GROZI MU PIĘĆ LAT WIĘZIENIA!

Sąsiedzkie konflikty mają przeróżne odsłony. W Złoczewie policja zatrzymała 35-letniego mężczyznę, który kosząc trawnik, celowo uderzył kosą spalinową w przedni zderzak zaparkowanego auta swojej sąsiadki, z...

O RADNYCH, CO MAJĄ MOC NIESŁYCHANĄ – komentarz

O rany, słuchajcie tego wszystkie stany! Radna Miejska z Rzeszowa złożyła interpelacje, żeby w mieście był Starbucks. Dla tych, co nie ogarniają wyjaśniam, że...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ