Strona główna Wierzchlas SZKOŁA JAK CENTRUM KULTURY

SZKOŁA JAK CENTRUM KULTURY

Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kraszkowicach często nazywany jest centrum kultury. Mówią tak o nim mieszkańcy tej i okolicznych wsi. Placówka bowiem otwarta jest na współpracę z mieszkańcami i często gości ich na organizowanych tu imprezach.

Przykładem takiej jest grudniowy kiermasz świąteczny. Zorganizowali go głównie rodzice przedszkolaków. Wszystko, co było wystawione, zostało przez nich własnoręcznie przygotowane.

– Było to wydarzenie nieprzeciętne jak na naszą wiejską szkołę – podkreśla Elżbieta Jajczak, dyrektor tego Zespołu. – Na sali gimnastycznej zgromadziło się chyba więcej, niż pięćset osób. Miejsca zabrakło nawet na balkonach. Trudno było docisnąć się do sprzedawanych produktów. A ich przygotowanie trwało prawie dwa miesiące. Panie spotykały się w przedszkolu, a potem w szkole – najpierw raz w tygodniu, potem dwa razy, a na końcu to już codziennie. Siedziały tu po dwie – trzy godziny i jeszcze zabierały prace do domów.

Inną taką masową imprezą był zorganizowany w końcu stycznia przez Radę Rodziców bal karnawałowy. Jego pomysłodawcą byli sami uczniowie. Zainteresowanie okazało się tak wielkie, że musiały powstać listy rezerwowe.

– Ostatecznie w lokalu King w Kraszkowicach bawiło się około stu pięćdziesięciu osób – kontynuuje Elżbieta Jajczak. – Byli to w większości rodzice. Bal miał też cel charytatywny na rzecz szkoły.

Prawdziwą dumą Zespołu jest pracownia językowa. Odbywają się tu nie tylko lekcje, ale szkoła również chętnie udostępnia ją do organizowania różnych spotkań. Jednym z takich było spotkanie z najbardziej zaangażowanymi czytelnikami filii bibliotecznej w Kraszkowicach, która znajduje się w budynku przedszkola.

– Odbyło się to w ramach naszej współpracy z biblioteką – zaznacza pani dyrektor. – Przybyłe tu osoby miały okazję obejrzeć teatr i skorzystać z tej multimedialności sali. Zobaczyły, że można posłuchać audiobooka, inaczej spojrzeć na książkę, odbyć gdzieś wirtualną podróż. A zakończyło się to spotkanie tak, że obecnym, ku naszej radości, przestało się spieszyć do domów.

W pracowni tej zorganizowano również spotkanie z absolwentami szkoły oraz z przedszkolakami. Dla tych ostatnich pracownia zamieniła się w studio nagrań.

Kraszkowicki Zespół dba przede wszystkim jednak o to, aby to jego uczniowie mieli kontakt z szeroko rozumianą kulturą. Dlatego uczestniczą oni w różnych przeglądach i spotykają się z ciekawymi ludźmi.

– W lutym był u nas podróżnik z Opola Przemysław Supernak – mówi dyrektor Jajczak. – Wykonane przez niego zdjęcia znajdują się w naszej sali językowej. 

Jedną z ostatnich, większych imprez przeznaczoną dla mieszkańców Kraszkowic i okolic był „Bal Babci i Dziadka” zorganizowany 9 lutego m. in. przez Radę Rodziców przedszkola. 

– Najpierw wystąpiły na nim nasi milusińscy, a później były zabawa i poczęstunek – wspomina  Katarzyna Kolbert, przewodnicząca tej rady. 

I w ten sposób można by było wymieniać jeszcze wiele innych imprez, które sprawiają, że szkoła uważana jest nie tylko za miejsce edukacji, ale również prężne centrum kultury. Przychodzący tu już od progu widzą i słyszą, że Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kraszkowicach tętni życiem.

– Bo tu są ludzie z pasją – uśmiecha się Magdalena Zych, wicedyrektor placówki. – Każdy przychodzi do pracy z sercem i oddaje codziennie cząstkę siebie.

Aktualnie uczęszcza tu 131 uczniów i 57 przedszkolaków.

Fot.: Elżbieta Wodecka (wszystkie)

Zdjęcia:

1/  Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kraszkowicach Elżbieta Jajczak (od lewej) i jej zastępczyni Magdalena Zych, kładą duży nacisk na współpracę ze społecznością lokalną

2/  Pracownia językowa to duma szkoły. Często odbywają się tu różne spotkania

3/  Również w czasie przerw można się tu kulturalnie rozerwać

4/ Interaktywny dywan wyświetlany na płaskich powierzchniach, jest bardzo dobrym pretekstem do wspólnych zabaw

Komenatrze

Polecamy!

KWIETNE DYWANY NA BOŻE CIAŁO W WIEWCU

Uczniowie klas IV-VIII zaangażowali się w przygotowanie kwietnych dywanów, które są prawdziwym rarytasem kulturowym w naszej okolicy. Dziś w Boże Ciało, jedno z większych świąt...

PROWADZIŁ SAMOCHÓD Z CZTEREMA PROMILAMI

W poniedziałek (5 czerwca) funkcjonariusze kłobuckiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę, który w terenie zabudowanym poruszał się z prędkością 79 km/h. Podczas rozmowy policjanci...

4000 ZŁOTYCH MANDATU DLA PIJANEGO ROWERZYSTY

W poniedziałek (5 czerwca) na drodze wojewódzkiej nr 482 doszło do zderzenia rowerzysty z samochodem osobowym. Sytuacja miała miejsce w Łasku na ul. Warszawskiej....

DWÓR W OŻAROWIE WRÓCIŁ DO DAWNEGO WYGLĄDU

  Po ponad dwóch latach renowacji, Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie znów udostępniane jest zwiedzającym. Mogą oni zobaczyć, jak dużo w trakcie tych prac tu...

PRZYSZŁE MAMY WYSŁUCHAŁY WIELU CIEKAWYCH WYKŁADÓW

Po raz drugi z inicjatywy rezydentek pracujących na wieluńskiej ginekologii odbyła się konferencja „Zdrowa mama, zdrowe dziecko”. 1 czerwca przyszłe mamy w salonie „Terjan”...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ