6 czerwca, w poniedziałek, w ramach obchodów 25-lecia szkoły, II Liceum Ogólnokształcące w Wieluniu zorganizowało konferencję pod hasłem #Hejttoniesztuka. Gościem specjalnym była aktorka Joanna Osyda, absolwentka II LO. W spotkaniu uczestniczyli też m.in. mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu.
Jak podkreśla mł. asp. Monika Klonowska, z KPP w Wieluniu, wydarzenie było okazją do edukowania i uwrażliwiania młodzieży, aby nie pozostali obojętni na żadne przejawy mowy nienawiści czy hejtu w Internecie. Joanna Osyda opowiedziała o negatywnych doświadczeniach z hejtem w sieci, w trakcie swojej kariery. Zdradziła również, jak sobie z tymi trudnymi sytuacjami radzi.
– Internet stał się częścią naszego życia i jest bardzo pomocy w wielu jego aspektach, niestety coraz częściej w świecie wirtualnym możemy się spotkać z negatywnymi, krzywdzącymi, pełnymi nienawiści komentarzami, często kłamliwymi – zaznacza Klonowska.
– W życiu codziennym młodzi ludzie często mają do czynienia z sytuacjami, które mają na celu ośmieszanie, gnębienie lub obrażanie.
W trakcie konferencji mł. asp. Klonowska uświadamiała młodym ludziom, jakie hejt może przybierać formy. Duży nacisk położyła na sposoby reagowania na niego.
– Nękanie, szantażowanie, publikowanie lub rozsyłanie kompromitujących informacji, zdjęć lub filmów nie jest bezkarne, a sprawcy takich czynów tylko pozornie są anonimowi – zaznaczała mundurowa.
Podczas spotkania głos zabrała Małgorzata Burnecka z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wieluniu, opowiadała o konsekwencjach hejtu, które szczególnie zapadły jej w pamięć.
– Pani psycholog w swoim wystąpieniu wskazała, by nie dołączać do grup, które stosują przemoc psychiczną, starać się pomóc i nie być obojętnym wobec osób, które doświadczają negatywnych zachowań – relacjonuje Klonowska.