Strona główna Osjaków RZECZ O LAMPACH NAFTOWYCH

RZECZ O LAMPACH NAFTOWYCH

We wtorek, 31 maja, miało miejsce kolejne spotkanie miłośników historii gminy Osjaków. Tym razem uczestnicy wspominali Ignacego Łukasiewicza, wynalazcę lampy naftowej.

Spotkania Gminnego Koło Historycznego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Osjakowie, organizowane raz w miesiącu, mają charakter otwarty i nieformalny. Każdy może podzielić się swoją wiedzą na temat wsi z gminy Osjaków, a także przypomnieć sylwetki ludzi, związanych z tym terenem.

Podczas ostatniego posiedzenia, 31 maja, miłośnicy historii wspominali postać Ignacego Łukasiewicza, jednego z patronów roku 2022. W styczniu przypadła 140. rocznica śmierci, a w marcu 200. rocznica urodzin wybitnego Polaka, pioniera przemysłu naftowego, filantropa i działacza niepodległościowego.

W maju, w osjakowskiej książnicy, można było zobaczyć lampy naftowe, które zostały udostępnione dzięki życzliwości wielu osób. Uczestnicy VI już spotkania mieli więc możliwość podziwiania eksponatów. Dodatkowo obejrzeli krótki film pasjonata lamp naftowych, który ma ich w swojej kolekcji 1,5 tys.

Komenatrze

Polecamy!

POSEŁ ŚMISZEK: „NIE ZAWSZE JEST MIŁO, ALE TAK MA BYĆ”

W piątek, 17 marca, posłowie Lewicy: Katarzyna Kretkowska, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Krzysztof Śmiszek i Zdzisław Wolski, spotkali się z mieszańcami Wieruszowa i okolic. Podczas spotkania parlamentarzyści przedstawili szczegóły obywatelskiego projektu ustawy „Renta wdowia”, a także odpowiadali na pytania mieszkańców.

AKCJA SŁUŻB MUNDUROWYCH. 38-LATEK ZATRZYMANY Z NARKOTYKAMI!

W środę (22 marca) policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zorganizowali w Bełchowie akcję, mającą na celu weryfikację posiadanych informacji. W samo południe wylegitymowali...

67-LATEK ULEGŁ ŚMIERTELNEMU WYPADKOWI PRZY WYCINCE DRZEWA

Do śmiertelnego wypadku doszło w piątek, 24 marca, w Rząśni. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu. Jak informuje mł. asp. Wioletta...

BYŁY DYREKTOR OŚRODKA NIE CZUJE SIĘ WINNY

Mirosław Kubiak został kilka tygodni temu odwołany z funkcji dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach. Wcześniej został zawieszony. To pokłosie anonimu, jaki wpłynął do...

STARAŁY SIĘ O NIĄ TRZY KLUBY

Marcelina Kułak kiedy kończyła szkołę podstawową, otrzymała propozycję gry w trzech klubach siatkarskich. Wybrała Łask, gdzie z powodzeniem trenuje i rozwija swoje umiejętności sportowe....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ