Strona główna Mokrsko STARE OŚWIETLENIE TO JUŻ HISTORIA

STARE OŚWIETLENIE TO JUŻ HISTORIA

Sołectwo Chotów w końcu ubiegłego roku zakończyło modernizację oświetlenia ulicznego. Stare lampy wymieniono na ledowe. Na to zadanie wykorzystane zostały środki z funduszu sołeckiego, dotacja z budżetu gminy oraz grant marszałkowski.

Decyzję o modernizacji oświetlenia podjęto na zebraniu wiejskim jeszcze w 2021 r., kiedy dzielony był fundusz sołecki na rok następny. Zadanie to uznano za jedno z najważniejszych i przeznaczono na nie 12 tysięcy złotych. Do tego dochodziło 8 tys., które na ten cel zabezpieczono w budżecie gminy. Planowano za to modernizację oświetlenia w części wsi.

– Lampy były bardzo różne – mówi Kamil Piekarski, przewodniczący Rady Sołeckiej Chotowa. – Wśród nich tak zwane trumny, lampy rtęciowe, sodowe – taki miszmasz. Jedne świeciły mocniej, inne słabiej. Część na żółto, część znowu inaczej. Wyglądało to wszystko nieciekawie. Postanowiliśmy to zmienić.

Ale w ubiegłym roku sołectwu udało się uzyskać z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi grant w wysokości 12 tys. zł. On również przeznaczony był na wymianę oświetlenia.

– W ten sposób mieliśmy na tę inwestycję 32 tysiące złotych – wyjaśnia Kamil Piekarski. – I wtedy zadecydowaliśmy, że modernizacja obejmie całą wieś.

Oświetlenie wymieniono wzdłuż drogi powiatowej na całej długości Chotowa oraz przy drogach bocznych, na tak zwanym Zapłociu. Na co drugim słupie rozbłysły ledowe lampy.

– Okazało się, że to całkowicie wystarcza, bo świecą one bardzo jasno – tłumaczy przewodniczący. – Oświetlenie włącza się samoczynnie o określonej godzinie. Kierują tym włączniki czasowe znajdujące się na transformatorach w Chotowie. Cieszy nas, że udało się to zrobić za jednym razem, bo w przeciwnym wypadku musielibyśmy do tego zadania wrócić jeszcze w kolejnym roku. A tak poprawiła się jakość życia mieszkańców, bo niejednolite oświetlenie było denerwujące. Teraz jak się wieczorem jedzie przez Chotów i to wszystko fajnie świeci, to i wioska całkiem inaczej wygląda.

Całkowity koszt tego przedsięwzięcia to 33 tys. zł. Brakujący tysiąc dołożono z funduszu sołeckiego. Inwestycja ta już po kilku latach zwróci się, bo według szacunków opłaty za energię elektryczną zmniejszą się o około 50 procent.

Nowe lampy pojawiły się tylko tam, gdzie oświetlenie już istniało.

– Podjęliśmy decyzję, że nie będzie ono rozszerzane, bo ustawianie nowych słupów i tworzenie nowych obwodów jest bardzo kosztowne – mówi przewodniczący Piekarski. – Jeśli pojawi się gdzieś konieczność zamontowania dwóch – trzech lamp dodatkowych, to założymy lampy solarne, które są już dobrej jakości, a nie są tak drogie.

Do tej pory oświetlenie wymieniono również w sołectwach: Jasna Góra, Komorniki i Brzeziny.

Ubiegłoroczny grant jest drugim, jakie sołectwo Chotów otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego. Pierwsze takie dofinansowanie dostało w 2019 r. i było to 10 tys. zł. Tamten grant wykorzystany został na przebudowę pierwszego odcinka drogi gminnej Chotów – Kurów.

Fot.: Elżbieta Wodecka

Zdjęcie:

Kamil Piekarski, przewodniczący Rady Sołeckiej Chotowa, mówi, że nowe oświetlenie poprawiło wizerunek wioski 

Komenatrze

Polecamy!

WIĘCEJ KASY DLA OSIEDLI, POMIMO OPORU BURMISTRZA

Budżety wieluńskich osiedli wzrosły czterokrotnie – z kwoty 5 do 20 tys. zł rocznie. Aby dopiąć swego, zarządy osiedli musiały stoczyć w tej sprawie...

PRZEDSZKOLAKI PIŁKĘ KOPALI

W Szkole Podstawowej w Konopnicy 5 czerwca został zorganizowany Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Przedszkolaków. W zawodach wystąpiło osiem drużyn.  Pierwszą powiatową imprezę sportową dla przedszkolaków...

WIELU MIESZKAŃCÓW WIELUNIA WZIĘŁO UDZIAŁ W PROCESJI Z OKAZJI BOŻEGO CIAŁA

8 czerwca obchodzona była w tym roku w kościele katolickim Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana popularnie Bożym Ciałem.  Głównym punktem obrzędowym jest...

PROCESJA BOŻEGO CIAŁA W STRÓŻY (ZDJĘCIA)

W czwartek, 8 czerwca, obchodziliśmy Boże Ciało, czyli jedno z ważniejszych świąt dla katolików. Z tej okazji w parafii św. Kazimierza w Stróży odbyła...

W ANTYRZĄDOWYM PROTEŚCIE WZIĘŁY UDZIAŁ SETKI TYSIĘCY LUDZI. NIE ZABRAKŁO MIESZKAŃCÓW ZIEMI WIELUŃSKIEJ

4 czerwca, w Warszawie, odbył się marsz, zorganizowany przez lidera opozycji, Donalda Tuska. Frekwencja prawdopodobnie zaskoczyła nawet organizatorów. W wydarzeniu wzięły udział setki tysięcy...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ