Strona główna Pajęczno SŁYNNA SĘDZINA WESOŁOWSKA POJAWIŁA SIĘ W PODSTAWÓWCE

SŁYNNA SĘDZINA WESOŁOWSKA POJAWIŁA SIĘ W PODSTAWÓWCE

Sędzia w stanie spoczynku, Anna Maria Wesołowska, gościła w czwartek, 16 lutego, w Szkole Podstawowej nr 1im. Juliana Tuwima w Pajęcznie. Prawniczka, znana z telewizyjnego serialu paradokumentalnego, prowadziła wykłady z dziećmi, młodzieżą, nauczycielami i rodzicami.

Spotkanie z najbardziej znaną sędziną w kraju mogło się odbyć dzięki wsparciu z budżetu miasta w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

– Pani sędzia Anna Maria Wesołowska przeprowadziła cykl spotkań, dotyczący przyczyn i skutków destruktywnych zachowań dzieci i młodzieży, dzieląc się doświadczeniami prosto z sali sądowej – relacjonuje nauczyciel z SP nr 1, Zofia Ciemcioch.

Sędzina najmłodszym pokazywała togę, mówiła pozostałych elementach stroju. Przede wszystkim jednak opowiadała o prawnych skutkach demoralizacji. Uczestnicy wykładów chętnie zadawali prawniczce pytania, zarówno prywatne, jak i te dotyczące aspektów prawnych poszczególnych zachowań.

– Pod wrażeniem naszego gościa byli również nauczyciele, jak i rodzice obecni na sali, którzy potwierdzili, że czas poświęcony na wysłuchanie prelekcji był cenną lekcją dla nich samych i ich pociech – sądzi Ciebiada.

Na jedną z prelekcji przybyli samorządowcy, na czele z burmistrzem Pajęczna, Piotrem Mielczarkiem, pracownicy pobliskich placówek oświatowych, a także przedstawiciele organów, współpracujący ze szkołą.

– Niektóre pytania najmłodszych dzieci są standardowe, ile pani ma lat, ile pani zarabia, jakim pani jeździ samochodem, ale też pojawiają się na takich spotkaniach pytania bardzo poważne – mówiła w rozmowie z dziennikarką „Kulis…” sędzina, pytana o to czy dociekliwość dzieci jeszcze ją zaskakuje.

– Czy np. jeśli dziecko ma kilka lat a rodzice się rozwodzą, to czy ma prawo do wypowiedzi. To mnie zaskakuje, ale coraz mniej, bo mam za sobą tysiące podobnych spotkań. Zdarza się, że dzieci mówią o sowich marzeniach, nawet żeby rodzice się nie bili, żeby się przytulali, żeby przytulali dzieci. 10 lat temu byłam w szoku, dzisiaj już mnie to tak nie zaskakuje.

Sędzia wspomina, że zdarza się, iż dzieci przychodzą do niej po radę, pytają co zrobić, żeby np. tata był milszy dla mamy.

– Ja mówię przytul się, poproś, żeby był inny, to są trudne sprawy. Oczywiście każdy z nas, jeśli dziecku dzieje się krzywda, powinien  zareagować, ale żeby rzeczywiście pomóc, należy poznać sytuację. Szkoły się muszą postarać, aby żadne dziecko nie zostało bez opieki. Dlatego spotykam się z dziećmi, ale też z pedagogami, nauczycielami, rodzicami, z całą społecznością, bo jak mówi znane afrykańskie powiedzenie „aby wychować dziecko potrzebna jest wioska”.

Sędzia Anna Maria Wesołowska ma pewność, iż takie spotkania zmieniają rzeczywistość.

– To nie jest tak, że my chcemy krzywdzić nasze dzieci, nie mam świadomości, że je krzywdzimy, robimy często to nieintencjonalnie – uważa sędzia.

 

Komenatrze

Polecamy!

JECHALI ROWERAMI PO PIJAKU

Dwóch pijanych rowerzystów zatrzymali w poniedziałek, 20 marca, policjanci z Wieruszowa. Młodszy z nich, 36-letni mieszkaniec gminy Galewice, miał aż ponad 2,6 promila alkoholu...

WĘDKARZE ROZPOCZĘLI SEZON ZAWODAMI FEEDEROWYMI. NA PODIUM: DYLCZYK, DYDERSKI I BUJACZ

Stowarzyszenie "Jazgarz" z Sulmierzyc rozpoczęło sezon wędkarski. W niedzielę, 19 marca, na zbiorniku Dygudaj, rozegrane zostały otwarte zawody feederowe.

NIESŁYCHANY SUKCES MŁODEGO SPORTOWCA Z WIELUNIA. „JESTEM BARDZO SZCZĘŚLIWY”

24-letni Adam Kuś z Wielunia wygrał francuski wyścig GP des Carreleurs.  - Jestem bardzo szczęśliwy - mówi "Kulisom ... " młody kolarz.

PFRON ZATWIERDZIŁ PROGRAM ZAINICJOWANY PRZEZ MATKI Z WIELUNIA

Ogólnopolski program, który narodził się w głowach i sercach rodziców z Wielunia, ma wywołać niejeden uśmiech na twarzach dzieciaków w całym kraju. Inicjatywa wieluńskich matek...

MOGŁO DOJŚĆ DO TRAGEDII NA DRODZE. ŚWIADEK ZATRZYMAŁ PIJANEGO KIEROWCĘ

W czwartek, 16 marca, 23-letni świadek zatrzymał mężczyznę, który prowadził auto, mając w organizmie 1,5 promila alkoholu. Ponadto okazało się, że wsiadając za kierownicę,...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ